30 Ağustos 2013 Cuma

Bu Sefer Güldürmedi

"3. torbadan Dortmund'u çeken yandı", "2. torbadan Juventus'u çeken yan bastı", "4'ten Napoli gelmesin de kim gelirse gelsin"...

Bunlar kura çekimi öncesi düşüncelerimdi. Artık nasıl bir şanssa, Arsenal ve Galatasaray kuranın en sakat takımlarını paylaştı.

Galatasaray, Braga, Cluj, Schalke derken bütün kura balını geçen sene kullanıp bu seneye hiçbir şey bırakmamış. Birinci torbadan kolay rakip gelmeyeceği belliydi de, ikinciden Juventus gelmesi resmen eşek şakası oldu. Galatasaray, bu gruptan çıkacaksa, Kobenhavn'ı iki maçta da yenip Juve'yi de İstanbul'da devirmek zorunda. 9 puan alınabilir ve Real Madrid de Juve'yi her iki maçta da yenerse, belki bir ümit olabilir.

Arsenal, yıllardır gruplarda hep şanslı kuralar çekiyordu. Onlar da bu sene şanslarını tüketmişe benziyorlar. Geçen senenin Şampiyonlar Ligi finalistini 3. torbadan, Napoli'yi de 4'ten çekmek, bu kurada başınıza gelebilecek en şanssız işti sanırım. Bu gruptaki tüm maçların çok zorlu geçeceği aşikar. Dortmund ve Arsenal, grubun favorileri gibi gözükse de, Napoli ve Marsilya'nın 1-2 bitirmesi de beni çok şaşırtmaz.

UEFA'nın şu anki puanlama sisteminin büyük takımlara nasıl avantaj sağladığının bir analizi, geçen gün BBC websitesinde yer aldı. Yazınının özeti, son 5 seneye ve tüm maçlara eşit ağırlık veren, şu anki coefficient sisteminin, sürekli Avrupa sahnesinde yer alan büyük kulüplerin statükosunu korumak için tasarlanmış olduğuydu. Ben bu görüşe sonuna kadar katılıyorum ve şu anki puanlamanın değişmesi gerektiğine inananlardanım. Bana göre, son 5 senenin puanlarına hesaplamaya katılırken, geçmişten günümüze artan katsayılar kullanılmalı. Mesela, 5 sene öncesinin puanıyla, geçen yılın puanı, bu senenin sıralamasını aynı oranda etkilememeli. Geçen senenin ağırlığı daha yüksek olmalı. Aynı şekilde, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi'ne göre daha iyi coefficient getirmeli. Şampiyonlar Ligi finali, ön elemesinden daha iyi coefficient getirmeli. Ha bir de ülke puanının etkisi ortadan kaldırılmalı ki, zaten avantajlı olan İspanyol, İngiliz ve Alman takımlarının avantajı daha da artmasın. Bu değişiklikler yapıldığı takdirde, Avrupa Ligi gediklisi Benfica'nın 1., Şampiyonlar Ligi finalisti Dortmund'un 3. torbaya gitmesinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca, 5 sene önce bir şeyler yapmış olan ve uzun süredir sessiz olan CSKA ve Marsilya gibi takımların 2. torbaya girmesi de mümkün olmaz. Böyle bir değişiklik, her sene 2. turda elenen Arsenal'i de 1. torbadan indirir büyük ihtimal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder