13 Ağustos 2012 Pazartesi

Kötü Rakip; İyi Hücum


Arsenal, sezon öncesi hazırlıklarını dün Köln karşısında aldığı 4-0'lık galibiyetle kapattı ve sonuç itibariyle umut verdi. Dünkü 90 dakikanın biraz daha çekişmeli geçmesini umuyordum ancak rakip Arsenal'e 3 gömlek hafif gelince, maç da bir antreman maçı şeklinde gelişti. 

Üzerinde çok derinlemesine bir analiz yapmanın çok doğru olmayacağı bir 90 dakikadan sonra söyleyebileceğim ilk şey, Arsenal'in bu sene hücumda daha az sıkıntı çekeceği. Wenger, ilk yarıya Girroud önde ve onun arkasında Podolski, Cazorla ve Walcott ile çıktı ki, zannedersem RvP ayrılırsa Arsenal'in ideal hücum dizilişi böyle olacak. Bu 4 oyuncunun, beraber çıktıkları ilk maçta gösterdiği üretkenlik sanırım Wenger'in yüzünü güldürmüştür. Rakip her ne kadar varlık gösteremeyip, Arsenal'e bol bol boşluk bırakmış olsa da, Arsenal ilk 45 dakikada neredeyse 10 tane net pozisyon üretti. Girroud'nun 2 ve Cazorla'nın pozisyonlarında Köln kalecisi devleşmese, ilk yarı 6-0 bitebilirdi. Bu kadar hücuma dayalı oyunun oynamasının bir sebebi de, Cazorla'nın hemen arkasına konuşlanmış Ox'un da sürekli olarak hücuma çıkıp Arsenal ileri 5'lisinin arasındaki mesafelerin hep kısa kalmasına neden olmasıydı. Arsenal'in ileri 5'lisi çok iyi yardımlaştı ve bunun sonucunda rakip savunma ile kedi köpek gibi oynadı. Wenger, bu kadar cesur bir oyunu, haftaya Sunderland karşısında oynamaz ancak geçen sene tamamen RvP'nin üzerine yıkılmış hücumun onsuz da işlediğini görmek sevindiriciydi. 

Herkesin merakla beklediği Cazorla hakkında konuşmak için biraz erken ancak bir hafta antremandan sonra ilk defa giydiği Arsenal formasıyla hiç sırıtmadığını söyleyebiliriz. Arsenal'in klasiği olan kısa pas oyununu iyi oynadığını zaten bildğimiz İspanyol oyuncu, dün kendi sahasından 3-4 tane de çok isabetli uzun çapraz top attı. Zaman zaman fazla öngörülebilir hale gelen Arsenal hücumuna varyasyon eklemek açısından bu paslar önemliydi. Geçen sene sadece Song'un yaptığı, defansı yaran uzun paslar atma işini umuyorum bu sene Cazorla ve hatta Podolski'den de göreceğiz. Diğer yeni transfer Girroud, gol atamamasına rağmen son vuruşlarının tamamında isabet kaydederek, "yeni bir Chamakh" olmayacağının sinyallerini verdi. Podolski ise, attığı ve hazırladığı gollerle "Kim takar RvP'yi?" der gibiydi. 

Maçın ikinci yarısı ile ilgili çok bir şey yazamıyorum çünkü skorun 3-0'a gelmesiyle maç tamamen rölantiye döndü. İkinci yarının dikkat çeken olayları, Gervinho'nun, rakibin ve takım arkadaşlarının kafasını karıştıran allak bullak futbolundan hiçbir şey eksilmediğini görmemiz ve Wenger'in Arshavin'i forvet arkasında oynatmasıydı. Küçük Rus, biraz daha derli toplu gözükse de, kendisinin bu takımda yeri olduğuna pek emin değilim. Geçen sene giremediği kadroya, 3 tane hücum opsiyonu daha eklendikten sonra girmesi için performans patlaması yapması lazım. 

İkinci yarıyı izlerken dikkatimin tamamen dağılmasının bir başka sebebi de, RvP'nin sanki hiçbir şey yokmuş gibi sahaya kaptan çıkarılmasıydı. Bu konu o kadar acaip bir noktaya geldi ki, ben de ne düşeneceğimi bilemez oldum. Wenger ve birçok Arsenallinin kendisinin kalmasını istediğini biliyorum. RvP'nin kaptanlığı elinden almak, kendisini kapı dışarı itmek olur ki, benim bildiğim Arsene bunu yapmaz. Ancak öte yandan Arsenal, gerçekten "bu kulüple sözleşme imzalamam, yönetiliş biçimini onaylamıyorum" diyen bir kaptanı olsun mu istiyor? Burada sorun tekrar dönüp dolaşıp kaptanlık müessesinin yanlış adamlara verilmesine geliyor. Daha önce de yazmıştım, Adams pazubandı çıkardığından beri Wenger bu takıma gerçek bir lider bulamadı ve kaptanlığı, sürekli, sonradan takımı yarı yolda bırakacak adamlara emanet etti. Bu saatten sonra RvP'nin, sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi kulüpte kalmasını belki futbolsal sebeplerden dolayı kabullenirim ancak kendisinin geçen sene ulaştığı "efsane" mertebesine, benim ve Arsenal taraftarının gözünde tekrar ulaşması artık imkansız. Kendisine Arsenal ve Man Utd arasında yapmak zorunda olduğu seçimde kolaylıklar diliyorum burdan. Umarım aradığı maaş zammı kaybettiği itibara değmiştir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder