23 Mayıs 2012 Çarşamba

Londra Kazığı


Guardian, bugün, önümüzdeki sezonun kombine fiyatlarını içeren bir haber yapmış. Bu konuda, Premier Lig’in liderinin, Emirates açıldığından beri Arsenal olduğunu biliyorduk. Durumu daha net görebilmek adına, rakamları bir tabloya aktardım.

Londra’nın devasa bir şehir olmasından dolayı, buradaki stadlara olan talebin daha yüksek olması normal. QPR, West Ham ve Fulham’ın bile 1000 pound seviyesine yaklaştığı bir ortamda, Arsenal ve Tottenham’ın en pahalı biletleri satıyor olması belki çok garip değil. Ancak, içerisinde henüz bir kupa yükselmemiş Emirates’teki bir koltuğun, Old Trafford’takinden 2 kat daha pahalı olması da biraz ekstrem bana göre. Arsenal yönetimi, Emirates açıldığından beri, sadık taraftarının ümüğünü sıkıyor ancak bu paraların futbol takıma yatırım olarak dönmesi konusunda aynı şevki göstermiyor. Geçen sene, hayal kırıklığıyla geçen bir başka sezonun ardından, biletlere 6.5%’lik bir zam yapılmış sonra da takımın 2 yıldız oyuncusu elden kaçırılmıştı. Bu olaylardan dolayı zaten öfkeli olan kombine sahipleri, dünyanın en pahalı biletlerini alarak gittikleri yeni sezon maçlarında, son 50 yılın en kötü başlangıcını yapan Arsenal’i izleyince, Emirates her maç “6%, Bizimle dalga mı geçiyorsunuz?” diye inlemeye başlamıştı. O dönemde gelen tepkileri yatıştırmak için Gazidis, bu sene biletlere zam yapılmayacağını açıklamak zorunda kaldı ki, Arsenal’in artış kolonunda gördüğümüz sıfırın nedeni de bu.

Onun dışında, şampiyon Man City’nin bilet fiyatları, adamların gerçekten de paraya ihtiyaçları olmadığının göstergesi gibi. City, yıllardır stadını tam kapasite doldurmakta zorlanıyordu ve bu yüzde bilet fiyatları oldukça düşüktü. Son 2 sezonda yapılan toplam 15%’lik zamdan sonra bile Arsenal’in 3’te 1’i seviyesine ancak geldiler. Bu seneki şampiyonluktan sonra, başka bir kulüp olsa kapıyı 25%’ten açardı ama dedim ya adamların paraya ihtiyacı yok. FFP denilen şehir efsanesi bir gün devreye girerse, City’nin giderlerini karşılamak için 1500% kadar zam yapması gerekecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder