5 Ocak 2013 Cumartesi

Wenger'i Dinlemenin Dayanılmaz Ağırlığı

1 Ocak 2013
"Transferde aktif olacağız. Bu konuda açık fikirliyiz. Takımın her alanını güçlendirmek istiyoruz."

3 Ocak 2013
"Önceliğimiz kendi oyuncularımızın bizimle kalması. O yüzden şu anda Walcott'un Arsenal'de kalması için uğraşıyoruz. Onun durumu açıklığa kavuşana kadar transfer yapmamız zor"

48 saat yahu. İki açıklama arasında sadece 2 gün var. Wenger, ya ağzından çıkanı duymuyor ya da bizimle dalga geçiyor. İnanınki tiksindim artık. Bu, ne yaptığı hakkında en ufak bir fikri olmayan, tamamen kaybolmuş ve hayal dünyasında yaşayan adamın icraatlarını izlemek kadar beni çileden çıkaran bir şey yok sanırım. Eğer transfer yapacaksan "Takviye yapmak istiyoruz" de, yapmayacaksan kapat çeneni otur yerinde. Bugün çıkıp "Evet çok aktifiz, her yere takviye yapacağız" diyip, yarın "Ya aslında Walcott'a bağlıyız" deme. Arsenal taraftarını yeterince maymun ettin son 3 yılda. Üstüne bir de tüy dikmeye çalışma. 

"Transferde beklenti çok yüksek. Herkes Messi'yi görmek istiyor. Kimse gelecek vaadeden futbolcu istemiyor"

Ayıp denir resmen buna. Eğer Arsenal taraftarı gelecek vaadeden oyuncu görmek istemiyor olsaydı, Wenger yaklaşık 7 sene önce kovulmuş olurdu. Çünkü Wenger, son 7 sezonda gelecek vaadetmekten başka hiçbir şey yapmadı. Bir de bu "Messi" lafı artık her transfer sezonunun vazgeçilmezi haline geldi ve dolayısıyla kabak tadı verdi. Arsenal taraftarının Messi, Falcao, Ronaldo beklediği filan yok ve bunu Wenger de çok iyi biliyor. Ama kendisini acındıracak ya işte. Bankada yatan £150m nakiti olan Arsenal'i fakir gibi gösterecek ya. "Bizim gücümüz yetmez" edebiyatı yapıyor. Kimsenin Messi istediği yok. Taraftarın tek istediği Chamakh, Park, Gervinho, Squillaci, Santos gibi "ucuz etin yahnisi" transferlerin sona ermesi ve Arsenal'in geçen yaz yaptığı üzere, Arteta, Cazorla, Podolski gibi belli standardın üzerindeki tecrübeli oyunculara yönelmesi. Tabii bir de yedek kulübesini zengin etmek yerine, elindeki yıldızları takımda tutacak bir ücret sistemini uygulamaya geçirmesi. Kusura bakma Wenger efendi ama eğer üzerinde baskı hissediyorsan bunun sebebi Messi'nin gelmeyişi değil; 8 senedir yaptığın hatalar nihayet yakana yapışmaya başlamış olması. Son yıllarda o kadar fazla yıldız oyuncuyu elinden kaçırdın ve o kadar fazla kazmayı bu kulübe kazandırdın ki, artık taraftarın bir başka Gervinho'ya, Arshavin'e, Chamakh'a sabrı kalmadı. 

Transfer döneminin daha çok başındayız ancak henüz Arsenal cephesinde yaprak kımıldamıyor. İlk gelen haberler iç transfer haberleriydi ve Chamakh West Ham'e, Djourou da Hannover'e kiralık verildi. Chamakh'ın ücretinin büyük bölümünü Arsenal ödeyemeye devam edecek ve bu transferden Arsenal'in beklentisi Faslı oyuncunun, yazın bir takım bulacak kadar form tutması. Djourou'nun transferini ilginç yapan da, Arsenal'in kira kontratına satın alma opsiyonu koymaya yanaşmaması. Wenger, gerçekten Djourou'nun Arsenal'de bir geleceği olduğunu mu düşünüyor, yoksa Hannover'den daha iyi bir teklif verecek takımın varlığına mı inanıyor bilmiyorum. Ben, Djourou'nun kötü bir fubolcu olduğunu düşünmüyorum ancak Arsenal'e dönüp kadroya girme ihtimali oldukça düşük. Bu yüzden, ileride pahalı bir yedeğe dönüşmemesi için satılma opsiyonu bana göre ciddi olarak düşünülmeli. 

Dış transferde henüz elle tutulur dedikodu bile yok ancak bir İspanya söylentisidir gidiyor. La Liga'dan gerçekçi transfer hedefleri sanırım Villa, Llorente ve Lopez olabilir. Ancak bu oyunculara yapılacak tekliflerin Walcott'un durumuna bağlı olup olmadığını zaman gösterecek. Eğer, Walcott takımda kalır da, Wenger "Tamam bana Walcott ve Giroud yeter" derse hiç şaşırmam. Onun dışında, Arsenal'in orta sahaya da takviye yapması gerekiyor çünkü Arteta 20 lig maçının tamamında 90 dakika oynadı, Cazorla sadece 36 dakika kaçırdı. Wilshere ise son 11 maçın 20 dakikası hariç tamamını oynadı. Yani, Arsenal'in orta sahada hiçbir alternatifi yok ve transfer yapılmazsa bu oyuncuların ağır sakatlık geçirmesinin yolu açılmış olacak. Wenger 2 sene önce yapmadığı takviye yüzünden Wilshere'in 19 ayına maloldu, umuyorum yaptığı o hatadan ders almıştır ve bu transfer döneminde adam gibi bir transfer yapar. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder