9 Haziran 2013 Pazar

Başkanım Beni Al

Higuain, Heathrow havaalanına iniş yapıyor.

Memlekette yer yerinden oynarken burada futbol yazısı yazmak ne kadar anlamlı bir iştir bilmiyorum. Hani, "Biz temel hak ve özgürlüklerimizin derdindeyiz, sen elin İngilizinin futbolundan bahsediyorsun hocam" diye sitem etseniz yerden göğe kadar haklısınız. Ama ben yine de duramayıp yazacağım buraya bir şeyler.

Malumunuz lig tatilde olduğundan, şu an için konuşulacak tek konu transfer. Geçen sezonun değerlendirmesini henüz bitirmediğimin farkındayım ama bugün biraz transfer hareketliliğinden bahsetmek istiyorum.

Sanırım transfer konusunu Gazidis'in hafta başında yaptığı açıklamalarla açmak gerekecek. Gazidis, Arsenal'e yakın gazetecilerle yaptığı toplantıda, her zaman yaptığı gibi yine umut saçtı ve bizlere gül bahçesi vaadetti. Arsenal'in Rooney gibi bir oyuncuya haftada £200k'nın üzerinde verip veremeyeceği sorusuna "Tabii ki verebiliriz. Hatta bundan daha fazlasına bile yetecek kaynağımız var" dedi, sonra da "Kulübün Bayern Münih standarlarına çıkacak kaynağı" var diye de ekledi.

Şimdi ben, her kombine yenileme döneminde, her ağır mağlubiyet sonrasında, her kupa elenişinin ertesinde basına servis edilen "B*k gibi paramız var!!", "Wenger'e £100m bütçe vereceğiz", "Çok iddialıyız" haberlerini okumamış olsam, belki Gazidis'in bu açıklamalarıyla heyecanlanabilirdim. Ama kulüp yönetimi ve Wenger, son 5 yıldır bu lafların içini hiç dolduramadı. Arsenal'in 3-4 tane Rooney seviyesinde adamı barındıracak finansal güce sahip olduğunu, kulübün mali tablolarına bakan herkes görebilir. O yüzden Gazidis'in bize aşikar olanı tekrar beyan etmesinin pek de bir anlamı yok. Eğer patron, camiaya mesaj göndermek istiyorsa, bunu çenesiyle değil çek defteriyle yapması gerekiyor.

Gazidis'in yaptığı açılamaların bir bölümü, seneye sözleşmesi biten Wenger ile ilgiliydi ve tahmin edildiği üzere patron, kulübün, Fransız hoca ile devam etmek istediğini açıkladı. Yönetim, Wenger'e imza attırmak istiyor ve hala ortada bir imza yoksa, bunun tek bir sebebi olabilir ki, o da Wenger'in şu an bunu yapmak istemeyişidir. Bu konudan daha önce de bahsettim ve bana göre Wenger meselesi, kulübün önümüzdeki sezonuna gölge düşürebilir. Bana göre Arsenal, 8 ay sonra sözleşmesi bitecek bir hocayla sezon açmamalıdır ve kontratını uzatmaya yanaşmayan hocaya da £100m transfer bütçesi vermek abesle iştigaldir. Eğer Wenger, dedikodusu yapıldığı gibi, Fransa'ya geri dönmek istiyorsa bir an önce istifa etmelidir.

Diyelim ki Gazidis doğru söylüyor ve Arsenal, harbiden çok hareketli bir transfer dönemine hazırlanıyor. Bu doğru olsa bile Rooney isminin ne kadar gerçekçi olduğu tartışılır. Şu anda kulübün en çok kazananı Podolski haftada £107k alırken, Arsenal, Rooney'e £250k'nın üzerinde bir kontratı önerir mi? Sanmıyorum. Bana göre kulüp, Rooney haberlerinin altına bilerek odun atıyor. Amaçları Rooney'i almaktan çok, kamuoyunun dikkatini başka yöne çekip asıl transfer hedeflerini gölgede bırakmak.

Asıl transfer hedefleri listesinin en tepesinde an itibariyle Real Madrid'li Gonzalo Higuain var. İngiliz basınının bir kısmı bu işin bittiğini yazdı. Birkaç gün önce Higuain'in ağzından yazılan Arsenal' bana uygun" haberleri ortalıkta dolaştı. Henüz kesin olarak bitmiş bir şey olduğunu söyleyemesek de, Arsenal'in bu seneki ilk transferi için en önemli adayın Higuain olduğu ortada. Şu an milli takım ile Arjantin'de bulunan oyuncunun Avrupa'ya dönüşünden sonra, duman çıkan bu yer alev alırsa şaşırmayalım.

Higuain haberleri bundan 2-3 hafta öncesinde ayyuka çıkmadan önce, Arsenal'in 1 numaralı transfer hedefi Fiorentina'lı Jovetiç idi ve hatta bazı güvenilir kaynaklar, genç oyuncuyla ön sözleşme imzalandığını da yazdı. Şu sıralar o haberler ölmüş durumda ve sanırım Jovetiç, Juventus'a doğru gidiyor. Bu ikili arasında tercihim Higuain olacağından, şimdilik Jovetiç'in kaçırılmasına üzülmüyorum.

Transferin "Duman çıkiyür, düman düman!" diyebileceğimiz bir başka bölgesi de Cesc Fabregas'ın geleceği konusu. İngiliz medyası, Cesc'in adını Man Utd ile anıyor ama onun kontratında Arsenal'in için bir "first-buy option" olduğunu unutuyor. Yani Cesc, Barça'dan ayrılmak istiyorsa, Barcelona önce Arsenal'in rızasını almak zorunda. Takdir edersiniz ki, geçen sene en iyi oyuncusunu Man Utd'a kaptıran Arsenal yönetimi, olası bir Cesc transferinin Man Utd tarafından dağa kaldırılmasına izin veremez. Kulüpler seviyesinde durum ne olursa olsun, iş biraz Fabregas'ın ayrılıp ayrılmak istemediği konusunda kilitleniyor. Eğer Cesc gerçekten İngiltere'ye doğru uçmak istiyorsa, iniş yapacağı yer büyük ihtimal Heathrow olacak. 

David Moyes, United'a imza attığı anda, İngiliz basını Baines ve Fellaini'nin de onun peşinden Manchester'a gittiğini yazmaya başladı. Ne olduysa, birkaç gün önce oldu ve birkaç İngiliz gazetesi, Arsenal'in, Fellaini transferinde öne geçtiğini yazmaya başladı. Buna göre Arsenal ve Man Utd, Fellaini'nin serbest kalma bedeli olan £24m'u ödemeye hazırdı ve eski hocaları tarafından taciz edilmeyi içerleyen Everton yönetimi, önceliği Arsenal'e vermek istiyordu. İlginç bir teori tabii ki ama imzayı görmeden hiç bir şeye inanasım yok. 

Rooney, Higuain, Jovetiç, Cesc, Fellaini... Kulağa hoş gelen isimler ve Rooney hariç tamamı Arsenal için gerçekçi hedefler. Gazidis'e inanırsanız, Rooney bile erişebilinecek bir ciğer. Eğer Arsenal gider Higuain, Fellaini ve Cesc gibi 3 transfer yaparsa ne olur biliyor musunuz? Arsenal için 4.'lük başarı olmaktan çıkar. Elde böyle bir kadro varken, kimse Wenger'in "Kupa alamadık ama Şampiyonlar Ligi'ne gidiyoruz" türküsünü dinlemez. Wenger karşıtlarının bir kısmı, Fransız'ın para harcamayışının sebebini hedef büyültmekten korkmasına bağlıyordu ama ben bu spekülasyona pek inanmadım bugüne kadar. Ancak CEO'su her ortamda "Paramız var! Harcamak istiyoruz!" diye bağıran bir kulüp, bir transfer dönemini daha beklentileri karşılayamarak geçirirse, ben de Wenger'in korktuğu teorisine inanmaya başlayacağım. 

2 yorum:

  1. artık yol versinler şu ihtiyar inatçıya haaaminaaa .... çıldırcam yeter artık yeter.!!!

    YanıtlaSil
  2. higuain işi ciddileşiyor. gelirken yanında di maria yı getirsede arsenal liler yıllar sonra doğru düzgün bir kanat oyuncusu izlese :)

    YanıtlaSil