27 Ağustos 2013 Salı

Risk Ne Değildir?


Söz konusu Premier Lig'in son 9 şampiyonluğunun 8'ine imza atmış 2 takımın maçı olunca, insan ister istemez heyecanlı ve gollü bir maç bekliyor. Son yıllarda, drama üretmek konusunda oldukça başarılı olan United - Chelsea fikstürü, bu sefer yüzümüzü pek güldürmedi. Her iki hoca da, anlaşılabilir sebeplerden dolayı oldukça temkinliydi ve bu ortaya alışık olmadığımız derecede sıkıcı bir United - Chelsea maçı çıkardı.

Maçın sıkıcı geçmesinin en önemli nedeni, her iki hocanın taktiklerinin birbini nötrlemesi oldu. Mourinho, 3 forvetinden hiçbirini sahaya sürmeyerek, sahaya sürpriz bir 4-2-3-1 ile çıktı. Chelsea, dizilişi için 4-6-0 diyemeyiz çünkü Schurrle, dün bir "false 9"dan daha çok, forvet oynayan bir orta saha oyuncusu olarak sahadaydı. Yani, rakip stoperleri peşinden orta sahaya doğru sürüklemek yerine, Schurrle, sürekli onların arasına ve arkasına koşular yaptı. Mourinho'nun kafasındaki plan, Alman'ın hızını kullanarak Vidic ve Ferdinand'î mümkün olduğu kadar kendi ceza sahalarına doğru itmek ve Man Utd orta sahası ve defansı arasında Hazard-Oscar-De Bruyne üçlüsü için boşluk yaratmaktı. Ancak Moyes'in de temkinli bir taktikle sahada olması ve Carrick-Cleverley ikilisini hücuma fazla çıkarmaması yüzünden, Mourinho, aradığı boşlukları orta sahanın ortasında bulamadı. Benim beklentim, Chelsea'nin maç ilerledikçe, göbekte sıkışan oyunu kanatlara doğru açmasıydı ancak ortada yaşanan sıkışmaya benzer bir durum kanatlarda da yaşandı. United'ın açık oyuncuları Wellbeck ve Valencia, defansif açıdan çok iyi bir maç çıkararak Chelsea'nin kanat tehlikesini nötrledi ki, Valencia, sahadaki en çok defansif müdahaleyi yapan oyuncu olarak maçı bitirdi. Set oyunuyla pozisyon üretmekte zorlanan Chelsea, yakaladığı nadir kontra atak tehditlerini de, defanstan çıkış paslarını iyi yapamayarak harcadı. Bu noktada özellikle Ramires, oldukça kötü bir performans sergiledi ki, maç sonrası Mourinho da bu bölgede çok hata yaptıklarının altını çizdi.

United'ın başında Old Trafford'ta oynadığı ilk lig maçında, Chelsea'ye yenilmek Moyes için pek de iyi bir başlangıç olmazdı. O yüzden İskoç teknik adam, dün neredeyse hiç risk almadı. Cleverley ve Carrick'in daha defansif bir mantaliteyle sahada olması, Moyes'i, hücuma yaratıcılık katmak için, hala geleceği belirsiz olan Rooney ile başlamak zorunda bıraktı. Rooney, iyi bir maç çıkardı ancak Welbeck ve Valencia'nın kanatlarda oynadığı United hücumu hala yaratıcılık konusunda oldukça kısıtlıydı. Moyes, Valencia'nın yerine Kagawa ile sahaya çıksaydı, büyük ihtimal United daha fazla pozisyon üretebilirdi. Ancak o zaman da, Cole ve Hazard'lı rakip sol kanat karşısında United, defansif olarak risk almış olurdu ve dediğimiz gibi Moyes, sahaya risk almak için çıkmamıştı. Risksiz oyun, United'ın bütün hücumunu, Welbeck, RvP ve Rooney'in kişisel becerilerini kullanarak yaratacakları pozisyonlara dayandırmasına neden oldu. Bana göre maçın en iyi oyuncusu olan Terry, RvP'yi 90 dakika boyunca mükemmele yakın kontrol ederek tamamen etkisiz hale getirdi. Sol taraftarki Wellbeck, karşısında çetin ceviz Ivanoviç'i bulunca, United hücumu tamamen Rooney'in üzerine kalmış oldu. Sadece ilk 45 dakikada, 33 kere topla buluşan Rooney'in, RvP'yi sadece 3 kere bulabilmesi, United hücumunun neden işlemediğini gösteren çarpıcı bir istatistikti.

Yazıyı noktalamadan önce, Chelsea'deki forvet problemine de bir paragraf açmak istiyorum. Mourinho'nun elinde 3 tane forvet oyuncusu var. Ancak Portekizli dün tartışmalı bir karara imza atarak sahaya bir orta saha oyuncusunu forvete koyarak çıktı. Mourinho bu tercihi, Abramoviç'e ve futbol dünyasına elindeki forvetlere hiç güvenmediğini ilan etmek için, yani taktiksel değil politik nedenlerden dolayı yapmış bile olabilir. Hani Torres'in artık tamamen tükenme noktasına gelmiş bir adam olduğunu anlamak için kanıta ihtiyacı olan varsa, dün kendisinin sahaya girmesiyle beraber Chelsea'nin bütün oyununu nasıl öldürdüğüne tekrar bir göz atabilirler. Bana göre Chelsea'nin elindeki en iyi forvet, Romelu Lukaku. Mourinho, dün sahaya onunla çıksaydı farklı bir Chelsea hücumu izleyebilirdik. Nitekim Lukaku'nun son Man Utd'a karşı oynadığı son maçta yaptığı hat trick hepimizin hafızasında. Mourinho, United savunmasını kendi ceza sahasına doğru itmek için Schurlle'nin koşuları yerine Lukaku'nun fiziksel varlığına güvenebilirdi. Genç Belçikalı'nın pivot oyunu, arkasındaki 3 hücuma dönük orta saha oyuncusunu da gayet etkili bir şekilde besleyebilirdi. Mourinho, onu ilk on birde düşünmediyse bile, sonradan oyuna giren isim bana göre Torres değil, Lukaku olmalıydı. Chelsea forvetinden bahsetmişken, Chelsea'nin Rooney'e son kararını vermesi ve ayrılmak istediğini kulübüne bildirmesi için 48 saat verdiğini de belirtelim. Son dedikodular, Rooney'den olumsuz yanıt alması halinde, Mourinho'nun forvet problemini Eto'o ile çözmek istediği yönünde.

Maç sonrası birkaç yerde Mourinho'nun negatif futbolunu Premier Lig'e geri getirdiğine dair yorumlar okudum. İlk 2 maçında son derece ofansif bir anlayışla oynayan Chelsea'yi, Old Trafford'ta temkinli oynadı diye, negatif olarak damgalamak pek doğru olmaz. Bana göre dünkü maç sıkıcı geçtiyse, bunun sebebi her iki teknik adamın da aynı ölçüde risksiz futbol oynatmayı seçmesiydi. David Moyes'in Everton günlerinde eleştirildiği 2 konu vardı. Birincisi, zaman zaman fazla defansif oynaması ve ikinci de büyük takımlardan sonuç almakta zorlanması. Daha ikinci maçtan Moyes' hakkında negatif konuşmak istemiyorum ancak dün, her iki eleştirinin izlerini de United'ın futbolunda gördük. Moyes, belki daha ilk iç saha maçı olduğu için fazlasıyla temkinliydi ve bu bir yere kadar anlaşılabilir ancak Old Trafford ahalisinin dünkü futbol ile tatmin olmayacağını da bilmesi gerekir. United, son 20 yıldır rakip tanımaksızın hücum futbolu oynamış bir ekip ve camianın beklentisi, aynı felsefenin korunması doğrultusunda olacaktır. Eğer Moyes dünkü maça "Aman ikinci maçımda Mourinho'ya yenilmeyeyim" diye çıktıysa, bu kafa yapısını acilen değiştirmesi gerekir. Çünkü Man Utd'ın alışkın olduğun başarıları, yenilmemek için sahaya çıkarak sürdürmesi çok zor olabilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder