1 Eylül 2012 Cumartesi

Yine Negatif


Gelenler Gidenler

Lukas Podolski £11,000,000 Tom Cruise Serbest  

Olivier Giroud £13,000,000 Jeffrey Monakana Serbest  

Santi Cazorla £20,000,000 Oğuzhan Özyakup £500,000  


  Pedro Botelho Serbest  


  Carlos Vela £4,200,000  


  Robin Van Persie £24,000,000  


  Kyle Bartley £1,000,000  


  Alex Song £15,000,000  


  Henri Lansbury £1,000,000

TOPLAM £44,000,000 TOPLAM £45,700,000

NET HARCAMA -£1,700,000
Arsenal ve Arsene Wenger yine yaptı yapacağını. Umutlu başlanan transfer dönemini, yine bütün Arsenal taraftarını depresyona sokarak bitirmeyi başardılar. Son 2 aydır, Arsenal'in aldığı kararların tamamını destekledim ve gitmek isteyenlerin satılması konusuna hiç bir itirazım olmadı. Hatta, gidenler listesine Walcott da eklenseydi ona bile "eyvallah" diyecektim. Arsenal'de oynamak istemeyen adamların tamamının temizlenmesi konusundaki görüşlerimi biliyorsunuz. Gitmek istemeyene "kal" demek iyi güzel de, 1 milyar dolarlık kulübün, son 5 sezonda 4. kez transfer dönemini negatif harcamayla kapatması biraz ayıp oluyor artık. 


Yıllardır hep aynı şeyi konuşup duruyoruz. Bu takımın bir takım hedeflere ulaşması için yüz milyonlarca pound transfere ihtiyacı yok diyoruz. Ancak, bırakın yüzlerce milyonu, Arsenal yönetimi pozitif harcamaya geçmeye bile korkuyor. 

Arsenal'in Emirates'a taşındığından beri sezonluk net transfer harcamalarına bir bakın mesela;

Net harcama: Gidenlerin değeri - Gelenlerin değeri

2006/07: -£17m
2007/08:  £13.4m
2008/09: -£3.5m
2009/10: -£31m
2010/11:  £6.8m
2011/12: -£17.5m
2012/13: -£1.7m

Toplam net harcama: - £50.5m

Şimdi bu tabloya bakıp Arsenal'e "feeder club" oldu diyenlere hak vermemek mümkün mü? Para harcamayı geçtim, kulüp sattığı oyunculardan gelen parayı bile yatırıma dönüştürmüyor. Bunu yapmasının sebebi de en tepedeki adamdan başlıyor. Kroenke, Arsenal, Şampiyonlar Ligi'ne kaldığı sürece zarar etmeyeceğiin farkında. O yüzden takımı şampiyonluğa götürecek yatırımı yapma gereği duymuyor ve Arsenal'in ilk 4'e girdiği her sezon bu değirmen dönmeye devam ediyor. Bu tablonun oluşmasında Wenger'in de katkısı var tabi ki. O da, İngiltere'ye ilk geldiği yıllardaki motivasyonunu kaybetmiş durumda. O zamanlar, Arsenal, United ile, Wenger de Fergie ile rekabet etme motivasyonu içerisindeydi. Şimdilerde, Wenger, United, Chelsea ve City'e karşı yenilgiyi kabul etmiş durumda. Ligi kazanma konusunda ne kendisi inançlı, ne de takımdaki oyunculara Arsenal'in bunu yapabileceğinin motivasyonunu aşılıyor. Şu an Wenger, kendisini, insanlara para harcamadan neler yapılacağını göstermeye adamış bir mesih zannediyor. Ona göre, para harcayan bütün kulüpler "şeytan" ve yaptıkları her şey günah. Tek yol, Wenger'in yolu; tek doğru onun doğrusu. 

Ben, sen, kahvedeki Rıza abi, overlokçu Hüseyin dayı, basket potasının üzerine tırmanmış piç velet, hepimiz biliyoruz ki, Arsenal ligi 3 ila 5 arası bir pozisyonda bitirecek. Evet, Wenger'in dediği gibi, yeni transferler zamanla oturacak, Wilshere, Sagna geri dönecek ve Arsenal ilk 2 hafta oynadığından daha iyi futbol oynayacak. Ama, hayır, Wenger'in zannettiği gibi, Diaby birden muhteşem bir futbolcuya dönüşmeyecek, DMsiz futbol öyle kolay oturmayacak, Walcott ve Gervinho ile bu sezon bitmeyecek. Takım eksiksiz oynayabildiği bir kaç içerisinde bayağı bir puan toplayacak. Sonra, Kasım, Aralık aylarında sakatlıklar patlayacak, Arsenal, yedek forveti, yedek sol açığı, yedek sağ beki,  yedek kalecisi olmadığını farkedecek. Puanlar dökülecek falan filan.. Bildiğiniz senaryo işte. Wenger, aynı temcit pilavını kaç defa önümüze koydu artık sayısını unuttum. 

Özetle söylemem gerekirse, RvP'nin, Song'un, Nasri'nin ve hatta Cesc'in bile takımdan ayrılmasına üzgün değilim. Ancak, kulübün para harcamamaktaki ısrarı artık öyle çok canımı sıkıyor ki, içten içe herşey berbat gitse de, önce Wenger, sonra da Kroenke şu takımın yakasından düşse diye düşünmeden edemiyorum. Yine de, şu saatten sonra yapılacak bir şey olmadığına göre, Ocak ayına kadar yazdığım yazılarda, alınmayan oyunculara yanmaktan ziyade, eldeki malzemeyle ne yapılabileceğine odaklanacağım. Umuyorum, yazın yerinden oynayan taşlar, bu sezon ortaya biraz olsun farklı sonuçlar çıkartır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder