15 Şubat 2014 Cumartesi

@2 Ne Yapmış Öyle Beyler


Bundan bir kaç hafta önce Chelsea ligde üçüncüyken yapılan bir basın toplantısında, gazeteciler Mourinho'ya, 3 atlı şampiyonluk yarışı hakkında görüşlerini sordular. O da, City ve Arsenal'in favori takımlar olduğunu söyleyip "Biz küçük atız" benzetmesini kullandı. Sonra, Chelsea, City'i yendi ve liderliğe yerleşti ve gazeteciler Mourinho'ya "Hala mı küçük atsınız" diye takılmaya başladılar. Mourinho da, takımının genç olduğunu ve yeniden yapılanma içinde olduklarını gerekçe göstererek şampiyonluğun favorisi olduklarını kabul etmekten inatla kaçındı. 

Dünkü basın toplantısında, Arsene Wenger'e, Mourinho'nun bu tutumu hakkındaki görüşleri soruldu. Wenger şöyle cevap verdi. 

"Bu kaybetme korkusundan kaynaklanan bir şey olabilir. Eğer yarışın içerisinde olduğunuzu kabul etmezseniz, kaybetme ihtimaliniz de olmaz. Olay bu kadar basit. Ben, bizim işimizin hırslı olup kazanmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Eğer kazanamazsak, bunun sorumluluğu da bizimdir. Ligde birinciyken insanların dikkatini dağıtmaya çalışmak oldukça zor."

Wenger'den bir kaç saat sonra basın toplantısına çıkan Mourinho'ya, Fransız'ın bu açıklamaları iletildi ve Jose benim içimin yağlarını şöyle eritti:

"Başarısızlık konusunda uzman olan Wenger, ben değilim"

"Diyelim ki Wenger haklı ve ben başarısızlıktan korkuyorum. Bunun sebebi, çok fazla başarısız olmamam. Ben başarısızlığa alışkın değilim. Ancak, olaya gerçekçi baktığımızda Wenger'in başarısızlık konusunda uzman olduğunu görüyoruz. Çünkü, kupasız geçen 8 yıl bir başarısızlıktır. Eğer ben Chelsea'nin başında 8 yıl kupa kazanamasam, Londra'yı terkeder ve bir daha da geri dönmem."

"Wenger, Chelsea'yi izlemeye bayılıyor. (Hatırlarsanız, Mourinho Chelsea'deki ilk döneminde Wenger'i sürekli Chelsea'den bahsetmekle suçlamış ve kendisine "voyeur" adını takmıştı) Benim, İngiltere'den uzakta olduğum dönemde kendisi bunu aşmıştır diye düşünüyordum ama öyle görünmüyor. Başarısızlıktan korkuyormuşum. Ne ki bu? Herkes benim laflarımı "kaba" ve "agresif" buluyor ama bence böyle değil."

"Bize başarısızlıktan korkuyorlar diyor. Neyin başarısızlığı? Bu yıl şampiyon olamamak mı? Yoksa 2 sene olamamak mı? Wenger'e saygım büyük ama başarısızlık, 8 sene sene şampiyon olamamaktır. Bunu söylemek beni agresif mi yapıyor? Bilmiyorum, Wenger'e sorun. 

"Buradaki kontratım 4 sene ve bu sürede hiç bir kupa kazanamazsam, yeni bir kontrat istemiyorum. Bu kadar da basit. Bence kulübe herşeyini veren ve başarılı olmak için her şeyi deneyen bir hoca, sonuç alamadığı zaman utanç duymamalıdır. Çünkü, futbolda bu var. Ancak, bana göre bu sürecin de bir limiti olmalıdır. Eğer başarı bir türlü gelmiyorsa, bunu kabul edip tadında bırakacak kadar güçlü ve gururlu olmalısınız.

Her gidinin Jose'si be. İngiltere'de son 9 senedir bütün futbol kamuoyunun ağzında geveleyip bir türlü söylemeye cesaret edemediği her şeyi 10 dakikada kusuvermiş ortaya. Bu onu agresif mi yapıyor, bilmiyorum Wenger'e sorun. 

Arsene Wenger'in açıklamaları, kendisinin bambaşka ütopik bir dünyada yaşadığının göstergesi. Son 9 senedir, ortalama bir gelinin çeyizindeki kadar bile gümüş kazanamamış bir adamın, aynı sürede Koraç Kupası hariç her şeyi kazanmış birine, "başarısızlıktan korkuyorsun" demesi, bana göre gaflet, dalalet ve hatta hıyarlıktır. 

Wenger diyor ki, "Ben, bizim işimizin hırslı olup kazanmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Eğer kazanamazsak, bunun sorumluluğu da bizimdir."

Buradan soruyorum kendisine: "Hırslı olup kazanmaya çalışmak, ara transfer döneminde Rus Ligi üçüncüsünün, 31 yaşındaki orta saha oyuncusunu sakat sakat kiralamak mıdır?" 

Peki sorumluluk üstlenmek, oyuncuların maaş üst sınırını 5 milyon pound olarak belirleyip, her sene £8m'u eve götürmek midir? Sorumluluk üstlenmek 3 sene kupasızlıktan sonra istifa etmek midir, yoksa 5 sene mi? 7 sene? Yoksa 9 mu? Yoksa 9 sene kupasızlıktan sonra 3 senelik kontrata imza atıp bir £27m daha cebe indirmek midir başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmek? 

Neyin kafasını yaşıyor bu adam yemin ediyorum hiç bir fikrim yok. Kendisinin doğru yaptığı bir çok şey olabilir ama "hırs" ve "sorumluluk" kavramları bu şeylerin içine kesinlikle dahil edilemez.  Gevrek gevrek sırıtıp Mourinho'yu başarısızlıktan korkmak ile suçlamak nasıl bir haleti ruhiyenin ürünüdür yahu? 

Keşke sende korksan şu başarısızlıktan biraz be Arsene. Keşke, başarısızlığı bu kulüpte kabul edilebilir bir şey hale getirmesen. Keşke dördüncülüğü bir kupa gibi görmesen. Keşke sakatlıktan dönen oyuncuları "yeni bir transfer" gibi diye tanımlamasan. Keşke, beş para etmez oyunculara hayallerinde göremeyecekleri kontratları vermesen. Keşke, başarısızlıktan öyle bir korksan ki, yıldız oyuncuların seni birer birer terk etmese. Keşke gitsen artık be Wenger, keşke rahat bıraksan artık bizi. 

3 yorum:

 1. Şurada konuyla ilgili 8 sene mevzusunu anlamlandırmaya çalışan bir cevap var: http://arseblog.com/2014/02/team-news-mourinho-and-finances/

  Wenger'in hatalarını tamamiyle silmeye yetmez, ancak Mourinho ve Wenger'in bulunduğu konumlar, ellerindeki finansal imkanlar çok farklı oldu son 8 sene boyunca.

  YanıtlaSil
 2. Zaten kimsenin Wenger'i Mourinho ile kiyaslama gibi bir derdi yok. Zaten boyle bisey yapsak Wenger'i 15 kere kovmamiz gerekirdi..

  Burada asil carpici olan Wenger'in "Ben hirsliyim, hep kazanmaya calisiyorum" diyip Mourinho'ya "Basarisiz olmaktan korkuyor" diyebilecek kadar gercek dunya ile bagini koparmis olmasi.

  YanıtlaSil
 3. güzel yazı ama wenger e haksızlık ediyorsunuz. o olmasa arsenal muhtemelen şimdi orta sıra takımı olmuştu. wenger ve ferguson dışında kimse -mou dahil- bu takımı 2007-2013 yıllarında ilk 4 te tutamazdı.

  YanıtlaSil