23 Şubat 2013 Cumartesi

Ya Sev Ya Terket


Arsenal'in sahibi Stan Kroenke, Arsenal'in Bayern Münih'le yaptığı maçta tribündeydi. Kendisinin yolunu Londra'ya düşüren bu maçın önemi değildi gerçi. Arsenal yönetim kurulunun olağan toplantılarından birisi için zahmet edip Londra'ya gelmişti Stan. Yönetim Kurulu, alınan ağır mağlubiyetin ardından toplandı ve herzamanki gibi dişe dokunur bir karara imza atmadı. Her kriz sonrası olduğu gibi, Arsenal'in halkla ilişkiler departmanı, kulübe yakın gazetecilere "Transfere £70m'luk bütçe ayırdık" haberlerini servis etti. Kombinelerin yeni sezon için yenilenme zamanı olan Şubat-Mart aylarında, yönetimin böyle boş dedikoduları basına pompalamasına herkes alıştı artık. Bu aralar birkaç yıldız ismin adının Arsenal ile anıldığını görürseniz, şaşırmayın. Yönetim, her zaman olduğu gibi yalan söylüyor.

Yönetim Kurulu gözümüzün içine baka baka yalan söyleyedursun, Wenger de dün haftalık basın toplantısı için gazetecilerin karşısındaydı. Kendisine yöneltilen istifayı düşünüp düşünmediği sorusuna, "Kontratımın sonuna kadar buradayım" diye cevap verdi ve geleceğim hakkındaki kararı 2014'e kadar vermeyeceğim diye de ekledi. Belli ki, yönetim kurulu Wenger'e "arkandayız" mesajını iletmiş. Wenger de acı haberi bize veriyor.

Şimdi, bir an için benim Wenger'e olan kızgınlığımı ve onun 2 sene önce kovulması gerektiğini düşünmemi bir yana koyalım ve Arsenal'in neden artık karar vermesi gerektiğini düşünelim.

Arsenal'in önünde 3 seçenek var: Sezon sonunda Wenger'e veda et, Wenger'e kontratını bitirmesi için 1 sene daha ver ya da kendisine 3-4 senelik bir yeni sözleşme öner. Bana göre, bu seçeneklerin en zararlısı ikinci seçenek olan "kontrat bitirme" kararı.

Futbolun yazılı olmayan kurallarından biridir. Bir teknik direktörün kontratının son senesine girmesine izin vermek doğru değildir. Ne yaptığını bilen hiçbir yönetim, yeni sezona, sözleşmesi 8 ay sonra bitecek bir hoca ile başlamaz. (Guardiola ve Heynckes gibi, çok başarılıyken, farklı sebeplerden dolayı ayrılmayı seçen hocaları istisna olarak gösterebiliriz) Bunun birkaç sebebi var ve bunların en önemlisi, yönetimin güvenini kazanamamış bir hocanın, oyuncularının güvenini kazanmasının çok zor olacağı gerçeğidir. Bugün, Benitez'in Chelsea'deki durumuna bakarak, sezon sonunda gidecek olan hocanın işinin ne kadar zor olduğu net olarak gözlemlenebilir. Şimdi Benitez, elindeki oyuncuları hangi hedefe doğru motive etsin? Herkes biliyor ki, kendisi sezon sonunda orada olmayacak.

Sözleşmesi bitecek hocanın varlığı, güven meselesine ek olarak, bir de transfer problemi ortaya çıkarır. 8 ay sonra ayrılacak bir teknik direktörün transfer yapmasına, yeni oyunculara 3-4 senelik kontratlar vermesine izin vermek son derece riskli bir stratejidir. Liverpool, Kenny'e verdiği £100m'a hala yanıyor. Bugün Rodgers'ın başarılı olamamasının en önemli sebebi, Dalglish'in aldığı Henderson, Downing, Carroll, Adam gibi adamlardır. Eğer bir hocaya uzun süreli kontrat verecek kadar güvenmiyorsanız, aynı adamın eline transfer bütçesini vermek abesle iştigalden başka hiçbir şey değildir. Hele ki bu adam, son 3 yılda Park, Gervinho, Chamakh, Squillaci, Santos gibi adamları transfer ettiyse, kendisini bakkala gönderirken bile 2 defa düşünmek gerekir.

Genel olarak, teknik direktörün kontratının son yılına girmek yanlış bir strateji iken, söz konusu Wenger olunca bu hareket daha da anlamsız bir hal alıyor. Elimizdeki örnek, genç ve zamana ihtiyacı olan bir hoca olsa, belki biraz daha zaman verilmesini anlarım. Ancak yönetim Wenger'in son senesinde neyi değiştirmesini bekliyor acaba? 63 yaşındaki huysuz ihtiyarın, eskimiş yöntemlerini, geri kalmış taktiksel bilgisini, öngörülebilir oyun planlarını ve olmayan motivasyon becerisini bir anda geliştirip 8 senedir geriye götürdüğü takıma seviye atlacağına gerçekten inanıyorlar mı? Eğer Wenger, seneye bu takımın başında olursa, son 3 seneden farklı bir tablo çıkacağına inancak kadar gaflet ve delalet içerisindeler mi?

Arsenal yönetimindeki dinozorların artık kafalarını soktukları kumun içerisinden çıkartmaları gerekiyor. Şu anki omurgasız yönetimde ne Wenger'i kovacak yürek var; ne de ona yeni kontrat verecek büzük var. Yani Wenger'i ne sevebiliyorlar, ne de terkedebiliyorlar. İki ucu aromalı değneğin ortasından tutarak global bir markayı yönetebileceklerini sanıyorlar. Biliyorlar ki, şu atmosferde Wenger'e kontrat önerirlerse cıngar çıkacak. O yüzden Fransız, kredisini iyice bitirsin diye bekliyorlar ama Wenger'e de ayıp ediyorlar. Bu kulüp için çok şey yapmış bir adamın gidişi böyle olmamalı. Taraftarın Wenger'e birazcık saygısı kaldıysa, Arsenal yönetimi onu da önümüzdeki 3 ay içerisinde yok edecek. Kulüp, Ivan Gazidis'e bu zor kararları alsın diye her sene küçük bir servet ödüyor ancak onun en iyi yaptığı iş "FFP gelip bizi kurtaracak", "Vallahi para harcayağız" diye umut tacirliği yapmak. Wenger ve Kroenke, kulübün içindeki bütün sesi gür çıkan adamları uzaklaştırdırlar ve milyar dolarlık kulübün yönetim kademelerinde, masaya yumruğunu vurup karar verecek hiçkimse kalmadı. Arsenal'in üst ve teknik yönetimi gerçekten acınacak hale geldi. Herkes, "bu takım neden ayağa kalkamıyor?" diye merak ediyor ancak kimsenin suçu kendisinde aradığı yok. Baştan kokmuş balığın etinin neden lezzetli olmadığının cevabını arıyor bütün camia. 

Her ne kadar burada Wenger'e çok yüklensem de, bana göre, Arsenal'den ilk kovulması gereken kurum yönetimdir. Ancak, maalesef, kulübün %70 hissesine sahip olan Kroenke istemediği sürece, yönetim kurulunda değişiklik yapılması mümkün değil. O yüzden, Wenger'in kovulması bu kulübün gidişatını değiştirmek açısından çok kritik bir hamle halini alıyor. Çünkü Wenger'in varlığı, şu anki Arsenal statükosunun devamı anlamına geliyor. O kovulduktan sonra Arsenal ya daha iyiye gidecek ve hepimiz rahat bir nefes alacağız ya da, kulüp, daha kötüye gitmeye başlayıp yönetim ve Kroenke'nin gidişinin yolu açılacak. Çünkü Kroenke, Arsenal'i kar eden bir şirket olduğu için satın aldı ve kulüp zarar etmeye başladığı gün hisselerini Usmanov'a satıp defolup gidecek. Yani post-Wenger döneminde takım ne yöne giderse gitsin, Wenger'in yokluğunun uzun vadedeki sonuçları hayırlı olacak. Bu kulübün potansiyeline ve arkasındaki desteğe güvenim tam. Yeterki şu prangalardan bir kurtulunsun. Arsenal'in hak ettiği yere döneceğine bütün kalbimle inanıyorum. 

2 yorum:

  1. Eğer yerine Klopp geçecekse istedikleri zaman yollayabilirler babamdan çok sevdiğim WENGER'i . 2014 kış transfer dönemine kadar ARSENAL'in çok ciddi her anlamda tekrar yenilenmesi yada güncellenmesi lazım , Yoksa bana göre çek geride kalıcaz . Bu arada YÜCE SAHİP KROENKE ' yle ilgili söyleyecek söz bulamıyorum B.Metin7

    YanıtlaSil
  2. EMRE

    Yok Wenger'i göndermekle olmaz,bu yönetimden kurtulmak lazım derhal. O dinazorların bi tarafına para sokmak isterdim şahsen. Bu arada yeni sponsorluk anlaşmamız hakkında şu maddeden bilginiz var mı? Eğer Arsenal şampiyonlar ligine gidemezse Emirates'ten alacağı para azalacakmış. Doğruysa tam bir rezillik. Koskoca Arsenal'i gerçekten aşağıladılar bence.

    YanıtlaSil