20 Mayıs 2012 Pazar

Gurur Meselesi


"The Old Guard", yani Chelsea'nin veteranları, böyle bir kupayı hak ediyordu. Oligark sermayesinin ürünü olabilirler, içlerinde beş para etmez karakterde adamlar bulundurabilirler ve göze en hoş gelen futbolu oynamıyor olabilirler. Ancak tüm bunlar, bu oyuncuların bir araya geldikleri günden beri belli bir standartın altına hiç düşmeden, Avrupa'da ve ligde hep zirveye oynadıkları gerçeğini değiştirmez. Sezon başında hepimiz artık yaşlandıklarını, Chelsea'nin değişime ihtiyacı olduğunu düşündük; hiçbirimiz onların Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıracağını tahmin edemezdi. The Old Guard, bu sene Avrupa futbol kamuoyunun gözü önünde Villas Boas'ı yedi. Sanırım o günden sonra da, kendilerini sakata çıkarmaya çalışan Portekizlinin haksız olduğunu kanıtlamaya and içtiler ve bu motivasyon onları dün akşama kadar getirdi. Ne diyeyim, 30 yaşına gelen oyunculara asgari ücret ödeme politikası güden kulüplerin de kulağına kupa olsun. Tecrübe iyidir, adama kupa kazandırabilir.

Bu arada, 1.8 milyar pound harcadıktan sonra kupaya ulaşmayı başaran Abramoviç dün gece rahat uyumuştur sanırım. Gerçi UEFA bu kupayı İsviçre'de bir kuyumcuya ilk yaptırdığında, saf gümüş kupanın maliyeti 6700 pound civarıymış. Abramoviç harcadığı parayla 268 milyon tane Şampiyonlar Ligi kupası yaptırabilir; yedi sülalesine hediye edebilirdi. Bilmiyorum neden uzun yolu tercih edip o kadar para ve zaman harcamayı tercih etti. 

Gecenin 2 kaybedeninden ilk Bayern idi. Diğeri ise, şampiyon Chelsea tarafından Avrupa Ligi'ne itilen Tottenham oldu. Schweiny'nin direğe çaktığı top 1500km ötedeki Tottenham'a 30 milyon pounda maloldu. Schweiny'e içim parçalandı ama Tottenham'a üzüldüğümü söylesem yalan olur.

2 yorum:

  1. Her ne kadar Chelsea'yi sevmesem ve oynadıkları futbola bayılmasam da yarı finalistler arasından en sempatik bulduğum takımdı. Ayrıca Sp*rs'ü de CL futbolundan mahrum bırakmalarına sevinmedim diyemem.

    AVB'ye gelince, bence adama çok yükleniyorlar. Chelsea veteranlarından kurtulmazsa çok sorunları olacak gibi duruyor. Ne yapıp edip gelecek planlaması yapabilen bi teknik direktör edinmeleri lazım.

    Bence Villas Boas zengin bi Arabın/Rusun alacağı herhangi bi kulübe gidebilir. Liverpool da olabilir. Henüz çok genç ve yetenekli, umarım harcanmaz.

    YanıtlaSil
  2. kupayı satın alabilirsiniz ama kazandığınız andaki o duyguları asla

    YanıtlaSil