23 Ağustos 2013 Cuma

Alın Size Transfer


Wenger kasten mi yapıyor bilmiyorum. Taraftar, her gün ortaya atılan bir sürü yıldız oyuncu ismiyle hayaller kurarken, sen git hala bedavaya bulduğun adamlara sözleşme ver. Hem de bu sefer genç yetenek filan da değil, kulüpten ayrılırken ufak çapta bir krize neden olmuş olan Mathieu Flamini'den bahsediyoruz.

Flamini'nin Arsenal'e tekrar imzası pek sürpriz olmadı. Kendisi, bundan bir ay önce, 3 Serie A kulübünden gelen teklifleri reddettiğini ve Premier Lig'e dönmek istediğini açıkladı ve o günden beri Londra'da Arsenal ile antremanlara çıkıyordu. West Ham ve Fulham gibi diğer Londra kulüplerinin de ilgilendiği Fransız oyuncu, son bir ayda Wenger'i tatmin etmiş olacak ki, Arsenal, Flamini'ye yeni kontrat vermeye hazırlanıyor. Hatta, bütün prosedür, bugün öğlene kadar tamamlanır ve federasyona yetiştirilirse, Flamini Fulham maçında kadroda yer alabilecek.

Bu transferi Wenger'in planladığını pek zannetmiyorum. Arteta'nın sakatlığı sonrası Flamini, kendisini doğru zamanda, doğru yerde buldu. Wenger'in kriz dönemlerinde çözümü mazide araması yeni bir şey değil. Biz dünya çapında kaleci beklerken Lehmann'ı emeklilikten geri getirmesi ve taraftar golcü al diye yalvarırken Henry'i kiralaması çok taze bir şekilde hafızalarımızda. Flamini, belki emeklilik yaşına gelmemiş olabilir ancak son 3 senede Milan formasıyla sadece 29 lig maçına çıkmış, takıma ne verebileceği tamamen kapalı kutu olan bir isim. Üstelik kendisinin Arsenal'den bedavaya ayrılışı, Wenger'in önüne gelene çok uzun kontralar vermeye başlamasını tetikleyen olaylardan da birisiydi. Birçok Arsenal taraftarı, onu hala "hain" olarak görüyor ve Wenger'in bu transferle çok fazla alkış alacağını zannetmiyorum. Ben, o ayrılışta kulübün Flamini'ye hak ettiği değeri vermemesinin de rol oynadığını düşünen gruptan olduğum için Fransız oyuncuya herhangi bir kin duymuyorum. Ancak, eğer bu transfer Arsenal'in adam gibi bir orta saha oyuncusu almayacağı anlamına geliyorsa, o zaman Wenger'e laflar hazırlayacağımı da bilmenizi isterim. 

Fenerbahçe maçından sonra Wenger "Bizim için transfer dönemi şimdi başlıyor" gibisinden saçma sapan bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın tercümesi "Ben transfer yapmayacaktım ama Villa yenilgisi yüzünden şimdi panik içerisinde birilerini almam gerekiyor" oluyor tabii ki. Arsenal, ilk panik atağını, pazartesi günü Cabaye için £10m civarında bir resmi teklif yaparak yaşadı ve Newcastle tarafından reddedildi. Bugün, İngiliz basınınında £15m civarında ikinci bir teklifin hazırlandığı yazıldı. Tabii Flamini'yi alan Wenger, Cabaye'dan vazgeçmiş de olabilir. Onun dışında, daha fantastik haberler içerisinde Real Madrid'in Bale ve Suarez'i alması halinde Benzema ve Di Maria'yı Arsenal'e satabileceği dedikodusu vardı. Flamini, Cabaye gibi adamların peşinden koşan Arsenal, böylesine yüksek profil bir transferin altından kalkabilir mi bilmiyorum. Zaten transferin bitimine 10 gün kaldığı için dedikodular üzerinde çok da fazla durmak istemiyorum. Yakında öküzün altında buzağı var mı, yok mu hep beraber göreceğiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder