10 Ağustos 2013 Cumartesi

40 Milyon 1 Kere MaşallahBuraya en son Arsenal yazısı yazdığımda, kendi kendime, "Transferde bir gelişme olursa, tekrar yazarım" demiştim. Eh, işinizi Wenger yönetimindeki bir transfer komitesinini aktivitesine bağlarsanız, böyle 2 ay boyunca tek bir yazı yazamassınız tabii. Geçen sezonun sonuna doğru (kombine yenileme döneminde), transfer konusunda konuşurken mangalda kül bırakmayan Gazidis ve dadaşları, iş ciddiye bindiğinde yine piyasada yok. Wenger desen zaten elini cebine atmamaya dünden razı.

Bunları en son bıraktığımızda, Arsenal Higuain'in işini bitirmek üzereydi. Hatta, Real ile £25m civarı bir bedele el sıkışılmış, Higuain'in Arjantin'den dönmesi bekleniyordu. Sonra, Real biraz kendini kastı, araya Napoli girdi ve £30m'a çıkan fiyatı Arsenal yönetimi yüksek bularak Higuain yarışından çekildi. Klasik bir Arsenal yönetimi basiretsizliği vakası daha. Eğer Wenger ve Gazidis ellerini çabuk tutup, Napoli, Cavani'yi satmadan önce Higuain'i bitirseydi, bugün Arsenal'de bir golcü sorunundan bahsetmiyor olacaktık. Yönetim bekledi, Napoli Benitez'i getirip parayı da bulunca, Arjantinliyi Arsenal'in elinden aldı. 

Napoli'den şamarı yiyen Arsenal yönetimi ve Wenger bayağı bir afallamış olacak ki, bu olayın sonrasında hiç tahmin etmediğim bir iş yapıp, Suarez'i için Liverpool'un kapısını £35m'luk bir teklifle çaldı. Liverpool, bu teklife hayır cevabı verdikten sonra, Arsenal yönetimi, kulüp tarihinin en trajik işlerinden birine imza atarak teklifini $40,000,001'e çıkardı. Evet, "kırk milyon ve bir pound". Şaka gibi. Gazidis ve Wenger'i bu saçma teklifi yapmaya iten, Suarez'in menajerinin, oyuncusunun sözleşmesinde "£40m üzeri teklif gelirse serbest kalır" türünden bir madde olduğu bilgisini kendilerine vermesiydi. 1 milyar dolarlık kulübü yöneten iki şaşkın, menajer lafıyla hareket edip 40 milyonun üzerindeki teklifi Liverpool'a iletti ve sözleşmede "serbest kalır" maddesinin olmadığını acı bir şekilde öğrendi. Geçen gün PFA'in de inceldiği sözleşmeden bahsi geçen maddenin tek yaptırımı, Liverpool'a, £40m üzeri bütün tekliflerden Suarez ve menajirini haberdar etme zorunluluğu getirmesiydi. Yani, £40,000,001'lik rakam, Liverpool yönetimi, teknik direktörü ve sahibinin asabını bozmaktan başka hiçbir işe yaramadı. Bu noktadan sonra Arsenal, Suarez'i almak istiyorsa, büyük ihtimal £60m civarına kadar çıkmak zorunda kalacak ki, dün yaptığı açıklamada John Henry, Suarez'i satmak gibi bir planlarının olmadığını açıkladı. Şu ana kadar yaptığı en pahalı transfer £20m olan Wenger, kulüp transfer rekorunu 3 katına çıkartır mı, bunu hep beraber göreceğiz. Avrupa piyasasındaki bütün golcüler kapışılana kadar bekleyen Arsenal, Suarez'den vazgeçerse, bu saatten sonra aynı kalitedeki golcüyü nereden bulacağı tam bir muamma. Bana göre, bizim dadaşlar bu işi ellerine yüzlerine bulaştırdılar ve yine son dakikada panik transfer yapmak zorunda kalacaklar. 

Suarez'in kişiliğini burada savunmam zor. Rakibi ısırma, ırkçılık, kendini atma... Bir futbolcunun sahada yapabileceği her türlü dallamalık Suarez'in cephanesinde mevcut. Ancak Higuain'e göre çok daha etkili bir forvet olduğu da tartışılmaz. Arjantinli'nin 2 katı para eder mi? Bilmiyorum. Tek bildiğim, Wenger, Suarez'i alamazsa, Higuain'i almadığına köpek gibi pişman olacak. Ben olsam, Suarez için Liverpool'a yalvaracağıma, gider o £40m ile Lewandowski için Dortmund'un kapısını çalarım. Transferin bitmesine 23 gün kala, kendimi tek opsiyona mahkum etmem. Ama bu benim tabii, Gazidis ve Wenger, sende, bende default olarak bulunan "akıl, mantık" gibi özellikleri barındırmıyorlar. 

Dış transferdeki tek hareketi şu ana kadar bedavaya gelen Yaya Sanogo (aka Abu Diaby 2.0) olan Arsenal, iç transferde pek bir hareketliydi. Wenger'in son 5 senedeki transfer hatalarının temizliğine geçen sene olduğu gibi bu sene de devam edildi. A takımdan Denilson, Arshavin, Squillaci, André Santos serbest bırakıldı; Mannone £2m'a Sunderland'e, Gervinho da £8m'a Roma'ya kakalandı. Chamakh ise Crystal Palace'a yollanmak üzere şu anda paketlenme aşamasında. Park ve Bendtner'in de gidenler kervanına katılması için çalışmalar sürüyor. Kulübün, alt yapısında genç oyuncu enflasyonu olduğundan ve Arsenal'in bir kışla adamı boşuna beslediğinden geçen sene yazdığım yazılarda bahsetmiştim. Kulüp, sonunda bu konuda da adım attı ve tam 17 genç oyuncu ile yollarını ayırdı. Umarım bu ayrılıklar, daha acımasız ve seçici bir polikanın kulübünün altyapısına kazandırılmasının da önünü açar. Wenger'in son 10 senedir uyguladığı "Gençlere kesenin ağzını açalım" politikasının işlemediği bariz ortada çünkü. 

Arsenal, transfer konusunda sallanadursun, zaman onları beklemiyor. Şaka maka, Premier Lig'in başlamasına 1 hafta kaldı ve Villa maçının hemen ardından da Şampiyonlar Ligi'ndeki Fenerbahçe eşleşmesi var. Fenerbahçe'nin gözü kör medyası, Arsenal'i eski gücünde olmayan ve Galatasaray'a bile yenilen bir kulüp olarak tanımlamaya devam ededursun, buradan kendilerine bu kulübün tarihinde ön elemede hiç elenmediğini ve son 4 ön elemesini de her iki maçı da kazanarak geçtiğini hatırlatmam gerekiyor. Arsenal, belki Bayern, Barça ve Real seviyesinde değil ancak Fenerbahçe için hala fazlasıyla güçlü bir rakip. Emirates Kupası'na bakıp bu takımı küçümsemek, şaşkınlıktan başka bir şey olmaz. Fenerbahçe, Arsenal'i geçecekse, tarihinin en iyi 180 dakikalarından birini oynamak zorunda. 

Tabii Fenerbahçe, Arsenal'i geçse bile Şampiyonlar Ligi'ne gidemeyecek ki, o da başka bir mesele. Basınımızdaki soytarı kılıklı komplo teorisylenleri, UEFA'nın elensin diye Fenerbahçe'yi bilerek Arsenal ile eşleştirdiğini iddia edecektir muhtemelen. Kesin olan bir şey var ki, CAS'ın vereceği nihai kararın, ön elemenin 2. ayağının bir gün sonrasında gelecek olması bir tesadüf değil. Fenerbahçe elenirse, bu seneki Şampiyonlar Ligi onlar için bitmiş sayılacak ve 2 yıllık men kararı önümüzdeki sezondan başlayacak. Böylece UEFA, 2017'e kadar Fenerbahçe'yi Avrupa kupalarının dışında tutacak. Fenerbahçe yönetimini, 2 yıl olan cezayı 3'e çıkarmayı başardıkları için tebrik etmek lazım. Bu arada, CAS'ın UEFA'nın kararını iptal etmesi gibi bir ihtimalden bahsetmedim çünkü böyle bir şeyin olacağına inanmak için ya Mars'ta yaşıyor olmanız ya da adınızın Aziz Yıldırım olması lazım. 

Şimdilik burada bırakayım. İş ve özel hayatımdaki yoğunluktan dolayı blogun akışını çok aksadığının farkındayım ancak sezonun açılmasıyla beraber daha düzenli yazmayı umuyorum. Arsenal, transfer yapmadan sezona girerse bu sezon işim zaten işim çok kolay olacak. Son 5 yılın bir tekrarını yaşacağımız için eski yazıları kopyalayıp yapıştırırım. 9 milyon pound maaş alan Wenger, aynı temcit pilavından bıkmadı, bu işi bedava yapan ben niye bıkayım değil mi?

7 yorum:

 1. '' Son 5 yılın bir tekrarını yaşacağımız için eski yazıları kopyalayıp yapıştırırım. 9 milyon pound maaş alan Wenger, aynı temcit pilavından bıkmadı, bu işi bedava yapan ben niye bıkayım değil mi?'' çok net olmuş sadece bu kısım olsa bile yeterli olurmuş

  YanıtlaSil
 2. EMRE

  Ben marsta yaşamıyorum izmirde yaşıyorum ve burdan bakınca fenerbahçenin 2 yıldan fazla ceza alacağını zannetmiyorum. Hatta arsenali elerse ceza alacağını zannetmiyorum. Fenerbahçenin 2017 ye kadar ceza alacağını düşünen birinin nerde yaşadığını ben de merak ediyorum. Arsenalin galatasaray maçını izledim. GS FB maçını da izledim tam kadro bir fenerbahçeyi arsenalin elemesi için normal seviyesindeki futbolundan fazlasını vermesi lazım.
  2) Arsenalin çıkmasına sevindim ama şu sebepten ötürü. Eğer milan zenit lyon 3 lüsünden biri çıksaydı Fenerbahçe de bir şekilde onları eleseydi kesin olarak ceza alırdı castan. Ama Arsenali elerse Arsenalin böyle bir lobisi yok. Kaldi ki Arsenalin elenmesini istiyorum çünkü Arsenal uefayı alabilir böylece kupa hasretine son verir ayrıca Wenger de transfer yapmamasının cezasını çeker. Belki akıllanırlar.

  YanıtlaSil
 3. Son paragrafınıza katılmıyorum hocam.eğer biz arsenali elersek ve casda ceza verirse bence uefa cezayı gelecek seneden itibaren başlatacak..

  Ayrıca bir soru..Galatasaray ve Arsenal taraftarısınız.Bizim maç da kimin tur atlamasını istiyorsunuz?

  YanıtlaSil
 4. Eğer Fenerbahçe, Arsenal'e elenirse ve UEFA'da bu seneki "Şampiyonlar Ligi'ne katıldınız, o zaman ceza seneye başlasın" demek gibi bir icraate imza atarsa, Fenerbahçe 2014-2015 ve 2015-2016 sezonlarında Şampiyonlar Ligi'ne gidemeyecek. Yani 2017'e kadar ceza almış olacak. Bu böyle olur demiyorum ancak masadaki ihtimallerden birisi de bu.

  Galatasaray ve Arsenal taraftarı olup da, bu eşleşmede Fenerbahçe'yi tutmam biraz zor olur.

  YanıtlaSil
 5. EMRE

  Ben hala ceza gelmeyeceğini düşünüyorum. O leş gibi özgürlük kokuyo diyen adam kendi engelleyecek gibi geliyor. Çünkü seçim var yakında ve platiniyle dostlukları var maalesef futbolda siyaset var. Ben Fener'i tutuyorum ama sebebi belli. Ayrıca bugün öğrendim ilk maçta theo walcott da oynamayacakmış sakatlanmış.

  YanıtlaSil
 6. Hocam şunu da hesaba katın,biz arsenal'e elenirsek Uefa Avrupa Ligi gruplarına katılıyoruz..Avrupa'dan kasıt sadece Şampiyonlar Ligi değil?Ceza yersek uefaya kalamayız ve yine cezamızı bu sene çekeriz
  (Bence)

  YanıtlaSil