19 Ağustos 2013 Pazartesi

Aklın Yolu


Bugün fazla yorum yapmak istemiyorum. Arsenal'in %5'lik hissesini elinde bulunduran taraftarların oluşturduğu ve son 10 senede kulüp yönetimine taraftarın sesini ulaştırmakta oldukça başarılı işlere imza atan Arsenal Supporters Trust (AST), Pazar günü bir açıklama yayınladı. Geçmişte hep kulübün ve hocanın yanında olmuş ve çok aklı başında adamlardan oluşan bu grubun açıklaması, Arsenal taraftarının içerisnde, değişim isteyenlerin artık çoğunlukta olduğunu kanıtlayan bir mihenk taşıydı. İçine hiç bir yorum katmadan aynen çeviriyorum. 

***
Geçtiğimiz haftalarda, İvan Gazidis, kulübün Arsene Wenger'e yeni kontrat teklif etme isteğinden bahseden açıklamalar yaptı. AST bunun uygunsuz olduğunu düşünüyor. Şu an, kulübün bütün konsantrasyonu, transferin geride kalan günlerinde takımı önemli ölçüde güçlendirmek olmalı. 

Başarılı olma arzusunda olan futbol kulüpleri taraftar ve sahiplerinden aldıkları parayı yatırıma dönüştürerek güçlenirler. Arsenal taraftarı, dünya futbolundaki en yüksek bilet fiyatlarını ödemekte ve kulübe önemli finansal destek sağlamakta, ancak bu kaynakları kullanma arzusu ve yeteneği ortadan kaybolmuşa gibi gözüküyor. Kulübün, futbol takımının takviyesi için finansal kaynağa sahip olduğu tartışma götürmez. AST'nin bağımsız analizi bu kaynağın £70m-£100m arasında olduğunu gösteriyor. 

Geçtiğimiz bir kaç transfer döneminde Arsenal elindeki kaynakları futbol takımını güçlendirmek için kullanmadı. Arsenal taraftarı, özellikle, teknik direktörün dördüncülüğü bir başarı olarak tanımlamasıyla açıkça ortaya çıkan başarılı olma arzusunun yokluğu nedeniyle oldukça umutsuzluğa düşmüş durumda. Biz, sadece harcamış olmak için umursamazca para harcanması gerektiğin savunmuyoruz. Bizim isteğimiz, eldeki bütün kaynakların takımın yararı için dikkatli bir şekilde kullanılması. 

Teknik direktörün Mayıs 2014'te biten kontratını uzatma kararı, ancak transfer döneminin kapanması ve takımın önümüzdeki haftalardaki performansının değerlendirilmesinden sonra alınmalıdır. Bizim böyle bir teklifin doğru seçim olduğuna ikna olmamız için, futbol takımının çok önemli gelişim göstermesi gerekmekte ve ayrıca bu teklif yapılmadan önce futbol yönetiminde başka üst düzey atamaların yapılması gerektiğine inanıyoruz.  

Arsenal'de, oyuncu tespiti, satın alımı ve kontratlarının nasıl yönetildiği konusunda çok ciddi soru işaretleri bulunmakta. Bu yazın başında, AST, kulübe yönetim kurulu ve futbol yönetim altyapısını güçlendirilmesi konusunda neler yapılması gerektiği konusunda bir rapor sundu. Bu raporda, Arsene Wenger'in aşırı miktarda gücü elinde bulundurmasının zararları ortaya konulmuştu ve bu durumun kötü etkileri geçtiğimiz bir kaç hafta içerisinde katlanarak büyüdü. Bu konu, çok acil bir şekilde ele alınıp çözüme kavuşturulmalı. 

Stan Kroenke, Arsenal'in maçlarına gelmiyor ve kulübün yönetimine ayıracak vakti de yok gibi gözüküyor. Ancak, kulübün kötü gidişhatından futbol yönetiminin sorumlu olduğu ortada. AST, Kroenke'den, Arsenal'deki futbol fonksiyonlarının incelemek için bağımsız bir uzmanı atamasını istiyor. Kulübün, oyuncu bulma, pazarlık yapma ve satın alma süreçlerinin işe yaramadığı ortada ve bu konular çok acil çözüme ihtiyaç duyuyor. 

Arsenal Supporters Trust
***

AST, Wenger'in kovulmasının imkansız olduğunu bildiği için 'kovun' demek yerine, 'kontrat vermeyin' demeyi tercih etmiş, ben bu sezonu da çöpe atmadan Wenger'den kurtulunması gerektiğine inanıyorum. O kısım ve  kulübün bağımsız bir uzmana ihtiyacı olduğu kısmı hariç bu metnin altına imzamı atarım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder