28 Eylül 2012 Cuma

Varyemez


Dün, Arsenal CEO'su Ivan Gazidis, kulübün 31 Mayıs 2012 itibariyle finansal durumunu özetleyen bir açıklama yaptı. Bugün bu maddelere kısaca bir göz atalım istiyorum. Arsenal'in detaylı mali tabloları yayınlanınca daha geniş bir yazı yazarız.

Kulübün cirosu £243m olarak gerçekleşti. (2011 - £255) Futbol gelirleri geçen seneki £225m seviyesinden £235m'e yükseldi. 

Futbol gelirleri yükselirken cironun düşmesinin tek sebebi var o da, geçen sene Highbury Square konut projesinden kazanılan paranın bu sene olmayışı. Arsenal'in geçen sene bilet fiyatlarını %6 civarında arttırdığını göz önüne alırsanız, £10m'luk futbol geliri artışının normal olduğunu söyleyebilirsiniz. Futbol gelirleri, takımın başarısıyla doğru orantılı olduğundan ve Arsenal son 2 yıl içerisinde çok önemli bir başarıya imza atmadığından bu rakamın çok önemli bir artış göstermesini beklemek hayalcilik olurdu. Dikkat edilmesi gereken nokta, bu artışın £5.3m'lık kısmının ticari faaliyetleri yoluyla elde edilmiş olması. Arsenal, bütün maçları her halükarda yok satan bir kulüp olduğundan, futbol gelirlerinin artışı tamamen bir takım başarıların gelmesine ve bu başarıların ticari gelirleri yükseltmesine bağlı. Kulübün boyunduruğu altında olduğu uzun dönemli Emirates ve Nike kontralarının her ikisi de 2014 yılında sona eriyor ve o tarihe kadar alınacak bir kaç kupa Arsenal'in yeni yatırımcıları çekmesi açısından çok önemli olacak. Ayrıca bu seneki Afrika ve Asya turlarıyla açılınan yeni pazarların kulübe ne gibi bir katkı yapacağı da önümüzdeki bir kaç yılın belirleyici faktörlerinden birisi olacak. Arsenal, global tanınırlığını, Asya'ya açılmak isteyen büyük şirketlerin kullabileceği bir araç haline getirebilirse, bu işten çok para kazanacak. Kulübün şu an ticari gelirleri, Man Utd, Real ve Barça gibi devlerin çok gerisinde ancak takip eden kulüpler arasında en yüksek potansiyelli olan takım da Arsenal. O yüzden, Tom Fox ve ekibine önümüzdeki 5 senede çok büyük iş düşüyor.

Faaliyet Kârı: £32,3m (2011 - £45,8m)
Futbolcu alışverişinden elde edilen kâr: £26m (2011 - £-14,6m)
Emlak yatırımı karı: £2,2m (2011 - £12,6m)
Toplam vergi öncesi kar: £36,6m (2011 - £14,8m)

Faaliyet kârında geçen seneye göre azalma olmasının sebebi, futbolculara ödenen ücretlerdeki artış. 2011'de £121m olan toplam maaş ödemesi 2012'de £143m'a çıkmış durumda ki, bu da maaş ödemelerinin kulübün toplam gelirinin %61'i seviyesine çıktığını gösteriyor (2011 - %55). Bu yükselişin sebebi hepimizin malumu. Arsenal hala Arshavin, Chamakh, Squillaci gibi çok pahalı yedekleri besliyor ve son 3-4 senede transferde yapılan hatalar bu kategoride Arsenal'in başını ağrıtmaya devam ediyor. Zaten, kulüp iki senede £50m kar etmişken Wenger'in transferde hala denk bütçe götürmeye çalışmasının sebebi de bu. Arsenal'i bonservis ödeyecek parası var ancak yeni transferlerin maaş ödemelerine yer açmak için pahalı yedeklerinden kurtulması gerekiyor.

Futbolcu alışverişinden elde edilen karın artmasının sebebi, Nasri ve Fabregas'ın satışları ve geçen sene harcanmayan transfer bütçesinin tamamen kâra dönüşmüş olması. Bu noktada, bu paranın Kroenke'nin cebine gittiğini düşünenleriniz olabilir ancak Arsenal kârpayı ödemesi yapmayalı bayağı bir oldu. Yani, Kroenke henüz kulübün ettiği kâra elini sürmüş değil ve Gazidis de bu paranın Wenger'in emrinde olduğunu her röportajında söylüyor. Wenger'in bu parayı harcamayışının başlıca sebebi maaş ödemelerinin yükselmesi olsa da, Fransızın kendi güvendiği oyuncularla sonuca gitme ısrarının ve "elaleme para harcayarak başarılı oldu dedirtmem" inadının da burada etkili olduğunu söylebilirim. Gerçi bu sene yapılan transferlere ve Song'un satışına ve Walcott'a verilmeyen kontrata bakarsanız, Wenger'in biraz daha acımasızlaştığı sonucunu çıkarabilirsiniz. Walcott'un istediği ve kulübün önerdiği rakamlar arasında sadece £1m civarı bir para var ama Wenger yaklaşık 1 senedir geri adım atmadı. Bundan 3 sene önceki Wenger, bu parayı Walcott'a sadece genç olduğu için verirdi.

Premier Lig'de kâr eden takım sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini göz önüne alırsanız, Arsenal'in açıkladığı rakamların kıskanılacak seviyede olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğer, UEFA, FFP kriterlerini ciddi bir şekilde uygularsa, Arsenal, Avrupa'da transfer yapabilecek durumda olan bir kaç kulüpten birisi haline gelecek. Gerçi ben hala bankada yatan paranın kimseye bir faydası olmadığnın ve yatırıma dönüştürülmesi gerektiğinin savunucusuyum. Kulüp her sene kar ediyor ve bu paraya ne Wenger dokunuyor ne de Kroenke alıp cebine koyuyor. Son 2 senede edilen karın yarısı harcanmaya kalksa, Arsenal, Cazorla seviyesinde bir oyuncuyu daha kadrosuna katabilirdi. Hani hepsini geçtim bari bir yedek kaleci alınsaydı yahu. Elin beş parasız komşusunun kadrosunda Friedel, Lloris, Gomez ve Cuducini var; biz Mannone hata yapacak diye yüreğimiz ağzımızda maç izliyoruz. Neyse, kulüp bir kamyon dolusu kâr etti diye de şikayet etmek istemiyorum. Tek diyeceğim, bankada yatan paranın kimseye bir faydası olmadığı. 

2 yorum:

 1. Ben arsenal'in iyi yola olduğunu düşünüyorum.Arshavin,diaby,chamakh gibi kamburlardan kurtulacaktır ve maliyetleri de ideal seviyede tutacaktır arsenal.Bendtner gitti mesela.Wallcott gidicek gibi duruyor.Bonservissiz de gitse sorun yok.Bu tarz ''kendini yıldız sanan ama yıldız olmayan,olamayacak'' adamlardan kurtuluyor wenger.Gönül isterdi ki hiç bu tarz adamları almasın tabi ama kim bilebilirdi ki arshavin'in bu kadar ruhsuz olacağını.Rusya'daki performansını bi düşünün.Alınması için 20 milyon pound vermesi için wenger'e ne kadar baskı yapıldı bir düşünün.hatta burda da bigboned yazdı.Çingene pazarlığı gibisinden.İlk sezonun yarısında messiyle kapışacak adam gitti yerine uğur boral geldi.Bendnter de çok potansiyelliydi,diaby de.Sıkıntı wenger'in bunlarda 2 3 sene ısrar etmesi oldu ama çok şükür artık döndü hatasından.
  Bence Wenger cazorla transferi ile yeni bir perde açtı antrenörlük hayatında.Tabiki hiçbir zaman cavaniye 40 60 milyon vermicek (vermesin zaten) ama gidip barca alt yapısından adam alıp onu direkt monte de etmicek takımına.Arteta'yı cazorla'yı alıcak.wilshere gibi ox gibi gerçek yıldız adaylarını da takıma monte edicek.
  bunun yanında jenkinson olayı var ki herkese ibretlik ders sağlar.Bu kadar kazma bir adam,bu kadar -afedersiniz- balta,odun bir adam nasıl premier lig sağ beki oldu.gerçekten antrenör başarısı.Adebayor'dan,toure'den,ljunberg'den anlamıştım gerçi ama hakkaten arsene wenger ve ekibine mahalleden kalıplı,fiziği olan adamları versen futbolcu yapar.Bu seneki jenkinson ile geçen senekini bir düşünün hak vericeksiniz bana.
  Bunların yanında herşey kupa almak meselesine düğümlenip kalıyor.Doğru 8 sene oldu kupa yok.Ama kupa almak için gerçekten çok para harcanıyor.liverpool gibi fa cup carling cup alınabilirdi de yaklaşıldı.ama premier lig ya da şampiyonlar ligini artık sadece para harcayan takımlar kazanabiliyor.Arsenal'den ben 2 3 sene içinde domestik bir kupada başarı bekliyorum.Ama premier lig için afedersiniz ama biraz arap t.şağı lazım.Ya da manchester united gibi para harcamak lazım ki bu olmaz arsenal'de.
  Nereye gidicek bu böyle derseniz.eğer arsenal üstteki ''yıldız olmayan ve olamayacak'' adamları yollarsa -ki gidişat öyle gözüküyor- bir de bunların yerine doğru adamlar alırsa.Cazorla gibi,arteta gibi.Premier ligde bile başarılı olabilir.Bir wilshere,bir rvp daha yakalayabiliriz.

  YanıtlaSil
 2. EMRE

  Admin sağ ol öncelikle isteğimi kırmadığın için. Bence Arsenal bu yaz büyük bir temizlik yapacak o gerçek. Oyuncu transfer etmesin ama bence kamburlardan parasını vererek kurtulsun. Arshavin gibi bir adamdan yararlanmak veya diaby gibi sezonun yarısından fazla yatan adama para ödemek beni üzüyor açıkçası. Emirates'ten sonra stadın adı ne olabilir bu konu hakkında bir bilgin var mı?

  YanıtlaSil