21 Şubat 2014 Cuma

Rooney United


Haber pek yeni değil ama üzerinde bir şeyler yazmak için güvenilir kaynaklardan da duymak istedim. Henüz resmi bir açıklama olmasa da, Rooney'in Man Utd ile olan kontratını 2019 yılına kadar, yani 4,5 sene daha uzatıp karşılığında £70m alacağı kesin gibi. Evet, £70m; yani haftada £300000, yılda £15,6m. Bu rakam Rooney'i, yılda £17,3m alan Ronaldo'dan sonra dünyanın en yüksek maaşlı futbolcusu yapacak. 

Man Utd taraftarının tamamı ve İngiliz futbol kamuoyunun hatırı sayılır bir kısmı, şimdi bu astronomik ücrete bakıp kafa kaşımakla meşgul. United, bu sene 29'una basacak olan Rooney'e £70m bağlayarak doğru bir iş mi yapıyor? 

Rakamı böyle bir noktaya taşıyan, büyük ihtimal, Rooney'nin Chelsea'nin kendisine önerdiği kontratı masaya koyup Man Utd'ın içinde bulunduğu kötü durumu kendi çıkarları için kullanması. Şu anda, Moyes ve transfer dönemini eline yüzüne bulaştıran United yönetimi büyük baskı altında. Eğer, böyle bir dönemde Rooney'i de ellerinden kaçırırlarsa, taraftarın iyice çileden çıkacağını biliyorlar. Tabi ki, bunu Rooney de biliyor. O yüzden, büyük ihtimal, kulüp yönetimine istediği kontratı dikte ettirecek gücü kendinde bulabiliyor. Böylece, geçen yaz Chelsea'nin yaptığı £30m'luk teklifi reddeden United, Rooney'e bir nevi kulübün geleceğini bağlıyor. Çünkü, haftada £430000 borç faizi ödeyen bir kulübün kadrosunda, bu seviyede maaş alan 10 tane adam olmayacak. Rooney, 2019'a kadar United'ın bayrak adamı olmaya devam edecek. 

Eğer böyle bir kontrat 2 yıl önce yapılsaydı belki buna pek şaşırmazdım. Ancak şu an United'ın ne yapmaya çalıştığını anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Şöyle ki;

Şu anki United dizilişinde Rooney'in oynayabildiği 2 yer var: Forvet ve 10 numara mevkileri. Benim anlayamadığım nokta ise şu:

United kadrosundaki en iyi forvet Rooney mi? 

Bence değil. RvP'nin hem Fergie hem de Moyes'in takımlarında forvet için ilk tercih olması zaten bunun kanıtı.

Peki, United kadrosundaki en iyi 10 numara Rooney mi?

Bence o da değil. Safkan bir 10 numara olan Juan Mata bence bu bölgenin asıl adamı olmalı. 

O zaman Rooney'e, Mata ve RvP'nin maaşlarının toplamı kadar maaş ödemenin anlamı ne?

Kapalı kapılar ardında neler dönüyor bilmiyorum. Çünkü İngiliz basınının daha az güvenilir kaynakları, RvP'nin mutsuz olduğunu ve Arsenal'e dönmek için Wenger ile görüştüğünü, Rooney'in kontrat şartı olarak forvet oynatılmayı koyduğunu ve Mata'yı yönetime o yüzden aldırdığını da yazıyor. Hatta, Rooney'nin kontratında, United'ın yapacağı transfer öncesi kendisine danışmasını şart koşan bir madde bile olduğu söyleniyor. Eğer bu dedikodular doğruysa ve United, kulübün tapusunu Rooney'nin üzerine yapmaya hazırlanıyorsa, o zaman kendisine verdikleri bu astronomik kontrat anlam kazanır. Yoksa, gerçek mevkiinde oynatamadıkları bir oyuncuya böyle astronomik bir ücret ödemek bana göre çok saçma bir iş olur.

Diyelim ki Moyes ve United yönetimi, Rooney'i, yeniden yapılanmadan sonra ortaya çıkacak takımın merkezi olarak görüyorlar ve yeni model United'ı onun etrafına kuracaklar. Peki, son 3 senede 2 kere kulübü terk etmek istediğini açıklayıp maaş zammı koparan ve en iyi yılları büyük ihtimal geçmişte kalmış olan bir oyuncuya bu kadar bel bağlamak doğru mu?

Rooney'i nasıl bilirsiniz bilmiyorum. Benim kendisi hakkındaki düşüncelerim biraz karmaşık da olsa, onun bir Ronaldo ve Messi gibi bir takımı tek başına sürükleyebilecek bir adam olmadığına eminim. Fergie döneminde bütün United oyuncuları uzaylı gibi performans veriyordu. Ama Moyes'in takımı aynı seviyeye çekip çekemeyeceği bir soru işareti. Geçen sene ligi 11 farkla kazanan kadro, bugün liderin 15 puan gerisinde. Rooney'nin de, Fergie sayesinde son 1-2 yılda kapasite üstü performans vermiş olma ihtimali var. Nitekim, bu sene takımın orta sıralara çakılmasını önleyemediği de ortada. United, Fergie sonrası performansının ne seviyede olacağı belirsiz olan bir oyuncuya, böylesine astronomik bir kontrat vererek, bana göre David Moyes'in otoritesinin altına dinamit koyuyor. Eğer, Rooney yeni sezonda bekleneni veremezse, ondan verim alamayan Moyes'i kellesi uçmak zorunda kalacak. Çünkü bu noktadan sonra performans vermeyen bir Rooney'i elden çıkarmak imkansız olacak ve United'ın £70m bağladığı adamı kullanmama gibi bir lüksü de olmayacak. 

United yönetimi, büyük ihtimal bu kararı verirken enine boyuna düşünmüştür. Ancak dışardan bakan bir futbol sever olan bendeniz için, bu kontrat tam bir kumar gibi gözüküyor. Sanki United, aynı Fellaini transferinde olduğu gibi paniğe kapılarak hareket etti ve Rooney'nin fırsattan itibaren cebini doldurmasına izin verdi. Bana kalırsa United, Rooney için £40m civarı bir teklif bulabilirdi ve bu para ve maaş bütçesinde açılan yer ile kadrosuna ihtiyacı olan ciddi takviyeleri yapabilirdi. Bu kontrat sonrasında, Moyes'in eline kalacak yeniden yapılanma bütçesinin ne olacağını merakla bekliyorum açıkçası.

Not: Rooney'nin kontratı bugün resmi olarak açıklandı. Hem de 5,5 yıl olarak. Toplam maliyet £85m. Rooney, önümüzdeki sezondan itibaren takımın kaptanı olacak.

4 yorum:

 1. 4-4-2 oynayip forveti RVP-Roon ortanin solunda da Mata kullanilamaz mi. Yani bu sekilde dusunuyor olamazlar mi ?

  YanıtlaSil
 2. ortasahada mata'yla 4-4-2 oynanmaz, hele bir de epl'de. yanına toure+makalele ayarında bir uzaylı koymak gerekir.

  YanıtlaSil
 3. O kadar da yumuşak değil bu yahu, nihayetinde Celski tedrisatından geçti

  YanıtlaSil
 4. Klasik 4-4-2 artik bitti.. Bu taktigin duayeni Fergie bile Rooney ve RvP'yi yanyana oynatmadi.. 2. yoruma %100 katiliyorum.. Man Utd'in orta sahasi 3 tane savunma yapmayan adami kaldirmak icin fazlasiyla kalitesiz ve yumusak..

  Aklima bir 3-5-2 geliyor ama Moyes'i de boyle bir sistem devrimi yapmaya cali$irken goremiyorum..

  YanıtlaSil