25 Şubat 2012 Cumartesi

Çürük Temel

Arsenal neden bir türlü ayağa kalkamıyor? 

Bu soruya milyon tane cevap bulmaya çalışabilirsiniz ancak dönüp dolaşıp geleceğiniz yer aynı. 

Arsenal'in ayağa kalkamayışının sebebi Wenger'in Arsenal'e yaptığı kötülüklerin anası olan "Ücret politikası". 

Takımın yıldız oyuncuları elinde tutamayışının, bir sürü beş para etmez adamın asalak gibi Arsenal'e yapışmış olmasının sebebi ücret politikası. Uzun zamandır, Arsenal'in oyuncularına verdiği ücretlerin bir araya getirildiği bir liste arıyordum. Aradığımı sonunda Arsenal Truth adlı sitede buldum. Gelin, bu ibret verici tabloya birlikte bakalım. 


Sadece A takımın yıllık maaşları toplamı 90 milyon pound. Eğer bu rakamın üzerine rezerv, teknik heyet ve yönetimin maaşlarını eklediğinizde £130m gibi bir rakama ulaşıyorsunuz ki, bu Premier Lig'de City, Chelsea ve United'ın ardından 4. en yüksek maaş ödemesi. Ligde Arsenal'in 10 puan üzerinde bulunan Tottenham'ın ödediği yıllık miktar £90m civarı. Yani, ezeli rakibi, Arsenal'den 45 milyon daha düşük bir bütçeyle, Arsenal'in tepesine çıkmış durumda. 

Wenger'in şu anki ücret politikasına göre, hiçbir oyuncuya haftalık 90bin poundun üzerinde maaş önerilmiyor. Ancak, iş gençlere ve Wenger'in manevi oğullarına geldiğinde kulüp resmen para saçıyor. Takımın hiçbir şekilde yararlanamadığı ancak çok pahalı olduğu için kimsenin de yanına yaklaşmadığı oyuncuların toplam maaşı £40m civarında. Tottenham'ın Luka Modric'e haftada £40000 ödediğini de göz önünde bulundurarak buyrun aşağıdaki çöplüğe bir bakın. 

Bu tabloyu bir tahtanın üzerine yapıştırıp, "Wenger para harcamıyo abi, çok tutumlu" diye sayıklayan adamların kafasında kırasım var. Yukarıda gördüğünüz adamların Benayoun hariç hepsi 2+ yıllık kontratlarla kulübe bağlı durumdalar. Yani, Wenger efendi her yıl £40m'ı resmen çöpe atıyor. 36 "senior" oyuncu besliyor Wenger ve bunların neredeyse yarısından hiç bir verim alamıyor. Şu yukarıda gördünüz tablo, dünyanın neresine giderseniz gidin, bir teknik direktörün kovulması için yeterlidir. Dünyanın hiçbir kulübü, senede 40 milyonu çöpe atan hocasını Arsenal gibi el üstünde tutmaz.  Arsenal yönetiminin, Wenger'e bu paraların hesabını sormuyor oluşu, Arsenal'in ne kadar kötü yönetildiğinin en büyük göstergesi bana göre. 

Tutumlu demişken, hani Arsenal kimseye 90 binin üzerinde maaş ödemiyor dedik ya, işte onun bir istisnası var. Arsene Wenger paşam, her sene 7 milyon poundu cebine indirmekten geri kalmıyor. Hani laf sırası geldiğinde, "Bizim City ve Chelsea'nin bütçesiyle yarış etmemiz mümkün değil" diyor ya. Peki o zaman neden biz Premier Lig'in en pahalı hocasıyla çalışıyoruz onu bir sormak istiyorum kendisine. Madem kulübün bütçesini o kadar düşünüyor, Wenger kendi maaşında da indirime gitse ya? 

Daha bu rakamların üzerinde çok konuşuruz. Durumun vahametinin çoktandır farkındaydık da, bu tabloları alt alta koyunca resmen bir fiyasko çıkıyor ortaya. Arsenal yönetimi, şu ana kadar bu fiyaskoya önlem almak yerine, bunun mimarı olan adamı zengin etmekle vakit kaybetti. Artık ne vakit kaldı, ne de saçacak nakit. Zaman bu tablolardan ve onların yaratıcısından kurtulma zamanı. 

4 yorum:

 1. Wengeri eleştirmk uğruna paylaştığın şeylerdeki hatalara bile dikkat etmiyorsun.
  1)listede armand traore nin maaşı da yazılmış ama bu oyuncu sezon başında satıldı.satılmış bir oyuncunun maaşını nasıl arsenal ödüyor.
  2)listelerde bulunan oyuncuların büyük bir kısmı kiralık oyuncuları da içeriyor.ancak bu kiralık oyuncuların(bendtner dışında) maaşları kiralandıkları kulüpler tarafından karşılanıyor.
  3)wenger de bu oyuncuların maaşlarını ödeyip,oynatmamaktansa bu oyuncuları başka takımlara kiralıyor, böylece hem oyuncular gelişmiş oluyor hem de 1 yıllık maaşlarından kurtulmuş oluyor.

  yazdığın bazı yazılarda haklısın ama sırf "wengeri eleştirmeliyim, onu hergün istifaya davet etmeliyim, evet bunu yapmalıyım. neden? çünkü eleştirmezsem gece gözüme uyku girmiyor" kafasını yaşadığın için birçok yazında çok büyük hatalar bulunuyor. geçende de "oyuncu memleketlerinin takımlara dağılımı" konulu bir yazın vardı, onda da birçok hata mevcuttu. onun dışında bir yazında diaby nin haftalık "90.000" aldığını iddia etmiştin, sırf wenger i eleştirmek için, şimdiki paylaştığın fotoğrafta ise "50.000" olduğu gözüküyor. kendinle çelişmek bu olsa gerek...

  YanıtlaSil
 2. sırf şu 1 dakikalık hafızamı zorlama çabamda bile 3 tane hatamı bulduysam,biraz zaman ayırsam kim bilir hangi hataların ortaya çıkacak.blogun ve yazıların piyasada olmayan cinsten kaliteli ve güzel ancak lütfen wengeri eleştirmek uğruna bu kalitenden bu şekilde ödünler verme.paylaşacağın şeyleri iyice araştırıp,irdeleyip paylaş ki konular hakkında bilgisi olmayanlar yanlış bilgilendirilmesin.
  misal senin diaby nin 90.000 aldığını iddia ettiğin yazıyı okuyan bir kişi,ileride söz konusu olunca "abi diaby 90.000" alıyor dediğinde,karşısında bilgili biri varsa kendisini çok kolay rezil edip,rencide edebilir.yazdıklarının başkaları üzerinde yaratacğı etkileri de düşünmelisin,çünkü blogun sadece "bilgili" kişiler ve senin tarafından okunmuyor...

  YanıtlaSil
 3. 1 dakikalik hafiza zorlamasiyla 3 hata bulmu$sun.. bravo..

  1- traore bu kulubun $u an icin adami olmayabilir ancak Wenger kendisine tam 5 sene maa$ odedi. onu listeden cikarsak bile, yazinin ula$tigi sonuclarda bir degi$iklik olmuyor.

  2- "bu kiralık oyuncuların(bendtner dışında) maaşları kiralandıkları kulüpler tarafından karşılanıyor"

  benim hata yaptigimdan bahsediyorsun. $u yazdigin cumlenin belgesini bulup getirebilir misin?


  butun kiralik kontratlarin kendine ozel maddeleri var ve bunlarin buyuk cogunlugu Arsenal'e mali kulfet getirmekte. ayrica kulubun finansal tablolarinda kiralik oyuncularin maaslari hala "gider" olarak gosterilmek zorunda.. cunku frimpong orneginde oldugu gibi, oyuncu bir sebepten dolayi kulube donerse Arsenal kontratinin sonuna kadar ona para odemekle yukumlu. yani kiralik oyuncularin bu hesaplara dahil edilmesi yanli$ degil.

  3- bu nasil benim hatam olabilir? bu senin $ahsi goru$un..
  Bentdner, Vela, Denilson, Arshavin, Lansbury.. bu adamlar geli$ip kulube geri mi donecekler diyosun? bekleyip gorelim. tekrar hatirlatayim, bir oyuncuyu kiralik verirsen, onun giderleri senin mali tablondan silinmiyor..

  ben bu blogu yazarken mumkun oldugu kadar belgesi olan gerceklere dayandirmaya calisiyorum. ama tabi ki allah degilim. mutlaka hatalarim oluyordur. buraya adam gibi yorum yazildigi takdirde bunlari duzeltmeye hazirim. ama boyle gelip "1 dakikada 3 hatani buldum" deyip heyecan yaratmaya pek gerek yok. sanki benim yazdigim hersey yanlismis gibi gaza gelmeye de gerek yok. burayi okuyanlarin tamami Arsenal'i taniyan adamlar.. herhalde surekli yanli$ yazsam, beni haberdar ederler..

  YanıtlaSil
 4. saçmalama adsız.b.metin7

  YanıtlaSil