6 Şubat 2013 Çarşamba

Satılık Takım


Ne dersiniz, kümede kalır mı bu takım? Squillaci'nin defansının merkezinde oynadığı bir 3-5-2 ile oynarsa, kümeyi bıraktım, hayatta bile kalamaz bence. Sahaya girer, tararlar hepsini yemin ediyorum. 


Daha önce bu konudan birkaç kere bahsettiğimi biliyorum. Ancak, ne zaman birisi "Wenger, finansal olarak çok başarılı abi" lafını etse sigortalar atıyor bende. Arsenal'in, bonservisine £40m saydığı ve her yıl £34m harcadağı bu adamlar, Wenger savunucuları tarafından itinayla görmezden geliniyor. (Bak listeye bonservisine £10m harcanan Gervinho'yu eklemedim bile.)

Wenger'in bu adamlardan aldığı yarar sıfırın altında çünkü bunlardan herhangi birisini sahaya sürmek zorunda kalırsa takım zarar görüyor (Hadi Rosicky hariç diyelim). Rosicky ve Diaby, "sürekli sakat" kategorisinden bu listede. Bu 12 oyuncunun, 4 tanesinin kontratları bu yaz bitiyor. Wenger, manevi oğlu Diaby'i satar mı bilmiyorum ama geri kalan 8 oyuncu, Arsenal'in bu sezonki satış listesini süsleyecek. Rosicky hariç hiçbirisi para etmeyeceği için, yine tamamı elde kalacak. Gelen eli yüzü düzgün birkaç teklif de, Arsenal'in verdiği maaşın yanına yaklaşamadığından oyuncu tarafından reddedilecek. Sonra, kulüp bu adamları kiralayıp 3-5 kuruş zararını amorti etmeye çalışacak. 

Hayır, Wenger, şuğursuz olduğunun da farkında değil ki, her birine basmış 4'er, 5'er yıllık kontratları. İngiltere'deki yetenekli gençlerin Arsenal'i tercih etmelerinin nedeni Wenger olarak filan gösterilir ya, işte o düpedüz yalan. Bunun en somut örneği, Alex Ferguson'un yıllık £250000'den 1 yıllık sözleşme teklif ettiği Aaron Ramsey'i, Wenger'in, yılda £1m'dan 4 sene ile bağlamasıdır. Yılda, £5m daha fazla harcamamak için RvP'yi satan Arsenal, çoluğu çocuğa kontrat dağıtırken böyle cömert işte. Wenger, hızını alamadı ve bu sene Ramsey'e bir 5 sene daha kontrat verdi mesela. Neyi kanıtladıysa artık Ramsey. Neyse fazla uzatmayacağım. Kaynaklarını hangi hocanın daha iyi kullandığını, ligin puan tablosuna bakarak açıkça görüyoruz zaten. 

Bütün bu israfa rağmen, Arsenal'in bankada parası olmasının sebebi de oyuncu satışları. Arsenal, son 7 senede £231m'lık oyuncu satmış ki, bu da yıllık £33m'lık bir ortalama anlamına geliyor. Yani, Arsenal'in beş para etmez yedeklere yaptığı harcama, Nasri, Song, Cesc, RvP gibi oyuncuların satışıyla dengelenmiş oluyor. Wenger'in kafa bu kafa işte. "RvP'ye senede £5m zam yapacak kadar zengin değiliz" diyor; aynı parayı Chamakh ve Bendtner'e harcıyor. Sonra, bu adamın kovulması gerektiğini söyleyince bana kızıyorsunuz. (Gerçi kızan da kalmadı artık herkes adamın gitmesini bekler hale geldi)

4 yorum:

 1. EMRE

  Hakkaten Rosicky bu sezon hiç oynamadı elimizde patladı resmen. En azından artık aynı hatalara düşmüyo Wenger Ramsey'i saymazsak bu sezon böyle dangalakça yaptığı bir transfer veya kontrat meselesi yok. Bence problem yönetimde Usmanov bi alsa hisseleri bütün taraftar bayram ederiz burda.

  YanıtlaSil
 2. Wenger'e yönetimin verdiği transfer bütçesi hiçbir zaman az olmadı ki yönetim suçlu olsun.Bütçeyi harcamayan Wenger.
  Bence yönetimde suç yok.Usmanov gelse iyi olur tabi ama şu takımdan ilk gitmesi gereken kişi Wenger.Nasıl bir futbol adamı RVP'yi yollayıp yerine Giroud'u alacak kadar kazma olabilir ? Al David Villa'yı,Adrian'ı ne bileyim.Her transfer döneminde takımın kalitesi düşüyor.Bu yıl ilk 4'e girerse gerçekten çok büyük mucize olacak,giremezse de bence son yılı olur artık

  YanıtlaSil
 3. Yonetime tamamen sucsuz diyemeyiz cunku onlar da Wenger ile ayni kafadalar. Takimin sahibi, Amerika'daki cifliginde oturuyor ve onun tek ilgilendigi $ey, yil sonu rakamlarinda "kar" gormek. Kroenke takimi satin aldigindan beri Arsenal her sezon 1-2 yildizini satip kar acikladi. Son kupanin uzerinden 8 sene gecti, hala tepeden "ne oluyor hocam?" diyen yok.

  Wenger'in ba$arili oldugu donemde i$ler boyle degildi. Kulubu "yonetim kurulu" yonetiyor, Wenger sadece sahada olan bitenle ilgileniyordu. Artik yonetim diye bir $ey yok ve Wenger de her$eyi eline yuzune bula$tirdiginin farkina kendi ba$ina varmak icin biraz fazla kendini begenmi$ bir arkada$imiz..

  YanıtlaSil
 4. kontratlara bakınca sene sonunda wenger stoper ve orta saha almak zorunda b.metin7

  YanıtlaSil