28 Mart 2014 Cuma

UEFA Nations League

Neyşın neyşın?

Biz Platini'ye bizi milli takım hazırlık maçlarından kurtar dedik, o daha da saçma sapan bir konseptle karşımıza çıktı. Hiç bir şekilde kafama yatmadı ama anladığım kadarını anlatayım.

Uefa Nations League (UNL - Uefa Uluslar Ligi), UEFA'nın 54 üye federasyonunun milli takımlarının katıldığı Dünya ve Avrupa Kupası türünde bir organizasyon olacak ve ilki Eylül 2018'de yapılıp, her 2 yılda bir tekrar edilecek. Henüz, konsepti tam oturtmamışlar ama ilk taslak itibariyle 54 takımı önce ülke puanlarına göre dört lige ve bu ligleri de 4'erli gruplara ayırmayı düşünüyorlar. Turnuva maçları sonucunda gruplarında lider olan 4'er takım, kendi liglerinin final four'unda oynamaya hak kazanacak ve bu maçlar da 2019'un başında oynanacak. Alınan sonuçlara göre, takımlar bir alt lige düşüp, bir üst lige yükselebilecekler. En üst ligin final four'unu kazananlar ise Avrupa Şampiyonası'na direk gitme hakkı kazanacaklar. Kafanız karıştıysa haklısınız. 

Bu turnuvanın her iki yılda bir olması demek, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nı takip eden her Eylül ayında Uluslar Kupası oynanacak anlamına geliyor. Ondan sonra takip eden yılın Ocak ayında bunun final four'u oynacak ve Mart ayı'nda tekrar Dünya/Avrupa Şampiyonası elemeleri başlayacak. Yani şöyle bir takvim olacak bak. 

2018 Haziran - Dünya Kupası
2018 Eylül - UEFA Uluslar Kupası
2019 Ocak - UEFA Uluslar Kupası Final Four
2019 Mart - Avrupa Şampiyonası eleme grupları
2020 Haziran - Avrupa Şampiyonası
2020 Eylül - UEFA Uluslar Kupası
2021 Ocak - UEFA Uluslar Kupası Final Four
2021 Mart - Dünya Kupası eleme grupları
2022 Kışı - Dünya Kupası

Hacı ne yaptın sen yahu? Kulüp futbolu ne zaman oynanacak bu takvime göre?

UEFA'nın kağıt üzerindeki amacı milli takım futbolunu tekrar canlandırmak. Kulüp futbolu, son yıllarda milli takım futbolunun çok önüne geçti ve Şampiyonlar Ligi, artık Dünya Kupası'ndan daha kaliteli futbolun izlendiği bir platform halini aldı. Ama, milli takım futbolunu kurtarmanın yolu, son derece gereksiz bir turnuvayı daha takvime eklemek midir? Gidin, Avrupa Şampiyonası'nın formatını değiştirin o zaman yahu. Nasıl, Şampiyonlar Ligi çok popüler oldu kimse Avrupa Ligi'ni sallamıyor; Uluslar Kupası ilgi çekerse, bu sefer kimse Avrupa Şampiyonası'nı sallamayacak nasıl olsa. 

Ama amaç futbolun menfaati filan değil tabi. UEFA'nın derdi her zamanki gibi duygusal. Avrupa'nın zirvesindeki ülkeleri aynı lige sokup sponsor gelirlerini çoşturmaktan başka hiç bir dertleri yok. Üst düzey liglerdeki futbolcular, zaten yılda 60 maç civarına kadar çıktılar. Platini amcam cebini doldurcak diye adamları 70-80 maça çıkaracak. Fifpro ve diğer sendikaların ve Avrupa'nın önde gelen kulüplerinin bu saçmalığa tepkisini merakla bekliyorum açıkcası. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder