3 Şubat 2012 Cuma

Wenger'in Gitme İhtimali

Güzide okuyucularımızdan biri ister de ben yazmaz mıyım? (yalaka mode on) Wenger'in sezon sonu ayrılma ihtimali nedir? İhtimaller üzerinden spekülasyon yapmayı pek sevmesem de, eldeki bir kaç somut bilgiye dayanarak bu konuda fikir yürütmem mümkün.

Elimizdeki ilk somut bilgi Gazidis'in bir açıklaması. Bundan 3-4 ay önce, Arsenal'in patronuna, Wenger'in kredisinin ne zaman tükeneceği soruldu. Gazidis, "Benim buna karar vermem çok zor. Wenger'in kredisinin bittiğine ancak taraftar karar verebilir" dedi. Sürekli olarak politik konuşan bir adamın ağzından çıktığını düşünürsek, bu açıklama oldukça ilginçti aslında. Gazidis, göreve geldiğinden beri Wenger'in kredisinin sınırsız olduğundan bahsediyordu ve bu yöndeki bir soruya, ilk defa "sınırsız" cevabını vermedi. Bunun yerine, topu taraftara attı ve "Buyrun yargılayın" demiş oldu. 

Bu açıklama, ilginç teorilerin de çıkış kaynağı oldu. Arsenal'e yakın bir kaç yazar, bunun, yönetimin Wenger'den umudu kestiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi. Bu görüşte olanların teorisine göre, Gazidis ve Hillwood, Wenger'den köy veya kasaba olmayacağının çoktan farkına varmıştı ancak kendisini kovmak hem istemiyor, hem de bunun yaratacağı tepkiden çekiniyorlardı. Arsenal yönetimi, Wenger'i direk kovmak yerine, onu yalnız bırakıp kredisini tüketmesi yoluna gitmeye karar vermişti. Yönetimin, Wenger'in yaptığı hatalara karşı hiç bir şey yapmayışının, ona futbol takımına dair tüm kararları sorgusuz sualsiz aldırışının sebebi de buydu. Yani Wenger'i infaz edemeyen yönetim, ona kendini asması için ip verme yoluna gidiyordu. Biraz acımasız bir teori olarak görebilirsiniz bunu ancak dikkat ettiyseniz, Gazidis, transfer hakkındaki sorulara da hep "Paramız var" diye cevap veriyor. Biz Arsenal'in parası olduğunu biliyoruz çünkü kulüp halka açık bir şirket. Bütün hesapları ortada. Ancak CEO'nun "Paramız var" deme ihtiyacını hissetmesi, karşıya "Wenger almıyor" mesajı vermek istemesinden geçiyor. 

Tüm bu teorilerin ne kadarı doğrudur bilmiyorum ancak Wenger ile yönetimin arasının güllük gülistanlık olmadığı kesin gibi. Özellikle, kulübün ticari kanadının patronu olan Tom Fox'un, kulübün kötü gidişhatının, zaten düşük olan ticari gelirleri iyiden iyiye baltalayacağından endişeli olduğunu biliyoruz. Mesela, Wenger'in yıllardır geri çevirdiği Asya Turu, geçen yaz, kendisi istemese de takvime konuldu. Arsenal, bu sene de Afrika'ya bir tur düzenlemek istiyor ki, bunlar hep ticari kanadın Wenger'e dayatmaları. Kulübün global gelirlerini arttırmak için kasan Gazidis ve Fox'un, Arsenal'in Şampiyonlar Ligi'nin dışında kalmasından pek memnun olmayacakları aşikar. Bugün gergin olan ilişkiler, sezon sonu gelip 50 milyon pound camdan dışarı atıldığında daha da gerilerecek. 

Wenger'in kontratının bitiş tarihi Haziran 2014.  Bana göre, kendisinin kontratının sonuna kadar Arsenal'in başında kalma ihtimali çok düşük. Geçen günkü yazıda da belirttiğim üzere, Fransıza çok yakın isimlerden biri olan Alex Fynn'e göre, Arsene'in ailesi artık Fransa'ya dönmek istiyor. Arsene-taraftar ilişkileri de son 15 yılın en gergin dönemine girmiş durumda. United maçındaki olay, Wenger döneminin en ağır tepkilerinden biriydi ve yarın Blackburn karşısında alınacak kötü bir sonuçta daha da ağır bir tepkiyle karşılaşabiliriz. Hatta bu ay sonunda, Arsenal çok formda bir Tottenham'ı ağırlayacak ve takımın o maça kadar tökezleyerek gidip derbiyi de kaybetmesinin sonuçları ağır olabilir. Wenger'in basındaki en ateşli savunucuları bile artık kendisine küsmüş durumda ve kendisi hakkında olumlu yazı yazan yazarların tamamı, Arsenal'in sırtının yerden kalkmasını istemeyen taraflı kalemler (Gary Neville'in övgü dolu sözlerini hatırlayınız). Bazen kendi kendime, Wenger'in de gitmek istediğini ve bilerek kendisini sabote ettiğini de düşünmüyor değilim. Sürekli aynı hataları yapmasını başka türlü açıklayamıyorum çünkü. Bu günlerde okuduğum bir çok yazar, Wenger'in, takım ilk dördün dışında, formsuz ve sakatlıklarla boğuşurken girilen Ocak transfer döneminde hiç bir şey yapmayarak kendi ipini çektiğini düşünüyor. Sezon sonu gelir de Arsenal hala 7. sırada olursa, Wenger'in bu tepkisisizliğinin hesabını veremeyeceği ortada. 

Bugün ile Haziran ayı arasında geçecek sürede neler olacağını tahmin etmek çok zor. Arsenal, 2012'de henüz maç kazanamadı ve bu trend 3-5 hafta daha devam ederse Wenger'i bu takımın başında ligin sonuna kadar bile tutmak zor olur. Arsenal, önümüzdeki 6 hafta içerisinde Milan eşleşmesini oynayacak, ligde ve kupada Sunderland deplasmanına gidecek, Tottenham ve Newcastle'ı ağırlayıp, Liverpool ve Everton'a konuk olacak. Hani yarınki Blackburn maçı, bu dönemdeki tek "kolay" maç desek yeridir. Bu zorlu maçlar tehdit olduğu kadar bir fırsat da aslında. Arsenal, ayağa kalkıp tüm bu maçlarda iyi futbol ve skorlar alarak sezonu iyi bir seriyle bitirebilir ve taraftarını tekrar kazanabilir. Ha böyle bir şey olur da Arsenal ligi 4. bitirirse yönetim Wenger'i kovamaz; o da Temmuz ayından itibaren transfer piyasasında hareketli olduğunu açıklamaya başlar, Ağustos sonuna kadar kimseyi almaz, aynı dönemde Robin Van Persie'yi kaybeder ve transferin son günüde 2 tane acele transfer yaparak Arsenal'in daha da geriye gideceği 2012/13 sezonunun startını verir. Aynı senaryo, 8. kere baştan oynanır. 

Hep olumsuz konuştuğumun farkındayım. Ancak, inanın ki Arsenal çok zor günler geçirmekte ve bu koşullar altında Koscielny'nin formundan, Ox'un gelişiminden, Arteta'nın etkisinden filan bahsetmek, gemi batarken, açık büfenin ne kadar güzel olduğunu anlatmak gibi bir şey olacak. Wenger'in, Arsenal'deki vakti doldu ve bunu da buraya yüzlerce kere yazdım. Kulübün yakın tarihinden bahsederek açıklamaya çalıştım, Arsene Wenger'in yakın arkadaşlarının birinin sözleriyle anlattım. Hangi açıdan bakarsam bakayım, sonuç değişmedi ve hep Wenger'in bittiği sonucuna ulaştım. Kulübün tek sorununun Wenger olmadığını, Kroenke/Gazidis/Hillwood boyunduruğundan da kurtulunması gerektiğinin de farkındayım. Ancak, temizliğin ilk başlanacağı yer maalesef teknik direktör pozisyonu. Bir çok Arsenallide hala "Aman Wenger giderse kim gelir?" olduğunu görmek beni şaşırtıyor. Mesela Martin O'Neill gibi bir adam varken, Wenger nasıl vazgeçilmez bir hoca olarak anılıyor ben hiç anlamıyorum. Hoca adayları konusunda spekülasyona girmeden yazıyı bitireyim en iyisi. Daha elimizdekinden kurtulamıyorken, yeni hocaları konuşmak biraz erken ötmek olacak. 

5 yorum:

 1. Beni kırmayıp yorum yazdığınız için çok teşekkür ederim. Benim en büyük isteğim Arsenal'in başarılı olması. Açıkçası bu durum şu anda Wenger'le olacak gibi gözükmüyor. İnşallah en kısa sürede bu olan bitene bir çözüm bulunur.

  YanıtlaSil
 2. hoca adayım jürgen klopp

  YanıtlaSil
 3. Ben Wenger hayranligindan dolayi Arsenal taraftari olmus biri olarak, umudumun azaldigini soylemeliyim. Umudumu tam da kesmedim. Hala da yetenek gelistirme konusunda Wenger'in sabrinin ise yaradigini dusunuyorum. Ama artik Arsenal'in sampiyonluga oynayan bir takim olma olasiligi da azaliyor gercekten.

  YanıtlaSil
 4. Biri gelip Wenger'e dur desin ve iyice silkelesin artk

  YanıtlaSil
 5. jurgen klopp favori bu takıma bi tek o adam yakışır.hırslı başarıya aç bi adam ve oyun zekası da iyi

  YanıtlaSil