17 Ağustos 2012 Cuma

Song da Kaçar

Bakın bu farklı bir ayrılış. Cesc'de ki gibi ayrılmak için can atan; Nasri ve RvP'deki gibi kontratı bittiği için daha fazla paraya kaçan bir oyuncudan bahsetmiyoruz. 2015'e kadar sözleşmesi olan ve Arsenal'in satmak zorunda olmadığı bir adamdan bahsediyoruz. Barça kapıyı çaldığında, Arsenal yönetimi rahatlıkla "Yokuz!" diye seslenebilirdi. Ancak, "Buyrun gelin" demeyi tercih ettiler ve Bartemou'yu Londra'ya davet ettiler. Hatta, transfer o kadar hızlı gerçekleşti ki, Barcelona'nın sadece 2 oyuncusu basına açıklama yapma fırsatı bulabildi. Bu kadar hızlı gerçekleşen transferin tek bir açıklaması var: Wenger, Song'u çoktan gözden çıkarmış. 

Blogu düzenli takip etmeyenler, giden oyuncunun arkasından olumsuz konuşma klişesine girdiğimi düşünecekler. Ama, blogu az biraz okuyanlar, benim Song'u çok beğenmediğimi bilirler. Song, Arsenal orta sahasına yararı kadar, zararı da dokunan bir oyuncu. Bugünkü noktaya stoperlikten yontularak geldiği için, hiç bir zaman safktan bir orta saha oyuncusu olamayacak bir arkadaşımız. Geçen sene yaptığı asistler takdire şayandı, ancak oynadığı mevki itibariyle kendisinden beklenen bir çok şeyi de yapmadı. Yıllar boyunca tekniği belki gelişti ve herkesin gözüne batan da bu, ancak Song'un oyun disiplini ve savunma azmi her geçen yıl geriledi. Song geçen sene 11 asist yaptı ancak top kaybı sayısı da Arteta'nın tam 2 katıydı. Üstelik Arsenal, tam 49 gol yiyerek, Wenger döneminin en kötü defansif performansını verdi. 

Song'un gitme sebebi, bana göre burada yatıyor. Geçen sene asist yapan Song işe yaradı çünkü Cesc gitmiş, Wilshere sakat ve Ramsey de formsuzdu. Ancak bu sene, bu bölgede Cazorla var ve bell ki Wenger, Arteta-Santi ikilisinin yanına disiplinsiz ve defansif olarak güven vermeyen bir üçüncü oyuncu istemiyor. Daha geçen gün yazdığım sezon öncesi yazısında, bu bölgeyi Arsenal'in en büyük sorunu olarak tanımadığımı görmüşsünüzdür. Dolayısıyla, Song konusunda Wenger ile hemfikirim. Ancak, bu hem fikirim halim, Song'un yerine transfer yapılmaması halinde çok fena değişebilir. 

İngiliz basını, Song'un yerine yapılacak transferi Nuri Şahin olarak bellemiş durumda ve hatta bugünkü basın toplantısında bu konu Wenger'e de soruldu; o da "İlgileniyoruz" dedi. Nuri, geçtiğimiz 2 gün içerisinde Liverpool'a imza atmaya çok yaklaşmıştı ancak sanırım Arsenal tekrar bastırıp "Du bi len!" demiş. Ben kendisini Arsenal formasıyla görmeyi çok istesem de, Song'un yerine alınacak adam için doğru tercih olduğundan emin değilim. Benim bildiğim Nuri, bizim Arteta'nın lacivertidir. Song'u yeterince defansif olmadığı için gönderip yerine Nuri Şahin'i almak, kız arkadaştan götü büyük diye ayrılıp Kim Kardashian ile çıkmaya benzer bişiy. 

Eğer bu ihtimal gerçekleşir de, Song'un ikamesinin harbiden de Nuri olduğu ortaya çıkarsa, Wenger'in klasik ön libero devrini kapattığını anlayacağız. Song'un defans yapmamak konusundaki ısrarı sağolsun, Arsenal geçen seneyi de klasik ön liberosuz geçti ancak kendisi hala kağıt üzerinde bir DM idi. Nuri ya da ona benzer bir oyuncu (Diaby olursa çocuğumu keserim), Song'un yerine yerleşirse, bu yeni sistemin de adı konmuş olacak. Arsenal, klasik bir ön libero olmadan oynayacak ofansif yeteneğe sahip. Yani böyle bir sistemin gereklerinden biri olan "topa hükmetme ve topun kıymetini bilme" konularında çok zorlanılacağını zannetmiyorum. Ancak, orta sahanın arkasında bir güvenlik ağı ören ön libero olmadan oynadığınızda, topsuz oyunu nasıl oynadığınız savunmanızın ne kadar etkili olacağını belirleyen faktör oluyor. Benim bildiğim, Wenger'in Arsenal'inin en zayıf noktası, topsuz oyundur ki, geçen sene Kozzer ve Verminatör iyi oynarken bile 50 tane gol yenmesinin sebebi de budur. Wenger'in, takımı daha modern taktiklerle oynatmak istemesi takdire şayan ancak o noktaya gelmek için yenmesi gereken ekmekleri umarım mahalle fırınından ısmarlamıştır. 

Transfer kapanmadan ve takımın son şeklini görmeden ne kadar konuşsak, spekülasyondan öte gidemiyoruz. Benim içimden bir ses, Nuri'nin durumu ne olursa olsun, Arsenal-M'Vila defterinin kapanmadığını söylüyor. Hem M'Vila, hem de Nuri bu takıma katılırsa o zaman gider kendime bir huni alırım. Bak hemen hayal kurmaya başladım yine. Saçmalamaya başlamdan kesiyorum burada, izninizle.


4 yorum:

 1. M'Vila Nuri falan iyi hoş da keşke bunlar haziranda bitseydi ne güzel olurdu ya :( . Şu Bendtner'i da satsak çok güzel olacak.Giroud bi sakatlansa yine eline bakacaz adamın diye uykularım kaçıyor :)

  YanıtlaSil
 2. Bendtner, dün, "Arsenal'in bütün forvetleri ayrılsa da benim için farketmez. Ben gidiyorum" diye açıklama yaptı. Rahat olabilirsin.

  YanıtlaSil
 3. nzonzi ve wanyama isimleri de geçiyor defansif orta saha için. keşke djorou, bendtner, Squillaci, arshavin gibi yüklerden kurtulup holtby,isco,ganso gibi isimlerden birisini veya ikisini transfer etseler. bu arada nuri şahin'in transferi konusunda mesafe kat ettikleri yolunda haberler gelmeye devam ediyor. neresinden tutsak elde kalan liverpool yerine arsenal daha iyi tercih olabilir nuri için.

  YanıtlaSil
 4. Nuri için en büyük şans bir Wenger evresinden geçmesi olur diye düşünüyorum. Ancak Wenger'in bahsettiğiniz ön liberosuz sistemi bana sanki cin olmadan adam çarpmak gibi geldi. İngiltere liginde bu sistem için sağlam oyuncular lazım be hocam. 50 gol olmasa da azımsanmayacak bir miktar kapıda gibi..

  YanıtlaSil