21 Şubat 2012 Salı

SSS

Dünkü yazıdan sonra kafalarda bir takım soru işaretleri kaldı sanırım. Hazır konu tazeyken, onları da cevaplayıvereyim..

-Arsenal'in kaç hissesi var ve değerleri ne?
Arsenal'in piyasadaki hisse sayısı 62217. Stan Kroenke, kulübün büyük ortağı olurken, hisse başına £11750 ödedi. Bu da Arsenal'in piyasa değerini 731 milyon pound civarına çekti.

- Arsenal hisselerinin paylaşımı nasıl?
Hisselerin %67'si Stan Kroenke'ye ait. Usmanov %30 civarı hisse ile ikinci büyük ortak. Geri kalan %3 ise yönetim kurulu üyeleri, ufak yatırımcılar ve taraftar arasında bölüşülmüş durumda. Bütün Arsenal taraftarları, Arsenal fanshare aracılığıyla ufak hisseler satın alabiliyorlar.

- Usmanov'un Arsenal hisselerindeki payı tam olarak nedir?
Yatırımcıların, hisse satın aldıklarını açıklamak gibi zorunlulukları olmadığı için, bu rakamı tam anlamıyla bilmek biraz zor. Usmanov, geçtiğimiz ekim ayında %29.9 seviyesinde olduğunu açıklamıştı. Sağlam kaynaklardan alınan bilgilere göre, geçen hafta el değiştiren 50 ila 150 arasındaki hisseden sonra, %30 barajını aşmış durumda.

- %30 olunca ne oluyor?
Premier Lig kurallarına göre, %30 hisseye ulaşan yatırımcı, kulübün bütün hesap detaylarına ulaşma hakkı kazanıyor. Bu detaylar, halka arz edilen yıllık mali tablolardaki hesapların dökümünden oluşmakta. Yani mali tablo "Oyuncu primleri - 100 pound" diyorsa, hesap detayında kim ne zaman, ne kadar prim alıyor hepsi açıklanıyor.

-%30 yönetim kurulunda sandalye mi demek?
Hayır. Yönetim kuruluna atanmak için genel kurulda %50'nin üzerinde oy almak gerekiyor. Oyların %67'si Kroenke'nin olduğuna göre, kendisi istemeden kimsenin yönetime girmesi mümkün değil. Amerikalı, kulübün yönetiminin tüm katmanlarını istediği gibi belirleyebileceği çoğunluğa sahip.

-Başka önemli oranlar neler?
Arsenal tüzüğünde değişiklik yapmak için %75 çoğunluk gerekiyor. Kroenke'nin bütün tüzüğü kafasına göre baştan yazmasını önlemek için Usmanov'un varlığı önemli bir güvenlik kalkanı oluşturuyor.

%90'a ulaşan hissedar, diğer tüm yatırımcıları kapı dışarı etme hakkına sahip oluyor. Ayrıca, bu orana ulaşan kişi, kulübü, halka açık bir şirketten özel bir şirkete dönüştürme hakkına da sahip oluyor. Bir nevi, Arsenal, bu hissedarın tapulu malı oluyor ve kulübe sahip olan arkadaşın genel kurula ve kamuya hesap verme sorumluluğu ortadan kalkıyor. (Bkz Chelsea). Mesela, Usmanov, yarın Kroenke'nin hisselerini alırsa, direk %97'ye ulaşacak. Biz kendisinin nasıl bir Arsenal ortaya çıkarmak istediğini de ancak o zaman öğreneceğiz.

-Wenger, Usmanov ile çalışır mı?
Zannetmiyorum. Usmanov'u geçtim; Arsenal'in sahibi kim olursa olsun, ben Wenger'in yeni kontrata imza atma ihtimalini düşük buluyorum. Kendisini ikna edebilecek tek kişi, kulübün CEO'luğuna geri dönen bir David Dein olabilir. Arsenal, sahip değiştirirse, büyük ihtimal yıpranmış Wenger'in yerine, yüksek profil yeni bir hocayla çalışmayı tercih edecektir.

-Dein neden ayrıldı?
Bu sorunun tek bir cevabı yok. Dein'in Wenger'le arasında hiç bir sorun yoktu. Tam tersi, Dein'in istifa ettiği gün, Wenger kendisinin evine gidip "Benim de istifa etmemi istiyor musun?" diye soracak kadar ona bağlıydı. Dein de, "Arsenal'in sana ihtiyacı var!" diyecek kadar onurlu bir adam.

Dein'in ayrılışı hakkında daha detaylı bir yazı vaktim olduğunda yazarım. Ancak, kendisinin diğer Arsenal yöneticileriyle derin görüş ayrılıkları olduğunu söyleyebilirim. Bu ayrılıkların en önemlisi de "Kendi kendine yeten Arsenal modeli" ile ilgiliydi. David Dein, bu modelin işlemeyeceğini ve kulübün Premier Lig'in tepesinde kalması için daha fazla kaynağa ihtiyacı olduğunu savunuyordu. (Ki haklı olduğunu da şimdi görüyoruz). Kendisinin, hisselerinin tamamını Usmanov'a satmasının sebebi de buydu zaten. Dein, Abramoviç'in başlattığı yeni dönemin, Arsenal'i eninde sonunda zengin bir sahibe muhtaç edeceğinin ilk farkına varan adamlardan birisiydi.

-Dein geri döner mi?
Arsenal aşığı bir adamdan bahsettiğimize göre, şartlar oluşursa kendisinin kulübün başına dönmesini bekleyebiliriz. Dein'in, Kroenke-Gazidis-Hill-Wood üçlüsünün varlığında kulübe dönmek istemeyeceğini düşünürseniz, onun geri dönüşü ancak Usmanov'un kulübü satın almasıyla olacaktır. Düşük bir ihtimal de olsa, Kroenke'nin, Usmanov'a yönetim kurulunda bir sandalye vermesi ve oraya da Dein'in oturması gibi bir senaryo var. Ama ben, Dein'in tam yetkiyle CEO olarak dönmekten aşağısına evet diyeceğini zannnetmiyorum.

-Usmanov kulübü ne zaman satın alır?
Kroenke satmak istediği zaman.  Usmanov şu an için Kroenke'nin sahip olmadığı bütün hisselere talip ve küçük hissedarlara, hisse başına £15000 civarına varan cazip teklifler yapıyor. Eğer Kroenke, satmaya karar verirse, ona yapacağı teklif tabi ki bu kadar yüksek olmayacak. Ancak, £14000 civarındaki bir teklif bile, Kroenke'nin 1 senede 100 milyon pound kar ederek ülkesine dönmesi anlamına geliyor. Zaten, bu teklifin cazipliği, Arsenal her kötü gittiğinde, "Acaba Kroenke satacak mı?" sorularının alevlenmesine yol açıyor.

Şimdilik sorulanlar ve benim aklıma gelenler bunlar. Merak ettiğiniz başka birşey varsa sormaktan çekinmeyin. 


6 yorum:

 1. abi wengerin yerine
  guardiola (&45)
  blanc (%25)
  klopp (%25)
  benitez (%5)

  isimleri geçiyor senin adayın kim?(benimki klopp) sence kim kendi kendine yetme projesini geliştirip yola devam edebilir ?b.metin7

  YanıtlaSil
 2. O zaman hepimiz arsenal avrupaya gidemesin diye dua ediyoruz ki kroenke denen herif satsin artık şu hisseleri

  YanıtlaSil
 3. teknik direktör spekülasyonu için biraz erken gibi.. wenger'in istifa etmesi düşük bir ihtimal çünkü adam başarısız olduğunu bile kabul edecek durumda değil. eh onu kovacak yönetim de olmadığına göre.. bir süre daha mahkumuz kendisine..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Wenger'i kovmak demek, Arsenal'i orta sıra takımı yapmak demek. Neden hala kimse anlamıyor bunu bilmiyorum. Adam ortalama oyuncularla bile ilk dörde oynamayı başarıyor bir şekilde, ama kimseye yaranamıyor hala. Bu adam elinde iyi oyuncular olduğu zaman neler yapılabileceğini (03-04 sezonu, invincibles) ve elindeki vasat oyuncularla nasıl hala zirveye yakın kalınabileceğini tüm dünyaya kanıtladı; ama hala tartışılıyor.

   Cavani + Hamsik + Adil Rami + sakatlıktan dönecek Wilshire (Yani yaklaşık 80 milyon pound harcama ve biraz şans) ve Arsenal şampiyon olur.

   Sil
 4. Açıkçası chealsea ya da City gibi bir sistem ile başarılı olacaksa bu takım olmasın, evet Wenger inatçı, bu gün dzeko, mata, david silva gibi adamlar arsenal de olabilirdi üçe beşe baktığı için kaçırıldı elden.

  Ama chealsea ve city örnekleri doğru değil çünkü bunlar demirörenin daha fazla paraya sahip olanları. Üç gün sonra canları sıkılırsa, büyükleri kulaklarını çekerse championship'i bile paraşütsüz geçip ikinci üçüncü ligin yolunu tutacaklar. Leeds örneği var ki borcu bu takımların 20 de biri yoktu.

  YanıtlaSil