25 Mayıs 2012 Cuma

Bitiriyoruz


Arsenal geçtiğimiz günlerde 7 oyuncusunu serbest bıraktığını açıkladı ki, bunların içinde en dikkat çeken isim Manuel Almunia idi. Hiç başlamaması gereken bir birlikteliğin 3-4 sene kadar geç kalmış sonu, Arsenal taraftarı arasında karışık tepkiler ile karşılandı. Kimisi, Arsenal tarihinin en kötü kalecisinin kulübü terkedişini sevinçle karşılarken, diğerleri, kendisi için üzülecek kadar şaşırmayı tercih etti. Almunia’dan çok çekmiş olmamıza rağmen, ben, kendisinden nefret etmiyorum. Eğer ortada bir suçlu varsa, bu, Arsenal seviyesinde bir kaleci olmadığı çok açık olan bu adamda ısrar eden ve ona uzun ve doyurucu bir kontrat veren Wenger’e aittir. Kimse Almunia’yı kontratının sonuna kadar kulüpte kaldığı için suçlayamaz. Eğer, son 2 senede, Arsenal’in ona verdiği paranın yanına bile yaklaşan bir kulüp çıksaydı; Almunia büyük ihtimal takımdan ayrılırdı. Son 1,5 senede hiç forma giyemediği için kendisi için üzülenleri anlamak zor; çünkü tek bir maç oynamamasına rağmen, Almunia, bu süre içerisinde, benim 1 senede kazandığım parayı 1 haftada kazandı ve yedek kulübesine bile uğramadan küpünü doldurmaya devam etti. 35 yaşında cebinde milyonlarca pound ile emekli olan ve hayatının geri kalanını İspanya’nın sahil kasabalarından birinde tatil yaparak geçirecek Almunia için üzülmek biraz mantıksız gibi. 

Arsenal, kontratı biten 7 oyuncusunu kolaylıkla elinden çıkardı ancak asıl problem kontratı devam edenlerden kurtulmakta yaşanacak. Şu anda satış listesinde olan oyuncular Arshavin, Bendtner, Denilson, Vela, Chamakh, Park, Squillaci ve muhtemelen geçen hafta ayrılmak istediğini açıklayan Fabianski. Bu oyuncuların ortak özellikleri, Wenger’in gelecek planları içerisinde bulunmamaları ancak Arsenal’in kendilerine verdiği yüksek maaşların yanına yaklaşabilen olmadığı için resmen elde kalmış olmaları. 

Arsenal kadrosunun en çok kazanan 2. adamı olan Arshavin, Zenit’te vasat bir kiralık dönemini geride bıraktı ve Gerviho, Podolski ve Ox’un varlığında, kulübe tekrar dönmesi çok zor gözüküyor. Rus kulüpleri büyük ihtimal kendisi ile ilgilenecektir ancak şu ana kadar duyduğumuz tek dedikodu Fulham’ın kendisini istediğiyle ilgiliydi. Umuyorum Arsenal kendisinden ve tuzlu kontratından kurtulur. 

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi golcüsü Bendtner’in, fena geçmeyen Sunderland macerası bir kaç alıcının ilgisini çekmiş sanırım. Kendisi ve menejeri Alman kulüplerinden talep olduğunu çoktandır söylüyordu ancak konu Bendtner olunca somut bir kanıt görmeden inanmak zor. İngiliz medyası, Arsenal’in şu sıralar Dortmund ile masa olduğunu yazıyor. Eğer Euro 12’de bir kaç gol atarsa başka talipleri çıkabilir. 

Sao Paolo, Denilson’un bonservisini almaya yanaşmıyor olsa gerek ki, menejerleri, Brezilyalıya kulüp bulmak için İspanyol kulüpleriyle görüşüyorlar. La Liga’nın orta sıralarında bir kulübe kakalanması olası. Kendisini bonservisiyle alacak enayi bulunamazsa kiralık gider gibi. 

Vela, kiralık gidenler arasında en iyi sezonu geçiren oyuncu oldu. 12 gol 7 asistlik Sociedad sezonundan sonra bir kaç İspanyol kulübünün ilgisini çekmiş durumda. Espanyol’un şu sıralar Arsenal ile görüştüğü yazılmakta. Elde kalmaz gibi duruyor. 

Arsenal, Chamakh’ı Fransa’dan yapacağı transferlerden birine takas olarak eklemeye çalışıyor. Eğer, Olivier Giroud transferi bitirilebilirse, büyük ihtimal Chamakh da Montpellier’e gönderilecek. 

Park için ortada dedikodu bile yok. Elde kalıp kiralık gönderilmesi olası. 

Fabianski’ye West Ham talipmiş. West Ham, boşta olan kalecilerin tamamına talip olduğu için çok ümitlenemiyorum. Ayrılmak istediğini açıkladığına göre belki vardır bir bildiği. 

Squillaci büyük ihtimal ikinci bir Almunia vakası olacak. Kontratının sonuna kadar Arsenal’in yakasından düşmeyecek. 

Adı geçen oyuncuların kontratlarının, Arsenal’e yıllık maliyetinin 22 milyon pound civarı olduğunu hatırlatayım. RVP’ye takımda kalması için önerilen miktarın £6.8m olduğunu düşünürsek, bütün bu adamlar temizlendiği takdirde, RVP ayarında 3 adama yer açılacağını söyleyebiliriz.  Tabi burada, Wenger’in vasat oyunculara para yatırmaktan bıktığı varsayıyorum. Arsenal’in, kadrosundaki kamyon dolusu atıl adamdan kurtulup,  kendini kanıtlamış tecrübeli oyunculara para yatırma vakti geldi de geçiyor bile. Podolski transferinin, bu yeni politikanın bir ürünü olduğuna da gönülden inanmak istiyorum. 

2 yorum:

  1. kontratı biten 7 oyuncu kim?

    YanıtlaSil
  2. Manuel Almunia, George Brislen-Hall, Gavin Hoyte, Sean McDermott, Rhys Murphy, James Campbell, Jeffrey Monakana.

    YanıtlaSil