21 Mayıs 2012 Pazartesi

Robin Meselesi


Daha once bu konuda bir şeyler karalamıştım ve aslında o günden beri somut bir gelişme olduğu söylenemez. Robin’in Arsenal geleceği hâlâ belirsiz durumda ve ben bu duruma iyice karamsar bakmaya başladım. Bilmiyorum, belki kendimi kötüye alıştırıyorum ancak Van Persie’nin sözleşme imzalama ihtimali bana göre bir hayli düşük. Bundan 4 ay önceki yazıyı yazarken, Robin’e önerildiği konuşulan kontratlar haftalık £200k civarıydı. Gazetelerde bu hafta yazılanlara bakarsak, £250k’yi de aşmış durumdayız. City, Real, Barca ve Anzhi’nin ciddi ilgilendiği söyleniyor. Şu anda oyuncularına verdiği maksimum kontrat £90k olan Arsenal’in, Robin’e böyle bir teklif yapması imkansız. Ben, Arsenal yönetiminin RVP’yi takımda tutmak adına, kontrat üst limiti kuralının yıkacağını tahmin ediyordum ama bunun olması durumunda bile Arsenal’in önereceği maksimum miktar £150k civarında olacaktı. 150’nin üzerinde bir kontratı Robin’e önerecek kaynak Arsenal’de mevcut ancak açık söylemek gerekirse, bu fiyat son 2 sezonun şişirdiği bir balon ve kulübün böyle bir finansal külfetin altına girdiğini görmek istemem.

RVP’nin son 1,5 sezondaki formunu, Arsenal’e kattıklarını buraya tekrar yazmama gerek yok. Kendisinin cömert bir kontratı hak ettiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Arsenal’in Diaby’e £60k verdiği bir ortamda, RVP’ye kapıyı £150k’den açması gerektiğini de daha once yazmıştım. Ancak kabul etmek gerekir ki, haftada 250 bin demek, 3 senede 40 milyon pound anlamına geliyor ki, adınız Ronaldo ya da Messi değilse, böyle astronomik bir ücreti hak ediyor olmanız zor. Cesc gibi daha genç ve daha uzun bir kariyer vaat eden bir oyuncuya verilmeyen rakamların, bu sene taraftar baskısından korkulup RVP’ye verilmesi biraz abesle iştigal olacak. Üstüne üstlük, Robin’in Arsenal’deki ilk 6 senesinde sezon başı 20 maç ortalamayla oynadığını ve geçen sene hariç her sezon en az 3-4 ayı sakat geçirdiğini de unutmamak gerekir. Eğer Robin’in önümüzdeki 3 sezonun her birinde 30 gollük bir performans göstereceğinin garantisi olsaydı £250k helal olsun derdim. Ancak kendisinin Arsenal kariyerindeki form grafiğine ve sakatlık karnesine bakıldığında, bu ücret büyük bir risk halini alıyor. 

Diyebilirsiniz ki, hocam Wenger para harcasın diye bas bas bağırıyorsun, şimdi gelmiş Robin’e verilecek kontrata risk diyorsun. Acaba sen ne istiyorsun? Ben para harcansın istiyorum ama senede £13 milyon pound tek bir adama bağlansın istemiyorum. Eğer ihtiyaç sezon başı 30 gol ise, bunu başarmak için böyle astronomik paralar harcamaya gerek yok. İnanmayan varsa 13 maçta 13 gol atan Pappis Cisse’ye sorabilir. 

Ben bireysel yeteneklerle gözü kolay boyanan birisi değilim. Zidane ve Hagi futbolu bıraktığından beridir de tek bir oyuncuyu ağzım açık izlediğimi hatırlamam. RVP, Arsenal’in kaptanı ve en iyi oyuncusu ancak kariyerimin son düzlüğünde küpümü doldurmak istiyorum diyorsa istediği yere gidebilir. Buna Arsenal’in yapabileceği pek bir şey yok ve kulübün ağlayıp sızlamaktansa, geçen seneki gibi bir trajediyi önlemek için gerekli önlemleri alması gerekir. Öncelikle yapılması gereken, RVP’ye teklif yapılmalı ve bir tarih verilmeli. Eğer Avrupa Şampiyonası beklenecekse, bu tarih Temmuz’un ilk haftası olabilir. Eğer Robin, o tarihe kadar sözleşme imzalamadıysa, kendisi satış listesine konulup bir an önce alternatif arayışına girilmeli ve kendisinden gelecek bütün kaynak bu yeni transfere aktarılmalı. Son dakikalara kadar süren belirsizliğin ve transferin son günüde yapılan alışverişlerin sonuçlarını geçen sezonun başında hep beraber gördük.  Arsenal bu işi mümkün olan en kısa sürede bitirmeli. 

Bu meselede bir üçüncü ihtimal de, RVP’nin yeni kontrata imza atmadan Arsenal’de kalmak istemesi olabilir, ki böyle bir ihtimale Arsenal yönetimi kesinlikle izin vermemeli. Piyasası bu kadar yükselmiş bir adamı bedava kaçırmak tam bir enayilik olur. Zaten Robin’in de bunu riske edeceğini zannetmiyorum. Çünkü önümüzdeki sezon ağır bir sakatlık geçirirse seneye kendisine 250 değil 50 bile teklif eden olmayacağını muhtemelen benden daha iyi biliyordur.  

Not: Arsenal'in şu anki teklifi 5 milyon pound peşin ve haftada £130.000'lik bir kontrat imiş.

3 yorum:

 1. Her ne kadar RVP'ye duyduğum saygı sonsuz olsa da, ben gerçekten 25 milyoun pound'un üzerindeki herhangi bir bonservis bedelinin kabul edilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Çevrede dolaşan haberler Anzhi'nin bonservis için £30 milyon teklif yaptığı yönünde. RVP'ye de haftalık 300k önerecekmiş arkadaşlar. Buyursunlar, önersinler. Keşke RVP biraz ağlılık gösterip 130-150k civarı bir teklifi kabul etse...

  YanıtlaSil
 2. "Zidane ve Hagi futbolu bıraktığından beridir de tek bir oyuncuyu ağzım açık izlediğimi hatırlamam." Gerçekten mi ? Şu 2 golu izlemişsindir ama bir daha bak en basitinden insanın ağzı açık izleyeceği adam var ya piyasada.

  http://www.youtube.com/watch?v=HOSwI3oI5Kg&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=5vmm-xCq4To&feature=related

  YanıtlaSil
 3. Şimdikiler Hagi'yi bilmedikleri için onun zamanında yarattığı etkiyi 2012'de göremezler.

  Klasik 90 sonrası doğanların yorumu, Messi ve C.Ronaldo....

  YanıtlaSil