17 Ekim 2012 Çarşamba

Çatıyı Kim Islattı Oğlum?


Daha birkaç ay önce Avrupa Şampiyonası düzenlemiş bir ülkede oynanan bir resmi milli maçın nispeten sorunsuz geçmesini beklersiniz değil mi? Sanırım İngilizler de bu beklenti içerisindeydi. Nitekim, Polonya – İngiltere maçının yağmur yüzünden ertelenmiş olması, bu ülkede pek de hoş karşılanmadı. İngilizlerin kızgınlığı, maçın ertelenmesinden daha çok, Polonyalı otoritelerin basiretsizliğineydi gerçi. 

Dünkü maçın oynanacağı Varşova Ulusal Stadı’nın üstü aslında kapatılabiliyordu. Maçın ertelenmesini komik yapan ise otoritelerin çatıyı ıslandıktan sonra hareket ettirmeye çalışmanın tehlikeli olmasını ve böyle bir girişimin yapının garantisini sıfırlıyor olmasını öne sürerek stadın üstünü kapatmaya yanaşmamasıydı. Eğer yağmur yağarken kapatılamayacaksa, bir kamyon parayı hidrolik çatıya harcamanın ne anlamı var, onu anlayan beri gelsin tabii. Hayır, bir de aynı otoritelere, akşama sağanak yağış olacağının bilgisi de gelmiş ama “Çok yağmaz” deyip çatıyı açık bırakmışlar. Bizim laz hikayelerine benziyor resmen olay. Çatı meselesine ek olarak, stadın mimarının orijinal tasarımda 22cm yüksekliğe koyduğu futbol sahası, maliyetten kısmak için son anda 2cm’ye indirilmiş. Yani yağan yağmurun rezervuarlara akma olanağı tamamen ortadan kaldırılmış. Anlayacağınız, Polonya’nın 500 milyon euro harcadığı tesis, 1 saatlik şiddetli yağmura karşı ne üstünü kapatarak kendini koruyabiliyor, ne de sahaya yağan suyu dışarı akıtabiliyor. Gerçi para boşa gitmiş de sayılmaz, Varşova’ya stat yapalım derken olimpik yüzme havuzu yapmış elemanlar. 

Bu tip ertelemeler, futbolcuların programlarını, onların kulüplerine dönüş tarihlerini etkiliyor ancak asıl çileyi bilet alan seyirci çekiyor. Hele ki ta İngiltere’den deplasmana gittiyseniz ve ertesi güne dönüş bileti aldıysanız, hadi geçmiş olsun. Bugüne ertelenen maça kimin hangi biletle gideceği konusunda büyük bür kaos yaşanmakta şu an Varşova’da. 

İngilizler kızmakta haklı, bu kadar acemiliğin üst düzey milli maçlarda yaşanması gerçekten utanç verici. Polonyalılar, bugün çatıyı kapatmışlar ancak Varşova’da hava günlük güneşlikmiş. Daha geçen hafta stada serilen ve dün patates tarlasına dönen çimin bugün nasıl olacağı da ayrı bir merak konusu. İngilizler maçı kaybederse, kulpu takacakları yer belli. Daily Mail yarın “Kasten yaptılar” diye başlık atmazsa şaşırırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder