11 Ağustos 2012 Cumartesi

İçim Parçalandı


2007/08 - £45,820,000
2008/09 - £127,700,000
2009/10 - £125,000,000
2010/11 - £154,750,000

Roberto Mancini'nin de işi zor.. 4 senede dış transfere 453 milyon pound harcayan, aynı süredeki maaş ödemeleri bundan daha da fazla olan ve toplamda 1 milyar pound'tan daha fazla paranın akıtıldığı bir takımın hocası olmak çok güç bir iş olsa gerek. Dünkü basın toplantısında yaptığı açıklamaları okurken neredeyse ağlacaktım. Mancini, kadronun yetersizliğinden yakınıp durdu; United'ı ligin favorisi gösterdi; Chelsea'nin transferlerini övdü. Utanmasa, Arsenal'i de kıskandığını söyleyecekti.

Sebebi, yaklaşan Financial Fair Play düzenlemesi midir, yoksa araplar şampiyonluğu aldıktan sonra biraz frene basmak mı istiyorlar bilmiyorum ancak, bu transfer döneminde Premier Lig'in henüz transfer yapmayan tek takımı Manchester City. Tabi ki, bu halleriyle bile son 5 sezonda harcanan paraya baktığınızda, en yakın takipçilerinin £200m önündeler. Yani, adamlar yapcağını yaptı, bu sezon da sakin geçse ne olur deseniz haklısınız. Ancak, bunu Roberto Mancini'nin yanında söylemeyin, alınıyor adam.

Mancini'nin dünkü basın toplantısındaki yakınmaları, yeni bir şey değildi aslında. Kulübün patronu Gary Cook, transferin patronu Brian Marwood ve Mancini arasında, 1 senedir süregelen bir krizin su yüzüne çıkan noktasıydı dünkü yakınmalar. Mancini, kendisine sorulan transferle ilgili soruların çoğuna "Marwood'a sorun" diye yanıt verdi ve aradaki anlaşmazlığı basınla paylaşmaktan kaçınmadı. İtalyan özellikle RvP ve Hazard'ın bitirilmeyen transferleri yüzünden oldukça kızgın gözüküyordu ve Hazard'ı "gelecek 10 yılın yıldızı", RvP'yi de "Arsenal ya da Man Utd oyuncusu" olarak tanımladı. İtalyan, istediği diğer 2 oyuncu olan Daniel Agger ve Daniele De Rossi ile ilgili sorulara da yine kızgın bir şekilde "Marwood'a sorun" demekle yetindi.

Roberto Mancini'nin işi tabi ki kolay değil. Bir dolu yüksek egolu yıldızdan bir takım oluşturup, harcanan parayla orantılı olarak uçup gitmiş beklentileri karşılamak tabi ki zor. Ancak, dünya üzerinde yapılmayan transferlerden dolayı şikayet edecek son kişinin de kendisi olması gerekir. Son 2 sezonda kendi emrindeki £280m'dan sonra, City kadrosu hala yetersizse, Mancini'nin dönüp kendisine bakması gerekir. Ben bu kulübün yöneticisi olsam ve benim teknik direktörüm çıkıp basına "Lig için United favori, biz 2, 3 ya da 4. favoriyiz ve bu kadroyla Şampiyonlar Ligi'ni kazanmamız imkansız" dese, gider kendisiyle uzun bir toplantı yaparım. İtalyanın, dünkü söylediklerinin bir kısmının akıl oyunu olduğu biliyoruz; çünkü geçen sene ligin tepesindelerken bile hep "United favori" diyip duruyordu. Ancak, kızgınlığı bu derece dışarı yansıtması, geçen sene başlayan krizin daha da gerildiğinin habercisi.

Mancini'nin dün basını yönlendirdiği adam olan Marwood, takımın transfer görüşmelerini yapan isim. Ancak, o da emirleri, eski dostu ve patronu Gary Cook ve dolaylı olarak da Khaldoon El-Mubarak'ten alıyor. Eğer, Abu Dhabi United harcamaların frenine basmak istiyorsa, Marwood'un da yapabileceği bir şey yok. Geçen sene önüne gelene 20-30 basan adam, bu sene mi birden cimrileşti?

City'nin (şimdilik) muslukları kısmasının görünen sebebi FFP gibi duruyor. Eğer UEFA, bu sistemi ciddi ciddi uygulayacaksa, City'nin işi hiç de kolay olmayacak. Gelir/gider dengeleri o kadar bozuk ki, bir yandan astronomik gelir artışına, diğer yandan da kemerleri ciddi şekilde sıkmaya ihtiyaçları var. Adebayor, Santa Cruz ve Bridge gibi adamlara hala para ödeyen City, ligin en çok kazanan 10 oyuncusunun yarısını da kadrosunda bulunduruyor. UEFA, Etihad anlaşması gibi balon sponsurluklara göz yumsa bile, City'nin giderlerini kapatması için hiç para harcamadan £200m gelir yaratması gerekiyor. (Geçen sene £200m zarar ettiler ki bu rakamlar transfere £154m harcamadan önce yayınlandı). Yani, City yönetimi ciddi ciddi FFP'ye hazırlanıyor olabilir ki, bu sene hiç para harcamasalar bile, son 3 senedeki gelir artışı trendine bakarsak, £200m'luk açığı kapatmaları 5-6 senelerini alacak. Tabi, UEFA, FFP konusunda ne kadar ciddi ve yaptırımları hangi ölçüde uygulayacak, o başka bir tartışma konusu.

City'nin transferdeki suskunluğunun sebebi belki FFP, belki başka bir şey ama bu durumun yeni sezon öncesi bir krize dönüşmesi, Mancini açısından hayırlı olmaz. Transfer yapsınlar ya da yapmasınlar, Premier Lig'in uzak ara en iyi kadrosu City'nin elinde ve İtalyan'ın yönetimle kavga etmeyi bırakıp, işine konsantre olmalı. Çünkü, United'ın para harcayamadığı, Chelsea'nin ciddi bir değişimden geçtiği ve Arsenal'in de Arsenal olduğu bir başka sezona başlarken, Man City'nin favori olmadığını söylemek gerçekten komik. Hele ki, 1 milyar dolar harcamadan sonra "Kadrom yetersiz" diye ağlamak resmen içler acısı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder