17 Şubat 2012 Cuma

Stoke City ile Şark Kurnazlığının Sınırlarında

Stoke City, futbolu, futbol oynamadan kazanmak için elinden geleni yapan bir kulüp. Yemeyip içmeyip duran top çalışmaları, Delap'ın taç atışları hepimizin malumu. Topu kurulayacağız diye saha kenarında beklettikleri havluyla, maçın seyrinin içine etmelerinin bu sene çok şükür önüne geçildi. Federasyon havluydu, mendildi komple yasakladı. Duran toplarda kaleciyi taciz etmelerinin ve her an birinin bacağını kırmanın limitindeki sertliklerinin henüz daha önüne geçilmiş değil ama zamanla o da olacak umarım. 

Yukarıdaki görüntü dünkü Valencia maçından. Britannia Stadyumu'nun çiminde bariz bir şekilde iki çizgi var. Görüp de merak eden olduysa diye açıklamak istedim. 

Premier Lig kurallarına göre maç sahaları 100 ile 110 metre boyunda ve 64 ila 75 metre eninde olabiliyor. UEFA standardı ise, yapısal bir engel olmadığı takdirde 105'e 68m. 

Stoke City, belli ki lig maçlarına daha dar ölçülerle çıkıyor. Federasyona sezon başında verdikleri ölçü 100'e 64, yani izin verilen en dar saha. Yukarıdaki ölçülere bakılırsa, sahalarındaki son oynadıkları maç olan Sunderland karşılaşmasına 102,5 x 66 ölçüleriyle çıkmışlar. Büyük takımlardan birisi Britannia'yı ziyaret ettiğinde, büyük ihtimal 100 x 64'e kadar daraltıyorlardır. 

Yaptığınız şeyin kurallar içerisinde olması, bunun sportmence olduğu anlamına maalesef gelmiyor. Ancak sportmenlik, Stoke City'nin lügatında yazan bir kelime değil. Sahayı daraltmalarının sebebi hem taçların ceza sahasına daha rahat ulaşmasını sağlamak hem de karşılarındaki takımı daha dar alana sıkıştırmak. Stoke, hücumda rakiplerinin içinden ya da üzerinden geçmeyi tercih eden bir takım olduğundan, oyunu geniş alana yaymak gibi bir dertleri yok. Eh sonuç almak için de her şey mübah nasıl olsa; her maç oynayıp duruyorlar sahanın genişliğiyle işte. Şark kurnazı Tony Penis ve dadaşları bilmiyorum daha ne icatlar çıkaracaklar, Topa helyum basmayı denesinler mesela. Ondan sonuç alamazlarsa sahaya karpuz ekmeyi deneyebilirler. Eminim ki, Premier Lig kural kitabında "Sahaya karpuz ekilmez" yazmıyordur. Federasyon önlem alana kadar birkaç maç çıkarırlar belki aradan. Neyse ki, Topal füzeyi yolladı da, Avrupa Ligi izleyen bir avuç insan bu ızdıraptan kısa süre sonra kurtulacak. Darısı Premier Lig'in başına. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder