25 Mart 2014 Salı

Kazamız Mübarek Olsun

Yukarıda "accident" yani "kaza" anlamına gelen kelimenin tanımı var. Türkçeye çevirmek gerekirse,

1. Umulmadık ve kasıtsız bir şekilde meydana gelen, genelde hasar ya da sakatlığa neden olan şanssız olay. 
2. Şans eseri ya da bariz ve kasıtlı bir sebebi olmadan meydana gelen olay. 

Yani, kaza denilen şeyin en önemli özelliği öngörülemiyor olması. Kaza ya umulmadık bir şekilde ortaya çıkıyor ya da tamamen şans eseri. Hani, alkollü direksiyona geçip birine çarpanlara "Kaza değil, cinayet" diyoruz ya, işte onun sebebi de bu. Çünkü alkollü yola çıkan adam, böyle bir olayın başına gelebileceğini bilir. Ona rağmen yola çıkar da birini öldürürse, o olay kazanın "umulmadık - şans eseri" doğasına aykırı olur. 

Bu garip girişten sonra, Wenger'in Chelsea maçıyla ilgili dün yayınlanan açıklamasına bakalım. 

"Bir kaza oldu ve bu sizin kötü bir şöför olduğunuzu göstermez. Bu sezon 40 maç yaptık ve Cumartesi yaşanan olay bu takımın kalitesinin göstergesi değil."

Arsenal, neden 9 senedir yerinde sayıyor? 

Bu konuyla ilgili sayfalarca yazı yazabiliriz ancak şu yukarıdaki 2 cümle kadar çarpıcı olamayız. Arsene Wenger, Chelsea maçını kaza olarak tanımlıyor. Yani öngörülemeyen, şanssızlıktan dolayı olan bir olay. Peki ben size soruyorum. Chelsea maçı öngörülemez miydi? 

Diyor ki, kaza yaparsanız bu sizin kötü şöför olduğunuzu göstermez. Haklı da, kaza herkesin başına gelebilir. Ama ya 3 ay içerisinde 3 kez kaza yaparsam bana hala aynı hoşgörüyle yaklaşılır mı? 

Demek istediğimi anladınız sanırım. Arsene Wenger, kendi kafasındaki doğrulara, o kafanın içerisindeki dünyaya öylesine saplanıp kalmış ki, bu kadar kötü bir sonuçtan sonra bile hala arabayı çok iyi kullandığını söyleyecek kadar şaşırmış durumda. Çıkıp, evet bu sezon büyük maçlarda uyguladığım taktikler hatalıydı, bunu biliyorum ve bunu düzeltmek için elimden geleni yapacağım demiyor Wenger. Kaza diyor, arabayı kullananın suçu yok diyor. 

Eğer başka bir hoca olsa, bu adam takımın sorunlarını çözmekten aciz diyebilirdim. Ama konu Wenger olunca durum daha da içler acısı çünkü Arsene Wenger ortada bir sorun olduğunu bile düşünmüyor. City deplasmanında 6 yedikten sonra Anfield'e de aynı anlayışla çıkmasının sebebi Arsenal'in oyun anlayışında hiçbir yanlış olmadığına inanması. Aynı adam, Liverpool'dan 5 yedikten sonra da herhangi bir problem teşhis etme gereği duymadı ve Chelsea karşısına aynı kafayla çıkıp Liverpool maçının karbon kopyası gibi bir mağlubiyet  aldı. 3 maçta yediği 17 golden sonra ne yaptı peki? Çıkıp "kaza oldu" dedi. 

Arsenal'in, birbirinin kopyası 5 sezonu geride bırakmasının sebebi, Arsene Wenger'in gerçeklerle yüzleşmek istememesi. Sadece Wenger de değil, Arsenal yönetim kademeleri ve futbolcularının hiçbirisi hiçbir şeyle yüzleşmek istemiyor. Arsenal, tarihi fark üstüne tarihi fark yiyor, takımın en sözü geçen oyuncularından Mertesacker, utanmadan bu mağlubiyetleri maçların erken oynanmasına bağlayabiliyor. Kendisinin suçu değil ama bu saçmalık; Arsenal'deki balık en baştan kokuyor. 

Yönetim Wenger'i hiçbir şeyden sorumlu tutmuyor; takım 5 sezondur aynı hataları yapıp aynı kabul edilemez yerde sezonu bitiriyor ama Wenger'in kontratı şimdiden hazır. Arsene Wenger kendini hiçbir şeyden sorumlu tutmuyor çünkü zaten o mükemmel bir iş yaptığından emin. Bu camianın imamları osurunca, cemaati de sıçıyor haliyle. Arsenalli futbolcular, hiçbir şeyden sorumlu değiller. Bu sorumsuz ortam, genç ya da Arsenal'e yeni gelen oyuncular için avantaj oluyor. Baskı altında olmayan gençler iyi performans veriyorlar. Ancak, Wenger'in altında birkaç sene çalışan bütün oyuncular, bu rehavet ortamının içerisinde rölantiye alıyorlar. Rölantiye almak istemeyenler de kulübü terk ediyor. Mourinho'nun, Premier Lig'in en iyi orta saha oyuncularından birisi olan Mata'ya yaptığı muameleye bakın mesela. Defansif görevini iyi yapmadığı için, Chelsea'nin en iyi ofansif oyuncusunun üstünü çizen bir hoca, takımın geri kalanına nasıl bir mesaj verir? Peki, tarihi farktan sonra "arabayı iyi kullandık ama kaza oldu" diyen hocanın verdiği mesaj nedir?

Son iki sezon Arsenal sezona berbat başladı ve ilk dört kaçar gibi olduğunda performans vermeye başladı. Bu sene, tersi oldu. Takım sezona iyi başladı, ilk dört garantilenir gibi olduğu anda herkes durdu. Bunun sebebi, Wenger'in kulübü içine soktuğu rehavet ortamı. Arsenalli futbolcular ve Wenger, pamuktan kalelerinde el bebek gül bebek şımartılıyorlar. Taraftar, köpek gibi çalışıp kazandığı parayı dünyanın en pahalı biletlerine basıp bu takımı izlemeye gidiyor ama beyefendiler ve başlarındaki mösyö, rakip biraz dişli olduğu zaman zahmet edip kendilerini zorlamıyorlar bile. Neden zorlasınlar ki? Siz perfomansından dolayı kadro dışı kalan oyuncu hatırlıyor musunuz? Siz mücadele etmediği için ilk yarıda oyundan alınan birini gördünüz mü? Siz, Wenger'in azarladığı bir oyuncu gördünüz mü? Peki siz tarihi fark yedikten sonra yönetimin Wenger'i kenara çekip hesap sorduğunu gördünüz mü? Görmediniz, göremezsiniz de. Çünkü Arsenal her haliyle mükemmel bir kulüp ve alınan bütün mağlubiyetler de bir "kaza"!!

Yersen tabii.

8 yorum:

 1. hocam burada çok güzel noktalara değiniyorsun, her şey ortadayken görüşlerine karşı çıkıp hala umut tacirliği yapabilenler çıkabiliyor ama son 5 sezonun büyük maçlarındaki arsenal nasılmış, şöyle bir şey paylaşayım herkes görmüş olsun. belki daha iyi anlayabilirler içler acısı durumu.

  http://i.imgur.com/mdpNtGp.jpg

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunlar deplasman maçları olmalı hocam, yoksa içerde çelsi'yi de manu'yu da city'yi de yendik. Deplasman büyük maç karnesi her takımın sıkıntılı olur ama bizimkisi ultra sıkıntılı.

   İçerde de büyük maçlarda zayıf kalıyoruz elbette. Hatta son 10 senenin çelsi ve manu maçları istatistiklerini içerli-dışarlı koysak bence daha da vurucu olur o resimden. Arsenal in büyük maç zaafiyeti 2006 dan beri var ama bu sene iyice ayyuka çıktı...

   Sil
 2. Bugün Swansea'ye karşı da bir kaza yaşandı hem de son dakikalarda.

  YanıtlaSil
 3. Tabi abi kaza bunlar hep. Yapcak hic bir sey yok. Cana gelecegine puana gelsin..

  YanıtlaSil
 4. Wenger chelsea maçından sonra söz verdiği gibi kendini affettirdi çok büyük adam .

  http://www.arsenal.com/news/news-archive/20140325/wenger-on-the-draw-the-title-and-belief

  "But overall I have to give credit to the fighting spirit and the desire we put into that game."

  Şu konuşmayı okudum da olacak şey değil ya çok iyi savaştık diyor adam . Artık heralde wenger maç izlemeyi de bıraktı yada biz başka maç izledik yazıklar olsun ne desem boş !

  YanıtlaSil
 5. Bu arada önümüzde 2 kaza maçı da var gibime geldi bakalım ne olacak hastanelik olacağız heralde en sonunda :)

  YanıtlaSil
 6. Yok, Arsenal, Cumartesi gunu City'e 5 atar cunku mac 12:45'te degil, 17:30'da..

  YanıtlaSil
 7. çok doğru demişsinde başka kulüpler hakkında da yazsan

  YanıtlaSil