10 Ekim 2012 Çarşamba

Suç ve Cez.. Şaka Len Ne Cezası?


Yine mi milli ara arkadaş? Bir insanın futbol keyfinin içine bu kadar güzel eden başka bir müessese daha var mıdır bilmiyorum. Vizyonsuz UEFA, şu şampiyona elemelerine "ön eleme" sistemi getirmek için neyi bekliyor anlamıyorum. Sadece 10 takımın olduğu CONMEBOL (Güney Amerika) hariç bütün kıta elemelerinde "ön eleme" var; 53 takımlı UEFA hala bütün takımları birbiriyle oynatacağım diye kendini yırtıyor. Yahu, Almanya San Marino'yla, İspanya Andorra ile oynasa ne olur, oynamasa ne olur. Yapsana ilk 16'nın altındaki tüm takımlara bir ön eleme. Gereksiz takımlardan bir kurtul, sonra kur yine eleme gruplarını. Maçların sayısı düşsün ama kalitesi yükselsin. Biz de, İngiltere, San Marino'ya gidecek diye Premier Lig keyfimizden olmayalım. 

Lige ara verilince, futbol gündemi bir anda "futbol" olmaktan çıktı. Şu sıralar İngiltere kamuoyu bir kendini yere atanları, bir de ırkçı Terry ve onun büzükdaşı dallama Cashley'i konuşuyor. Her iki konunun ortak noktası verişmeyen cezalar yüzünden, tartışmaların sündükçe sünmesi. 

Kendini yere atanları ele alalım mesela. Bu adamlara neden televizyon görüntülerine bakarak ceza verilmez anlayan beri gelsin. Bu hafta, hem Bale hem de Suarez'in dalışları komiklik derecesine varan, acınacak hareketlerdi. Bu dallamalar sadece kendi imajlarını değil, ligin ve hatta genel anlamda futbolun itibarını zedeliyorlar. Biliyorsunuz rugby'de bu tip hareketlere video görüntülerinden ağır cezalar verilebiliyor. Dün rugby hastası bir arkadaşlar konuşuyorken sordum, "Nedir bunun standart cezası diye?", eleman "Cezaya gerek yok, bu hareketi yapan öyle bir aşağılanır ki, bir daha utancından sahaya çıkamaz" dedi. Harbiden de rugby'de böyle bir kültür var. "Mert ve adil olma" kültürü. Birçok rugby oyuncusunun bu tip hareketleri yapmak aklına bile gelmez. Ancak günümüzün profesyonel futbolcuların çoğu kokuşmuş adamlar olduğundan, onların hakemi aldatmak için yemedikleri halt yok. Benim merak ettiğim, futbolu yönetenlerin sopayı ele almak için neyi bekledikleri? Gerçi cevabı biliyor gibiyim. Mars'ta rover gezdirecek teknolojiye ulaşılmışken, neden futbolda hala gol çizgisi teknolojisi olmamasının sebebiyle aynı. Futbolu yönetenler bir grup vizyonsuz dinozor ve onların ceplerini doldurmaktan başka pek de bir şey umurlarında değil. İngiltere Futbol Federasyonu'ndan bu işe bir önlem almasını beklemek de pek gerçekçi değil çünkü onlar daha bariz olayları bile cezalandırmaktan acizler. Bu hafta, Robert Huth'un, Suarez'in midesine yaptığı krampon naklini ve RvP'nin Cabaye'a oturttuğu dirseği görmezden geldiler. Rakibi sakatlamaya yönelik hareketleri doğru düzgün cezalandırmayan bir federasyonun, kendini yere atan oyuncuları cezalandırması biraz tutarsız olur. 

Ceza demişken, bu Terry meselesi de tam bir komedi halini aldı. Geçen sene Suarez'e "Negrito" lafı için 8 maç ceza veren federasyon, bu sene "F*cking black c*nt" için Terry'e sadece 4 maç verebildi. Hani Suarez'in ettiği laf ırkçıysa, Terry'ninki gaz odası inşaatı yapmaya eşittir heralde. Zaten ırkçılığın azı çoğu mu olur yahu? Birisi 8 alırken diğeri niye 4 alıyor? 

John Terry'nin beş para etmez bir adam olduğunu, takım arkadaşının karısıyla yatmasından biliyorduk ve bence ırkçılık sıfatı kendisine çok yakıştı. Chelsea taraftarı, bir Aziz Yıldırım bağıyla, hala Terry'nin peşinden gitmekte ısrar ediyor. Ne yönetimlerinden bir ses var, ne de Abramoviç kulübün imajının içine etmekle meşgul olan dallamaları cezalandırmayı aklından geçiriyor. Ne diyeyim, John Terry, sadece maddi değerler üzerine kurulmuş ve bir dolu kişiliksiz adam barındıran bir kulübe yakışır bir kaptan bence. O ve #bunchoftwats çıkışıyla, beyin özürü seviyesinde Terry'den de aşağılarda olduğunu da kanıtlayan Ashley Cole, cuk oturuylar o formaya. Bence Balotelli, Joey Barton, Adebayor ve Emre Belözoğlu'nu da transfer etsinler ki, ciğeri beş para etmez adamların hepsi orada toplansın. Doyamıyorlar baksana. 

Bazen Arsenal, biraz fazla "temiz" olduğu için eleştiriliyor ancak bu adamlara baktıkça gerçekten midem kalkıyor. Wenger'e kulübe belli bir standartı getirdiği için teşekkür etmemiz lazım. Arsenal'li oyuncuların tamamı sütten çıkmış ak kaşık değil ama rakibin böğrüne basan, kendini yerden yere atan ya da ağzından salyalar akara ırkçı söylemlerde bulunan adamlar da çok şükür şu anki kadroda yok. Olursa da, başkaları gibi "Captain, leader, legend" diye omuzlara almak yerine, onları darağacına yollayan da Arsenal taraftarı olur zaten. 

2 yorum:

  1. Ellerine sağlık vallahi haklısın :)

    YanıtlaSil
  2. milli maç araları bayıyo hakkaten. ön eleme fikri hoş olmuş ama ilk 16 nın dışındaki takımlar için biraz fazla acımasız :) bizimkiler muhtemelen ön elemede elenip veda ederdi mesela :D

    YanıtlaSil