27 Şubat 2012 Pazartesi

Sorunun Cevabı

Tam 10 ay önce 'Hangi Fatih Terim' diye sormuştum. Şu anda da bu soruya verebileceğim en yakın cevap 'Doğru Olan Fatih Terim' olabilir...

Rijkaard döneminde de gördüğümüz gibi, uzun vadeli projeler yaratmak Türk futbolu için henüz uzak. Keşke dünyanın önde gelen kulüplerini değil de Basel'i örnek alarak adımlar atabilseydik. Bilemiyorum, belki ileride o da olur.

Peki Fatih Terim, klasik olarak bildiğimiz motivasyon ve yönetim gücünün yanında neleri doğru yaptı da Galatasaray, en azından eskiye göre çok daha iyi hale geldi?

1) Fatih Terim, öncelikle eski saplantılarından arındı ve klasik 4-4-2 oynayabilmek için ütopik oyuncular seçmek yerine doğru oyuncuları seçti ve takıma Melo'yu, Selçuk'u, Eboue'yi, Emre'yi ve Elmander'i monte etti ve yine takıntılarını aşarak Kazım'dan doğru zamanda kurtuldu.

2) Rijkaard'ın en büyük hatasına, belki de ipini çeken en büyük hatasına düşmedi. Servet, Gökhan, Sabri, Arda gibi kurumuş oyuncuların yerine (Bir tek Hakan Balta kaldı, onun da yerine iyi bir sol bek bulduğunda fazla düşünmeyecektir diye düşünüyorum) Semih, Emre, Engin gibi başarıyı isteyen ve onun için mücadele edecek oyuncuları takıma yerleştirdi. Hem takımın üzerindeki havayı yeniledi hem de taraftara kontrolün elinde olduğunu gösterdi. Bunun meyvesininin en iyi örneğini de bu sezonki Fenerbahçe maçında gördük. Fenerbahçe maçında saha çıkan oyuncuların yüzde 90'ınının Galatasaray formasıyla ilk Fenerbahçe maçıydı ve yıllanmış Fenerbahçe psikolojisine sahip değillerdi...

3) İkinci dönemindeki gibi dar bir taktik görüşlülüğe bağlı anlamsız yabancı oyuncu transfelerine kalkışmadı. Melo, Elmander, Muslera, Riera gibi takımın eksiklerini en iyi şekilde kapatacak oyuncuları tercih etti.

4) Saha kenarındaki duruşunu eskisine göre sakinleştirdi ve daha ağır, taraftarları ve rakipleri irrite etmeyen bir duruşa sahip oldu.


Peki tüm bunlar, Fatih Terim'in Galatasaray'ın sorunlarına doğru bir çözüm olması için yeterli mi? Şu an için yeterli görünüyor ama bence değil. Çünkü bu yeterliliği kanıtlayacak iki önemli aşama var: Uzun vadede altyapısı işleyen ve Avrupa'da istikrarlı bir çizgi yakalayan bir Galatasaray aşamaları... Eğer Fatih Terim, bu iki aşamada da şu andaki temposunu yakalarsa, soruma en yakın cevabı değil en net cevabı bulmuş olacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder