17 Ağustos 2012 Cuma

Kaptan Verminatör


Tony Adams (Eylül 96 - Mayıs 02)
Arsenal'in gördüğü son gerçek kaptan ve nam-ı diğer Mr. Arsenal. Heykeli dikilecek adam diyeceğim ama zaten diktiler. Onun boşalttığı pazuband 10 senedir, herkese bol geldi. 

Patrick Viera (Temmuz 02 - Temmuz 05)
Doğal liderlik vasıfları sayesinde o dönemin bariz seçimiydi ama çok da dengesiz bir arkadaşımızdı. Bütün takımı medyanın önüne bir güzel atmışlığı da vardır; namağlup şampiyon olan takımı orta sahadan yönetmişliği de. Cesc formayı elinden alınca, bastı Juventus'a gitti. Şu sıralar Manchester City'nin borusunu öttürmekle meşgul. 

Thierry Henry (Temmuz 05 - Haziran 07)
Wenger'in rüşvet olarak verdiği pazubantlardan ilki. Henry, takımın yıldız oyuncusuydu ancak hiç bir zaman bir lider değildi. Zaten, kaptanlık yaptığı sürece transfer spekülasyonu hiç yakasını bırakmadı. Wenger'in, pazubandın bir oyuncuyu takıma bağlamak için yeterli olmadığını burada öğrenmesi gerekiyordu. 

William Gallas (Temmuz 07 - Kasım 08)
Wenger'in kariyerinin en fahiş hatalarından birisi. Kendisini basının önünde eleştirecek kadar şaşırmış bir oyuncuya kaptanlık verirken ne düşünüyordu anlayabilen olmadı. Gallas'ın yapamadığı kaptanlık, o meşhur Birmingham maçında belki de Arsenal'e bir şampiyonluğa maloldu. O maçta elinden alınmayan kaptanlık, çıkıp medyanın önünde takım arkadaşlarını eleştirince gecikmeyle de olsa alındı. 

Cesc Fabregas (Kasım 08 - Ağustos 11)
İkinci bir rüşvet vakası. Fabregas, Arsenal'in kaptanı olmak için fazlasıyla genç ve tecrübesizdi. Ancak Wenger, bir aidiyet duygusu yaratmak için olsa gerek, onu kaptan yaptı. Yeni Arsenal projesinin merkezinde olduğunun sembolü bu kaptanlık, Cesc'in Arsenal kariyerini ancak 1 sene uzatabildi. 

Robin Van Persie (Ağustos 11 - Ağustos 12)
Her ne kadar Cesc ayrıldığında, RvP takımın en tecrübeli adamlarından birisi olmuş olsa ve kaptanlık için doğal bir seçimdiyse de, bana göre bu bir başka rüşvet pazubandıydı. Wenger, Robin için manevi değerlerin ne kadar az şey ifade ettiğini bilseydi, kaptanlığı geçen sene Vermaelen'e verirdi. RvP, pazubandı ve Arsenal formasını, 31 numaralı ManU forması ve £41m için hiç düşünmeden çöpe attı. 

Thomas Vermaelen (Ağustos 12 - ?)
Wenger'in 7. kaptanı. Verminatör hem liderlik özellikleri açısından doğru bir seçim, hem de kulüple en uzun sözleşmesi olan oyunculardan birisi. Umuyorum, geçen sene sakatlıkların etkisiyle biraz sarsılmış gibi gözüken kendine güveninin geri gelmesinde bu pazubandın olumlu etkisi olur. Yardımcı kaptanlığı da Wilshere'e versinler bence, şimdiden hazırlansın gelecekteki görevine. 

2 yorum:

  1. van persie'nin kaptan olması bence son derece doğal bir durumdu, bırakın sezon başını daha ocak ayında bile kim bilebilirdi rvpnin bırakıp gideceğini

    YanıtlaSil
  2. 2. Kaptan Arteta olmuş ki bence uygun bi seçim. Gönül isterki Wilshere ya da Szczesny olsun fakat hala çok gençler ve gelecek onların. Birde o açgözlü karaktersiz de 20 numarayı almış sırtına.

    YanıtlaSil