25 Şubat 2012 Cumartesi

Wenger'in Son Kurbanı

2 hafta önce,

"Andrey hiçbir yere gitmiyor." -Wenger

Wenger'in gözümüzün içine baka baka yalan söylemesine alıştık artık. Kendi becerisizliklerini, hatalarını, saplantılarını örtmek için yalana düzenli olarak başvuruyordu son 3-4 yılda. Bundan 2-3 ay önce Arshavin'in formsuzluğunun nedenini soranlara, Rus oyuncunun istatistiklerinin ne kadar iyi olduğundan da bahsediyordu Wenger. Halbuki o zaman görmezden gelmek yerine önlem almış olsa, bugün Arshavin'i kapı dışarı etmek zorunda kalmayacaktı belki. 

Ben 2 yıldır Arshavin'i eleştirdiğim kadar hiçbir oyuncuyu eleştirmedim. Arsenal'in uzak ara en formsuz oyuncusu kendisiydi ve anlam veremediğim bir şekilde Arsene kendisinin üzerinde ısrar ediyordu. Wenger, Arshavin ile ilgili hiçbir eleştiriye ya da öneriye kulak asmadan, onu aynı bölgede, aynı görevle 100'e yakın maça çıkardı. Bir çokları, Andrey'in forvet arkasında daha etkili olacağını, Wenger'in onu Van Persie'nin arkasında denemesi gerektiğini söyledi, benim de dahil olduğum bir grup "Para ediyorken sat!" dedi. Peki Wenger ne yaptı? Israr etti. Aynı bölge, aynı adam, aynı taktik, aynı görev...

Wenger'in saplantılı ısrarı, bir Ocak akşamı, Arshavin'i 60000 kişiye yuhlatana kadar devam etti. United maçında, muhteşem oynayan Ox'un yerine, Arshavin'i sahaya sürdüğünde, Rus oyuncunun Arsenal kariyerini sona erdiriyordu. Wenger aynı kötülüğü daha önce Almunia ve Eboue'ye de yaptı. Şu an Walcott'a da yapmakta. Kendisinin formsuz oyuncuları ayağa kaldırma felsefesi "Taraftar tiksinene kadar ısrar et!" lafından ibaret. 

Bir sürü sakatlıkla boğuşan ve kalite yoksunu Arsenal takımında, Arshavin'e son 3-4 ayda yer var mıydı, yok muydu tartışılır. Bana göre, Wenger bu takımın başında olduğu sürece, Rus oyuncunun Arsenal'e vereceği pek bir şey kalmamıştı. Bu transfer, Arsenal için olumlu bir haber değil belki ama Arshavin için olabilir.  Umuyorum, Zenit'e geri dönmesiyle kendini bulur ve Wenger'in yaptığı işkencenin futbol hayatını baltalamasına izin vermez. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder