24 Ağustos 2012 Cuma

Nuri'nin Seçimi

Nuri Şahin, hafta başında Arsenal ile anlaşmış, hatta Pazartesi günü kulübe gelerek sağlık kontrolünden geçmesi kararlaştırılmıştı. Güvenilir kaynaklar bile transferi bitmiş gibi yazmaya başlayınca, ben de Nuri’li Arsenal orta sahası ile ilgili bir yazı yazmaya başladım. Ancak, Arsenal’in transfer yaptığına resmi sitede görünceye kadar inanamadığım için, bu yazıyı yayınlamamıştım. İyi ki öyle yapmışım çünkü Liverpool’un oyuncusunu Arsenal orta sahasında varsayarak yaptığım bir dolu analizi burada sergileyip komik duruma düşecektim. Gerçi şimdi bu yazıyı yazıyorum ve Nuri'nin transferi hala kesinlik kazanmış değil. Rodgers, Hearts maçından sonra “Sanırım 24 saat içerisinde kesinlik kazanır” dedi ve bende bu işin bittiği izlenimini yarattı. Eğer, Wenger, son anda fikrini yine değiştirirse, kusuruma bakmayın.

Nuri’nin, Arsenal ile anlaşamayışını, kendisinin menejeri Reza Fazeli’ye bağlayan bir çok yazı okudum. Transferin bir türlü gerçekleşmemesinin ilk sebebi Arsenal’in Real Madrid ile olan pazarlıklarıydı. Ancak, Liverpool’un işin içine girişinin Nuri’nin menejerinin isteğiyle olduğu söyleniyor. Çünkü, Nuri, bundan 2-3 hafta önce kendisine talip olan 3 kulüpten, Zenit’i reddetmiş ve tercihinin Arsenal olduğunu Madrid yönetimine bildirmişti. Hatta, Mourinho da çıkıp bunu doğrulamıştı. Ancak, geçen hafta içerisinde Nuri, sanırım menejerinin de etkisiyle, tercihleri arasına Liverpool’u da aldı ve Londra ve Merseyside arasında bir açık arttırma başlatmış oldu. Arsenal’in, prensip olarak bu tip fiyat savaşlarına girmediğini hepimiz biliyoruz. Sanırım, bu transferin de kaderini aynı prensip belirledi. Liverpool, Arsenal ile Real’in anlaştığı £5m peşin, £15m satın alma opsiyonu ve Nuri’nin £120000 olan haftalığının %50’si (tahminen) rakamlarının üzerine çıktı ve ilk gelen haberlere göre Nuri’nin ücretinin %70'ini ödemeyi kabul etti. (Liverpool'un satın alma opsiyonu konusunda bir netlik yok henüz ama sanırım opsiyonsuz geliyor) Bu noktada, Arsenal de teklifini yükseltmek yerine, yarıştan çekilmeyi tercih etti.

Yani, Real, Nuri’yi Arsenal’e yollamak üzereydi ve devreye giren Fazeli, Liverpool’dan daha fazla para koparmayı başardı. İşin ilginç yanı, koparılan paranın kontratı devam eden Nuri’ye bir faydasının olmayacak olması. Fazeli, Real’den ve Liverpool’dan sağlam komisyon alacak; bunun karşılığında Nuri’de kariyerine Liverpool’da devam edecek. Liverpool’lular bozulmasın ama, Nuri’nin yaptığı bu tercih ne finansal olarak ne de kariyer olarak ona bir şey kazandırmayacak.

Brendan Rodgers’ın, Liverpool’un çehresini değiştirmesini ve onları Premier Lig’in üst sıralarına taşımasını gerçekten istiyorum. Birçoklarının aksine, benim hala böyle bir şey olabileceğinden ümidim var. Zaten, Nuri’nin Liverpool’u seçmesini hata olarak değerlendirmemin sebebi de, Liverpool’un, Arsenal’e göre çok küçük bir kulüp olması filan değil. Bana göre, bu tercihi hata yapan, hiç bir finansal kazanç olmadan, futbolu ve sistemi oturmuş Arsenal’in değil, bir proje halindeki Liverpool’un tercih edilmiş olması.

Arsenal’in, Nuri’nin çok başarılı olduğu Borussia Dortmund’un sistem ve felsefesine, Avrupa’daki en yakın takım olduğu hepimizn malumu. Wenger, Nuri’yi istiyordu; çünkü onun, Song’un ayrılışından sonra orta sahada açılan boşluk için biçilmiş kaftan olduğunu biliyordu. Zaten, bir çoklarımızı da heyecanlandıran, Nuri’nin buraya cuk diye oturup, eski formuna tekrar kavuşması ihtimaliydi. Böyle bir senaryo, Milli Takım açısından da çok yararlı olacaktı ve Türkiye’deki futbol kamuoyu Arsenal ismi üzerinde uzlaşmış gibiydi. Bu transferi çekici yapan bir başka detay da, Arsenal’in futbolunun diğer bir çok kulübe göre çok daha istikrarlı oluşuydu. Yani, Nuri, Arsenal’in ne oynayacağını, nasıl oynayacağını daha kulübün kapısından içeri girmeden bilecekti ve takımın aldığı sonuçlar ne olursa olsun bu felsefeden ödün verilmeyecekti.

Liverpool'a imza atmakla daha zor bil yol seçti Nuri. Genç oyuncuları parlatma konusunda dünyanın en önde gelen kulübünü elinin tersiyle itip, son 20 yılda bir türlü karşılanamayan beklentilerin etkisiyle sürekli olarak oyuncu öğüten bir kulübü seçti. Umuyorum, şansı yaver gider ancak Liverpool'daki başarısını kendi performansı kadar, kulübün de ne yöne doğru gideceği belirleyici olacak. Şampiyonlar Ligi futbolunun olmadığı Liverpool'da, Nuri'nin kendini göstermesi için ligde başarılı olunması gerek ki, son 20 senede bunun başarılabildiği sezon sayısı yalnızca 1 (Benitez'in 2.'liği). Üstelik, Nuri, Arsenal'e Song'un yerini doldurmaya gidiyordu; Liverpool'da beklenti “yeni Alonso” olması. Nuri, geçen sene kenardan Alonso'yu bol bol izlemiştir umarım. Çünkü, bu sene benzer bir performansı göstermesi için öğrendiği herşeyi sahaya yansıtması gerekecek.

Özetle söylemek gerekirse, Arsenal, Nuri için çok doğal bir seçenekti. Ama o, daha zor bir yola girmeyi tercih etti. Liverpool, tabi ki kötü bir kulüp değil ancak buradaki başarısı kulübünküne endeksli olacak. Bana göre, Nuri, menejer gazına gelip bir kumar oynadı ve bunun sonucuna da katlanmak zorunda kalacak. Liverpool'un, 3 hafta içerisinde City, Arsenal ve United ile oyanayacağını göz önüne alırsanız, Nuri daha ne olduğunu anlamadan yangın yeri olmuş bir kulüp bulabilir etrafında. Ha belki Rodgers Liverpool'da bir destan yazar ve Nuri de bunun baş kahramanı olur. Hangi senaryonun daha olası olduğunu herkesin kendi değerlendirmesine bırakıyorum. Bir türk futbolsevere olarak, Nuri'yi, Real'in kulübesi yerine, Premier Lig'de sahada görecek olmaktan dolayı da ayrıca sevinçliyim.

Not: Opsiyonsuz olduğu kesinleşti. Yani Liverpool, sezon sonunda tıpış tıpış geri dönebilecek bir oyuncuya £7m bağlamış oldu. İlginç.

3 yorum:

 1. Güzel bir yazı ama çok karamsar. :)

  YanıtlaSil
 2. Bir yazının ana içeriği liverpool ise normal yazımı bu. 20 yıldır çekmediğimiz ızdırap kalmadı. Karamsar bir açıyla yaklaşmak demek, bir de küme düşersiniz tamam olur içerikli bir yazıdır...

  YanıtlaSil
 3. ne yalan söyliym nuri nin arsenal yerine liverpool u seçmesine çok feci kıl oldum.ne güzel bir win-win yaşayacaktık. nuri nin kendi kariyeri açısından salakça bir karar olduğu bile söylenebilir(liverpool lu arkadaşlar kızmasın :)) nedenini bigboned uzun uzun açıklamış.
  gene ,dünyanin en değerli 3.klubü olmamıza rağmen, 3 ün 5 in hesabini yaptiğimiz için bir yildizi elimizden kaçardık.ya sabır ya rabbi...

  YanıtlaSil