4 Nisan 2014 Cuma

Oligarşik Danışman


Arsenal, ligde ve Avrupa'da aradığını bulamadığı her senenin sonuna doğru, kulüp yönetiminin refleksi aynı oluyor ki, bu da kulübe yakın gazetecilere, önümüzdeki sezonun transfer bütçesiyle ilgili haberler yaptırmak. Telegraph ve Guardian, bu haberlerin servis edildiği klasik gazeteler. Geçen gün, Telegraph'tan Jeremy Wilson, "Kroenke, Wenger'e transferler konusunda güvence verdi" diye yazdı; bugün de Guardian, Wenger'e verilecek £100m'luk bütçeden bahsediyor. Bu haberlerin amacı tabii ki taraftarın ateşini düşürmek ve kombine yenileme döneminde umut tacirliği yapmaktan başka bir şey değil. Arsenal'in, bir 5 senedir bankada yatan bir kamyon dolusu parası var ve yönetim bunun transfer için hazır olduğunu 100 kere açıkladı. Herkesin kafasındaki asıl soru Wenger, bu parayı harcar mı, harcarsa doğru mu harcar meselesiyle ilgili. 

David Dein'in ayrılışından beri, Wenger'in, kulübün futbolla ilgili kararlarını alan tek adamı olduğunu ve bu yüzden çok zorlandığını burada onlarca kez yazdık. Arsenal'in bankada parası var. Ama Wenger'in son 7 senedir transfer piyasasında yapabildiği tek şey, ucuz etten yahni yapmaya çalışmak. Bu dönemin tek büyük transferi, Mesut'un bile hangi şartlar altında gerçekleştiğini biliyoruz. Bale'i alan Real, transferin son haftasında Mesut'u gözden çıkarmasa, o transfer de gerçekleşmeyecekti. 

Arsenal'in transferdeki sıkıntılarının para kaynaklı değil, yönetim boşluğundan dolayı olduğunu bilen birçok Arsenal taraftarı, uzun süredir kulüp yönetimini basiretsizlik ve becerisizlikle suçluyordu. Zaten Arsenal gibi milyar dolarlık bir markanın, bütün futbol yönetimini tek bir adamın eline vermiş olması ve Wenger'in dediğinin tanrı buyruğuymuş gibi gibi değişmez olmasının zararlarının hepimiz farkındayız. Şu an Arsenal yönetim kademelerinde, futboldan anlayan ve Arsene Wenger'in aldığı kararları değiştirme yetkisine sahip olan hiç kimse yok. David Dein, Danny Fizsman gibi kurt yöneticileri geçtim, "Hocam parayı dert etme sen verelim Van Persie'ye istediği kontratı" diyecek basirette adam bile yok ortada. 

Bu yönetim basiretsizliğinin doldurulması için Arsenal içerisindeki taraftar grupları uzun süredir yönetime çağrı yapıyorlardı. Arsenal yönetimine katılması için öne sürülen isimler, Manchester City'nin rezerv kadrosunu ve futbolcu gelişimini yöneten Patrick Viera ve Ajax'da teknik direktör yardımcılığı yapan Dennis Bergkamp'tı. Arsenal yönetimi, bu çağrıları sonunda dikkate aldı ve kulüp yönetimine bir Stratejik Futbol Danışmanı atamayı kararlarştırdı. Ancak bu pozisyona getirilecek isim konusunda taraftarının isteklerini görmezden gelerek yine Wenger'in istediğini yapma yoluna gitti ve Pascal Cygan ismi üzerinde karar kıldı. 

Pascal Cygan ismi henüz resmiyet kazanmasa da, kulübe yakın kaynaklar bu atamayı doğruluyor. Cygan için açılan pozisyonunun görevleri, Wenger'e futbol, transfer ve tesislerle ilgili konularda danışmanlık yapmak olacak. Kulüpte, bu konularda söz söyleyebilecek ikinci bir ismin olması tabii ki olumlu bir gelişme ancak insanın aklına ister istemez Wenger'in kendi seçtiği danışmanın, istenilen taze kan olup olamayacağı sorusu geliyor. Pascal Cygan, Wenger'e ihtiyacı olan vizyonu kazandıracak, gerektiğinde ona muhalefet edecek ve Wenger bıraktığında yeni teknik direktörün seçiminde rol oynayacak kapasiteye, bilgiye ve tecrübeye sahip midir tartışılır. Eğer Cygan'ın göreve gelme sebebi, sadece Wenger ile iyi anlaşacak olmasıysa, bu atamadan herhangi bir hayır gelmesini bekleyemeyiz. 

Bana kalırsa, yönetim, her zaman olduğu gibi taraftarın gözünü boyamaya ve kulübün içerisinde bulunduğu yönetim krizini görmezden gelmeye çalışıyor. Kroenke, güçlü yöneticiler ile kulübün geleceğini planlamak yerine, hala Wenger'i hoş tutmaya odaklı icraatlere imza atıyor. Arsenal'i yönetenler, Wenger'in ömrü yetse, şu anki statükoyu bir 150 sene daha korumaya dünden razılar. Çünkü Amerika'daki çiftliğinden kulüp yöneten elemanın, müzede kaç tane kupa olduğu zerre umrunda değil. Onun tek ilgilendiği şey, banka hesabındaki sıfırların sayısı. Güçlü yöneticiler bulup gümüş yerine altın yumurtayan Wenger'i neden üzsün ki? 

1 yorum:

  1. Sampiyonluk yarisina alsamamistik zaten everton yenilgisinden sonra Ozledigimiz bekledigimiz 4.lik yarisina geri donduk tesekkurler WENGER !

    YanıtlaSil