19 Haziran 2012 Salı

Kimin Yerine?


Bazı kaynaklara gore “bitti”; bazı kaynaklara gore “çok yakın”. Arsenal’in, Fransa Ligi’nin son gol kralı Olivier Giroud’nun kulübü Montpellier ile anlaştığı haberi bir çok kaynakta yayınlandı ve hatta Fransa şampiyonunun hocası Rene Girard da görüşmelerin son aşamada olduğunu doğruladı. Fransız medyasına geçen hafta konuşan Girard, olası bir Chamakh takasının da ihtimaller arasında olduğunu belirtti. Ancak, Montpellier, Chamakh’a, Arsenal’den aldığının sadece 3’te 1’i kadar bir maaş önerebildiği için, bu takasın biraz zor olduğu da konuşulmakta. Fransız kulübün ücret tavanı £15k iken, Chamakh şu an Arsenal’den haftada £50k kazanmakta. Yani bu takas için tek çıkar yol, haftada £35k’nın Arsenal’in cebinden çıktığı bir kira anlaşması gibi gözüküyor. Wenger’in verdiği aşırı yüksek kontrat yüzünden Arsenal’in elinde kalan oyuncular kervanı da her geçen gün uzuyor.

Giroud transferi henüz kesinlik kazanmadı ve daha zengin bir kulübün devreye girip kendisini Arsenal’in elinden alması mümkün. Zaten, Fransız oyuncunun kontratındaki 10 milyon poundluk serbest kalma bedeli olmasaydı, Wenger büyük ihtimal kendisinin yanına bile yaklaşmazdı. İşler kesinlik kazanmadan buradan yorum yapmak pek sevdiğim bir şey değil ancak bahsetmeden de geçemedim. Umuyorum Wenger, Giroud’u, RvP’nin alternatifi olarak almıyordur. Arsenal camiasındaki genel görüş Fransız oyuncunun, satış listesindeki Chamakh, Bentdner ve Park üçlüsünün yerine alındığını düşünüyor ancak benim korkum bu transferin RvP’nin gitmesi ihtimaline karşı yapılıyor olması. Arsenal’in, RvP’yi satması halinde çok üst düzey bir golcü alması gerektiği ortada ve maalesef Giroud’nun şu ana kadarki CV’sinin bu seviyede olduğunu söylemek zor. Kendisi Fransa Ligi gol kralı olmuş olabilir ancak Chamakh da, Arsenal’e imza attığında Ligue 1’ın tozunu attırıyordu. Arsenal, bir oyuncuyu sadece “gol kralı” oldu diye satın almanın risklerini  bilmiyorsa, Fenerbahçe yönetimine bir telefon açıp “Bir Guiza vardı; ona ne oldu?” diye sorabilir. Gilles Grimaldi’nin, Giroud’yu 2 senedir izlediği ve bu transfere olur verdiği yazılıyor ancak aynı Grimaldi’nin Squillaci’ye de olur verdiğini unutmamak lazım.

Aslında demek istediğim Giroud'nun kötü bir oyuncu olduğu değil. Kendisi iyi transfer olabilir ve hatta Arsenal forması altında patlama bile yapabilir. Ancak, şu anki kariyeri ile Robin Van Persie’nin birebir alternatifi olamaz. Arsenal yönetimi, bunu göremeyecek kadar kör değil ancak beni asıl korkutan, Wenger’in, Podolski’nin de forvet oynayabileceğini hesaba katıp Giroud’yu alarak golcü transferini kapatması ihtimali. Arsenal, ortaya çıkan astronik rakamlar yüzünden RvP’yi elinde tutmayı başaramazsa bunu taraftar bunu anlayışla karşılar. Ancak, onun alternatifi meselesini ucuza kapatmaya çalışıp kulübü yine kendini kanıtlamamış adamlara mahkum ederlerse, seneye hem Gazidis, hem de Wenger zor günler yaşar. 

Not: Bu arada, Hollanda Euro 12'ye veda ettiğine göre RvP ile görüşmelere tekrar başlanabilir. Ben hala kendisinin gidici olduğuna inanıyorum ve bu yazıyı da sanki o ayrılıyormuş gibi yazdım. Arsenal, RvP için £30m istiyor ve City, Real, Juve, Barça gibi kulüplerin adı geçiyor ama kimse kapalı kapılar ardında ne döndü bilmiyor. Arsenal yönetimi, RvP'ye önerisini çoktan sundu (£5m peşin ve haftada £130k) ve bu pembe diziyi bir an önce bitirmeli. Eğer Robin, Haziran sonuna kadar sözleşme imzalamazsa satış listesine konulmalı ve Arsenal başının çaresine bakmalı. Lige geçen seneki gibi başlanıp bir sezonun daha çöpe atılmasına kimsenin tahammülü yok.  

4 yorum:

 1. RvP satılrısa wenger ve yönetim gidip Napolinin kapısının önünde kamp kurmaları lazım. Cavani tek çare olur yoksa seneye yine rezalet bir sezon geçireceğimizden eminim

  YanıtlaSil
 2. RvP satılrısa wenger ve yönetim gidip Napolinin kapısının önünde kamp kurmaları lazım. Cavani tek çare olur yoksa seneye yine rezalet bir sezon geçireceğimizden eminim

  YanıtlaSil
 3. Eldeki, hak etmediği paraları alan oyuncuları, tazminatını ödeyip serbest bırakmak ne kadara mal olur sence kulübe? Türk kulübü kafasına girdim şu an ama tek çare o gibi duruyor.

  YanıtlaSil
 4. tam olarak kontrat detaylarini bilmiyorum ancak arsenal'in boyle bir sey yapacagini zannetmiyorum. birak tazminat verip yollamayi, bonservis fiyatlarinda indirime bile gitmiyorlar. denilson'a 6, arsavin'e 8 milyon euro fiyat cekmi$ durumdalar. kimse yanina yaklasamiyor adamlarin.

  YanıtlaSil