23 Kasım 2012 Cuma

5 Yıl Daha Uç Emirates

Arsenal'in bir süredir açıklanması beklenen yeni ticari anlaşmalarından ilki, bugün, Gazidis tarafından açıklandı. Yeni kontrata göre, forma sponsorluğunun 2019'a kadar 5 sene daha uzatılması karşılığında Emirates, Arsenal'e 5 sene £150m ödeyecek. Anlaşmanın detayları daha tam olarak açıklanmadı ancak Emirates'in bu kontratla stat isim haklarını da 7 sene daha uzattığı bazı kaynaklarda yer aldı. 

An itibariyle, Emirates'in Arsenal'e ödediği paranın yılda £5,5m olduğunu düşünürseniz, senelik £30m'ye denk gelen yeni anlaşmanın gayet doyurucu olduğunu söyleyebilirsiniz. Zaten bu miktar, Chevrolet ile yılda £45m'a anlaşan Man Utd'ın ardından bir formaya verilmiş en yüksek miktar. Şu an yürürlükte olan anlaşmalara göre, forma reklamından Barcelona £25m, Bayern Münih £24m, City ve Liverpool £20m, Real Madrid ise sadece £17m kazanmakta. Yani Arsenal, nihayet ticari gelirlerinden birini rakiplerinin seviyesine çekmeyi başardı. Gerçi bu rakama stat isim hakkının uzatılması da dahilse o zaman formanın gerçek değeri biraz düşüyor ancak yine de şu anki cüzi kontrattan kurtulunması sevindirici. 

Arsenal'in yakında forma üreticisini de değiştirmesi ve buradan elde ettiği geliri de ikiye katlaması bekleniyor. Burada daha önce Adidas'a geçileceğini açıklamıştık ancak hala kesin bir anlaşma haberi gelmedi. Bugün, yarın duyarız akibetini. 

Arsenal'in gelirlerini arttırması tabii ki güzel de, yaratılan ekstra nakit akışının futbol takımına harcanmayacak ve yine bankada yatacaksa, yeni sponsorluk anlaşması Arsenal taraftarına değil, Londra'daki banka müdürlerine yaradı. Baksanıza Wenger gidip bir forvet alacağına, yine Henry'i kiralamayı planlıyor. Ne diyim ki ben daha. Hayırlı olsun Arsenal'in çalıştığı bankalara. 

4 yorum:

 1. EMRE

  admin öncelikle 150 milyon sterlin forma için iyi de, ben de okudum stat isim hakkı 2028 yılına çekilmiş bu kötü değil mi? Baktığımız zaman manunun , chelsea nin, liverpool'un stat isim hakkı yok ama hepsi atak yapabilirler. Yani benim demek istediğim stat isim hakkı dahilse city e göre münihe göre daha ne bileyim işte stat isim sponsoru olan bir takıma göre kıyaslar mısın? Bir de bu paralar şimdi iyi, yani demek istedğim Arsenal yine sağlam bir kazık yemedi mi şu an için 2028 e kadar enflasyon değerleri vs vs. Yine çok ucuza gelmeyecek mi bu para, sadece günü mü kurtardık yoksa iyi bir şey mi yaptık bunu bi açıklayabilir misin?

  YanıtlaSil
 2. Niye henry'e taş attın onu da açıklarsan :P

  YanıtlaSil
 3. stad ismi aslında pek de karlı bir iş değil.. şu an Arsenal'in oradan aldığı para senelik sadece £2,8m. Aynı anlaşmanın uzatıldığını varsayarsan, formadan yine £27,2m geliyor demektir..

  Şu anki stad isim anlaşması 2021'e kadar gidiyor ve bu da o stadın 15 sene boyunca "Emirates" olarak anılması demek.. Bu işin piyasasını bilen adamlar, 15 yıldan sonra hiç bir firmanın Arsenal'in stadına sponsor olmak istemeyeceğini söylüyor çünkü stadın isminin herkesin aklında Emirates olarak kalacağının farkındalar.. Yani, Emirates bu isim anlaşmasını en baştan ve çok uzun yaparak Arsenal'i kendisine mahkum etmiş durumda.. Diğer kulüpler daha yüksek rakamlara anlaşma yapabilir ancak Arsenal'in buradan elde edeceği gelir kısıtlı kalacak..

  City-Etihad anlaşmasının, Şeyhlerin kulübe para enjekte etmek için yaptığı bir naylon sözleşme olduğunu biliyoruz.. O yüzden onlarınkini bir ölçü olarak almak zor.. Bayern, Allianz'dan yıllık £5m civarı almakta ve onlar da 15 yıllık anlaşma yaptılar.. Yani anlayacağın, stad isim hakkı öyle ahım şahım para getiren bir şey değil.. Zaten, Premier Lig'in bir çok kulübü de bu yüzden geleneksel stad isimlerini koruyorlar..

  YanıtlaSil
 4. EMRE

  O zaman şöyle senelik 3 milyon desek 15 yılda 45 milyon yapar. 150-45=105, 105/5=21 milyon sterlin bu da iyi idare eder. Benim merak ettğim bir de şey. Şimdi bu emirates bize 150 milyonun kaçta kaçını 2019 a kadar verecek bunu öğrensek iyiydi. Ama nerden baksan 100 milyonunu verirler bence mutlaka 2019 a kadar. E bu da şimdilik iyi bir şey. Bence stadın adının Emirates olarak kalmasında da bir sakınca yok. Gayet güzel bir isim kulağa hoş geliyor ve emirates de gerçekten büyük dünya çapında saygın, belli standartları olan bir şirket. Önümüzdeki bir kaç yıl somut bir kaç başarı yakalarsak 2019'dan sonra manu seviyesine gelebiliriz.

  YanıtlaSil