26 Ağustos 2012 Pazar

Gençler, Transfer Lazım mıydı?


Arsene Wenger ile transfer konuşmak başlı başına bir sanat. Fransız, gazetecileri ve taraftarları sürüm sürüm süründürmekten çok zevk alan bir arkadaşımız. Ama tabii artık kendisinin şifresini çözdük biraz. Misal,

"Sayın Wenger, transfer yapacak mısınız?"

AW: Belki. 
Meali: Evet. 

AW: İlgilendiğimiz oyuncular var. 
Meali: Görüşmeler son aşamada

AW: Hayır
Meali: Belli olmaz. Uygun bir şey denk gelirse alırız. 

AW: Evet. 
Meali: Hayır. (Wenger bu soruya asla evet demez. Diyorsa sizinle dalga geçiyordur)

AW: Diaby de sakatlıktan dönüyor.
Meali: Arsenal taraftarını çıldırtamaya bayılıyorum. 

Geçen hafta yapılan 2 farklı basın toplantısında Wenger, transferle ilgili sorulara "İlgilendiğimiz oyuncular var." diye cevap verdi. Yani bu da demek oluyor ki, Arsenal 1 ya da 2 oyuncuyla pazarlıkların son aşamasına gelmiş durumda. Transfer spekülasyonu yazmayı pek sevmiyorum ancak tutamayacağım kendimi izninizle. 

Bugün İngiliz basınının güvenilmez kaynakları, Arsenal'in Chieck Tiote ile ilgilendiğini yazdı. Pozisyon olarak Wenger'in ihtiyacı olan bir adam olsa da, Arsenal'in Newcastle'ın isteyeceği fiyata çıkabileceğini sanmıyorum. Tiote için City ve Chelsea kapıyı çaldığında, Newcastle, kapıyı £20m'den açmıştı. Arsenal'e daha ucuz bir fiyat çekmeleri için bir neden göremiyorum. Transfer bedeli £15m civarına inerse, bir şeyler olabilir. Tiote'nin şu an £40k haftalığa oynadığını ve Arsenal'in kendisine %50-70 arası bir zam yapabileceğini de eklemek gerekir. 

Dün Toulouse, Nancy deplasmanın giderken, orta saha oyuncuları Etienne Capoue kadroya alınmadı ve bu hareket bir anda "gidiyor" haberlerinin patlamasına neden oldu. Wenger'in bu oyuncuyu uzun süredir takip ettiğini biliyoruz ve kendisinin Fransa Ligi'nden oyuncu almayı ne kadar sevdiğini düşünürseniz, bu dedikoduda bir gerçek payı olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz. Premier Lig tecrübesi olduğu için benim tercihim Tiote olur ancak Capoue de, alınması halinde, nokta bir transfer olacaktır. 

M'Vila meselesi hala geçen gün yazdığım yerde duruyor. Rennes başkanı, kendisinin kulüp ile son maçını oynadığı açıkladı ancak hala M'Vila'nın nereye gittiğine dair bir haber yok. Bugün, yarın öğreniriz gibi. 

DM spekülasyonu süredürsün, defans dörtlüsüne yapılacak takviye için de öne çıkan isim Montpellier'in kaptanı Mapou Yanga-Mbiwa. Wenger'in aradığı "çok mevkide oynayabilen savunmacı" tanımına cuk diye uyan Mbiwa, aslında bir stoper olsa da, bek mevkiinde de rahatlıkla oynayabiliyor. Kendisini çekici yapan bir başka detay da, sezon sonu kontratının bitiyor olması. Montpellier, bedavaya kaybetmemek için kaptanını satmaya razı olabilir ve o da takım arkadaşı Girroud'yu takip ederek Londra'nın yolunu tutabilir. 

Dış transfere ek olarak, iç transferde belirsizliği hala süren Walcott meselesi de bir çözüme kavuşmak üzere. Arsenal, Walcott'un menejeriyle masaya tekrar oturdu ve 5 senelik kontrat önerisini sundu. Eğer Walcott kabul ederse 48 saat içinde imza atacak. Etmezse, bir sürpriz ayrılığı da Walcott'tan görebiliriz ancak kendisine talip olan pek kimse olmaması bu ihtimali düşürüyor. Geçen hafta çıkan Jesus Navas haberlerinden sonra acaba Walcott da mı gidiyor tartışması başlamıştı ancak transferin bitmesine 5 gün kala böyle radikal bir değişikliğin olabileceğini sanmıyorum. Keşke olsa tabii...

Daha kesin transfer haberleri veremediğim için üzgünüm ancak Avrupa'nın en önde gelen gazetelerinin bile spekülasyon yapmakla yetindiği bir dönemdeyiz. Şimdilik bu kadar; önümüzdeki 5 gün içerisinde ne olup ne bitecek öğreneceğiz. 

1 yorum: