13 Ağustos 2013 Salı

O Luis Olmazsa Bu Luiz

Arsenal - Luis Suarez flörtü süredursun, kulübün transfer gündemine son 2 gündür başka bir Luiz, Bayern Munih'li Luiz Gustavo oturdu. Bundan yaklaşık 1 ay önce İngiliz basınında çıkan ancak o günden beri pek konuşulmayan Gustavo ismi, hafta sonu basın toplantısında sorulan bir soru üzerine, Wenger'in bu oyuncuyla ilgilendiğini açıklamasıyla bir anda bir numaralı transfer gündemi haline geldi.

Gustavo'nun transferinin bir anda bu kadar öne çıkmasının sebebi, herkesin aklına yatıyor olması. Arsenal'in, Gilberto Silva günlerinden beri adam gibi DM'e ihtiyacı olduğu aşikar. Coquelin'in Freiburg'a yollanmasında sonra, takımda Arteta'ya alternatif olmanın yakınından geçebilen bir oyuncu bile yok (Zorlasan Ramsey). Arteta, her ne kadar son iki sezonda çok iyi performans vermiş olsa da, ligin tansiyonun arttığı ve fikstürün sıkıştığı aylarda aşırı yoruluyor. Alternatifsiz DM oynamaya devam etmesi halinde, aynı Wilshere gibi ağır bir sakatlık geçirme olasılığı çok yüksek. Buna ek olarak, Arsenal, üzerine gelen takımlar karşısında hala orta sahada fiziksel bir DM'in yokluğunu hissediyor. Böyle bir oyuncunun yokluğu Arsenal'in %60'ın üzerinde topla oynadığı maçlarda pek hissedilmese de, rakip daha fazla topla oynamaya başlayıp Arsenal orta sahası rakibi kovalamaya başladığında, rakibin ritmini bozacak fiziksellik şu anki kadroda mevcut değil. Gustavo, bu bölgeye ihtiyacı olan enerjiyi kazandırabilecek bir isim. Üstelik, bir Brezilyalı olmasının da etkisiyle, tekniği de gayet üst seviyede. Wenger'in artık takımda "Kazma çıpa" istemediğini düşünürsek, pas oyununu da çok iyi oynayabilen Gustavo'nun Arsenal'in radarına yakalanmasının sürpriz olmadığını söyleyebiliriz.

Bu transferi olası kılan bir diğer neden, Arsenal'in ona ihtiyacı olduğu kadar Gustavo'nun da Arsenal'e ihtiyacı olması. Javi Martinez'in gelişinden sonra yedeğe düşen Brezilyalı, bu sene bir the Thiago rekabetiyle de karşı karşıya kalacak. Önümüzdeki yaz yapılacak Dünya Kupası'nda milli takımdaki yerini korumak istiyorsa, Gustavo'nun düzenli oynaması şart. Zaten, dün Alman basınına bu transfere gayet sıcak baktığını da açıklayarak, dedikoduları iyiden iyiye alevlendirdi de.

Luiz Gustavo'nun maliyetinin £20m'in altında olacağı tahmin ediliyor ve bu da bu transferin gerçekleşme ihtimalini arttıran nedenlerden birisi.

Gustavo'nun Arsenal'e gelişinin her iki taraf için de çok mantıklı bir transfer olacağı ortada. Ancak son 8 senede Wenger'in nazı yüzünden elden kaçan mantıklı transferleri üstüste koysam, en tepedeki eleman Uluslararası Uzay İstasyonu'nun kapısını çalardı. Bu yüzden erken konuşmak istemiyorum ancak şu ana kadar berbat bir transfer dönemi geçiren ve her geçen gün daha da baskı altına giren Arsenal yönetiminin, elini çabuk tutup bu işi bitirmemesi için hiçbir neden yok. Aynı Higuain transferinde olduğu gibi.

2 yorum:

  1. Fransics Coquelin bırakılması da ayrı bir yanlış durumdu .

    YanıtlaSil
  2. gustavo da kaçtı elden

    YanıtlaSil