20 Ağustos 2012 Pazartesi

Nereye; Nereye; Nereye Gideyim?

Vay be. Bir Mavi Sakal vardı, ne oldu acaba adamlara. Memleket standartları üzerinde müzik yapmışlar, Wembley'de sahneye çıkmışlardı. Benim aklıma nerden geldiler bilmiyorum da. Kendimi Yann M'Vila'nın resmine bakıp İki Yol'daki gibi "Nereye, nereye, nereye..." diye sayıklarken buldum. 

Yok, boş vakitlerimde futbolcu fotoğraflarına bakıp şarkı söylemiyorum. Dün Rennes başkanı Frederic De Saint-Serni, "M'Vila bizimle son maçını oynadı, bu hafta ayrılıyor" açıklamasını yapınca, heyecanla kendime "Nereye len nereye?" diye sorarken buldum kendimi. Arsenal'e gönül verenler için yıldız oyuncu transferi öylesine bulunmaz hint kumaşı ki, ihtimali bile ishal yapmaya yetiyor bizi. 

Heyecanımın sebebi, Rennes başkanının M'Vila'nın kaderini açıkladığı dakikalarda Wenger'in de, "1 orta saha ve belki de 1 defans oyuncusu daha alacağız" demesiydi. Tamam, o orta saha oyuncusu pekala Nuri Şahin olabilir ve defans için de bir bek takviyesi gelebilir. Yani dünkü açıklama M'Vila'yı alacağız demek değil. Ama en azından "tranferi kapattık" da değil. Bu bile ümitli olmam için yeterli bence. 

Arsenal camiasında Song'un satışına pek üzülen olmadı sanırım. Dün Wenger, açıklayamacağı bazı sebeplerden dolayı bu transferin gerçekleşmek zorunda olduğundan bahsetti. Bugün de İngiliz basını, bu sebeplerin Song'un disiplinsiz ve tembel davranışları olduğunu yazdı. Genel kanı, Song'un saha içi ve dışındaki disiplinsizliğinin Wenger'i bıktırdığı yönünde. Elinde oyuncu tutmakta zorlanan Wenger, daha 3 sene sözleşmesi olan oyuncusunu, £15m gibi çok cazip olmayan bir fiyata satıyorsa, mutlaka geçerli bir sebebi vardır. 

Wenger, Song'tan bıkmış olabilir ancak bu onu elinden çıkarması için yeterli bir sebep midir? Bu oyuncunun bu kadar süratli bir şekilde elden çıkarılmasının sebebi, onun yerine başka bir oyuncu ile anlaşılmış olması olabilir mi? Daha önce de içime Arsenal-M'Vila hikayesinin bitmediğinin doğduğunu söylemiştim ya, işte dün De Saint'in açıklamasından sonra bu umudum biraz daha kıpraştı. 

Aslında bu iş finansal olarak da çok mümkün gözüküyor. Arsenal'in bu yaz transfere harcadığı ve transferden kazandığı paralar birbirine denk (£47m). Yani gelen 3 oyuncu ve satılan 5 oyuncu sonrası Wenger'in harcadığı para hala sıfırı gösteriyor. Arsenal M'Vila transferini maliyeti ne olursa olsun bitirip, hem iyi bir transfer dönemi geçirmiş olur hem de bunu bütçeyi hiç sarsmadan yapmış olur. 

Her transfer dedikodusundan sonra buraya yazı yazmak adetim değildir. Ancak bu sefer işlerin farklı olduğunu gösteren işaretler var. M'Vila bir yerlere gidiyor ve bunun Arsenal olmaması için hiçbir sebep göremiyorum. (İlginç bir şekilde, geçen sene neredeyse aynı günde M'Vila yazısı yazmışım).

M'Vila dışında, Nuri Şahin işine artık bitti gözüyle bakabiliriz. Nuri transferi bugün ya da yarın açıklanacak ve Stoke maçında kadroda olacağını yazanlar bile var. Eğer satın alma opsiyonuyla geliyorsa, bana göre çok iyi bir transfer olur. Takıma nasıl oturacağını bilahere tartışırız. 

Katalan medyası bugün Song için "Yeni Yaya Toure" manşetleri atmış. Bu adamlar ya Song'u hiç izlememişler ya da Yaya Toure'nin kim olduğunu çabuk unutmuşlar. Song'un Barcelona orta sahasına yerleşebileceğini düşünüyorlarsa, kendilerine kolay gelsin diyorum. Song, ya Keita rolünü üstlenip kulübeyi ısıtacak ya da Mascherano gibi kendini stoperde bulacak. Bekleyelim, görelim bakalım. 

Bugünkü transfer hikayelerinin en ilginci, Villas Boas'ın Chamakh'ı kiralamak istediğiydi. Portekizli, Londra'da çok kalmayı düşünmüyor galiba. İlla kovulmak istiyorsa, Squillaci, Denilson ve Fabianski'yi de yollayalım, işi hızlandıralım. 

3 yorum:

 1. Song konusunda sana hiç katılmıyorum.busquets i zamanla kesiceğine inanıyorum.Akışkan barca ortasahasına cuk diye oturur.Neyse sene sonu tekrar ele alırız bu konuyu.Zaten arsenal'in ana kadrosunun yani nasri rvp song cesc wallcott sagna gallas toure clichy gibi adamların problemi yoktu.Problem bunların yedekleriydi.Şu anda da benzer durum var.ana kadro iyi ama yedekler bayağı bayağı kötü.

  YanıtlaSil
 2. Busquets Yaya Toure'yi kesmiş adam Song mu onu kesecek :) . Belki Song barçada ilk 11 oynamayacak ama adamlar büyük takım Wengerin aksine senede 60'a yakın maç oynacaklarını biliyorlar bu yüzden ortasaha hemen yedek takviyesi olarak birini alıyorlar. Yıllardır bu görevi Keita yapıyodu görevini Song'a devretti. Bence barça için mantıklık bir transfer hem gerekirse sakatlıklarda defans bile oynayabilir. Keşke arsenalda böyle bir adamı alıp yedek diye oturtsaydı yada oturtabilseydi o zaman işte belki şampiyonluğu düşünebilirdik.

  YanıtlaSil
 3. Song'u nasıl bu kadar küçümsediniz ya :) Adamın attığı ara pasları Fabregas atmadı burda oynarken. Hücüm anlamında inanılmaz geliştirdi kendini. Gözümüzün önünde bambaşka bir adam oldu.
  Savunma konusunda da katılmıyorum, isterse koşar basar her türlü. Önünde Xavi ve İniesta varken tam Barca için biçilmiş kaftandı, aldılar. İzleyip görücez. Sonra tekrar yazarız burda, kim haklı, kim değil.

  YanıtlaSil