2 Şubat 2013 Cumartesi

Yol Geçen Hanı'nın Gelmek İstediği Nokta

QPR'lı oyuncular sabah antremanı için kulübe geliyor.
Gelen Ücret
Kieron Dyer  Bedelsiz 
Jay Bothroyd  Bedelsiz 
Brian Murphy Bedelsiz 
Dudley Campbell £1,200,000
Bruno Perone Bedelsiz 
Luke Young £250,000
Armand Traore £1,200,000
Anton Ferdinand £1,000,000
Shaun Wright-Phillips £6,500,000
Tommaso Trani Bedelsiz 
Joey Barton Bedelsiz
Bobby Zamora £4,000,000
Djibril Cissé £4,000,000
Nedum Onuoha £2,750,000
Robert Green Bedelsiz
Ryan Nelsen Bedelsiz
Andrew Johnson Bedelsiz
Samba Diakité £4,000,000
Park Ji-Sung £2,500,000
David Hoilett Açıklanmadı
Bosingwa Bedelsiz
Jose Bosingwa Bedelsiz
Júlio César Bedelsiz
Esteban Granero £3,500,000
Maya Yoshida £2,000,000
Samuel Magri Bedelsiz
Stephane Mbia £5,000,000
Tal Ben Haim Bedelsiz
Loic Remy £8,000,000
Suk Young Yun £950,000
Christopher Samba £12,500,000
Jermaine Jenas Açıklanmadı
TOPLAM £59.35m

32!!

Queens Park Rangers'ın, 1,5 senede yaptığı transferlerin sayısı, 32.  Bütün bu alışverişten elde edilen sonuç ise, geçen sene kılpayı ligde kalış ve bu sene ligin dibine demir atış. 

Bana göre, Premier Lig'in dibi ile Championship'in tepesi arasında, takım güçleri açısından bir kesişim kümesi var. Yani, Premier Lig'in sonuncusun bile Championship'in tepesindeki takımdan daha iyi olduğu inancı pek doğru değil. Eğer Championship'i kazanmış bir takımınız varsa, büyük ihtimal oynadığınız futbol seviyesi, Premier Lig'in son 5 takımı ile rekabet edecek düzeydedir. Yakın geçmişte, Swansea, Norwich, West Brom ve Stoke gibi takımların, ayaklarının tozuyla Premier Lig'in orta sıralarına yerleşmelerine tanık olmamız da bunun kanıtı gibidir. 

Şartlar böyleyken, Premier Lig'e yeni çıkan bir çok kulübün izlediği strateji, kemik kadro ve hocalarını koruyarak, yeni elde ettikleri kaynaklarla, takımlarına takviye yapmaktır. Eğer gerçekten uyumlu ve iyi futbol oynayan bir kadronuz varsa, yapacağınız en büyük hata, bunu tamamen bozup, 1 sezon içerisinde bambaşka bir takım yaratmaya çalışmaktır. 

QPR'ın büyük ortağı, Malezyalı iş adamı Tony Fernandes ise bu hatalı stratejiye yeni bir boyut getirerek. 1,5 senede, takımını 3 kere yeniden yaratmaya çalıştı ve şu an itibariyle bütün İngiliz futbol kamuoyunun dalga geçtiği bir tablo ortaya çıkardı. 1,5 senede 3 hoca değiştiren ve 32 yeni transfer yapan Fernandes'in gerçek amacı nedir bilmiyorum ama QPR, bu sezon küme düşerse, sonları çok büyük ihtimal Portsmouth'a benzeyecek. Nitekim, Fernandes "Küme düşersek istifa ederim" diye açıklama yaptı bile. Malezyalı, bütün borçlarını silip gitse bile, kulübe getirdiği istikrarsızlık ortamı, QPR'ın uzun süre ayağa kalkamamasına neden olacak. 

Bu arada Portsmouth demişken, böylesine "toplama" bir takımın başında, Harry Redknapp'ın olması cidden traji-komik. Zamanında kendisine "wheeler-dealer" diyen muhabire s!ktir çekmişliği olan Redknapp, bu transfer döneminde de, işportacılığın kralını yapıyor. Crouch, Bentley, Kranjcar gibi eski askerlerinin bir çoğuna transfer teklif götürdü; ancak, sadece Jermaine Jenas'tan olumlu yanıt alabildi. M'Vila, son anda Rusya'ya imza attı, Odemwinge West Brom'daki herkesle vedalaşıp imza için Londra'ya geldi ama kulüpler son anda anlaşmazlığa düştü. Christopher Samba'ya verilen kontratın 4 yıldaki toplam maliyeti £36m. Eğer, Redknapp, istediği transferlerin tamamını yapabilseydi, 32 olan gelen oyuncu sayısı 40'a yakın olabilirdi. 

Ligin dibindeki bir takıma, sırf para için imza atan adamlar bütününden "takım" yaratmak harbiden zor iş olsa gerek. Gerçi, Redknapp geldiğinden beri, QPR'ın oynadığı futbolda gözle görülür bir gelişme var. Son 4 maçta yenilmediler ve sırasıyla Chelsea, Tottenham ve City'den puan almayı başardılar. 17. sıra ile aradaki puan farkı 4 ve geri kalan 14 maçta bunun kapanmaması için hiç bir neden yok. Redknapp bu takımı belki kurtarabilir ancak banka hesabını kim kurtaracak onu bilmiyorum. Platini amcam FFP diye ortalıkta dolaşıp, dişini geçirebildiği kulüplere bir takım yaptırımlar uyguluyor. Bu iyi güzel de, Premier Lig'in sonuncusu, senelik toplam gelirinin, %30'unu tek bir oyuncuya harcaması nasıl UEFA'nın gözünden kaçıyor; onu da anlayan bir zahmet bana da anlatsın. (QPR toplam gelir £60m; Samba - bonservis £12,5m - yıllık £5m). Elin milyarderi, kulübün kasasının üstüne oturmuş FM oynuyor; gariban Arsenal de hala "FFP gelecek bizi kurtaracak" diye gelecek planları yapıyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder