5 Şubat 2012 Pazar

Bize Batman Lazım Değil

"We don't need Batman, we've got Robin"

Emirates tribününün klasik pankartlarından birisi "Bize Batman lazım değil, bizim Robin'imiz var". Her ne kadar, Robin ezik bir süper kahraman olsa da, Arsenal'in Robin'i, yeşil sahaya çıktığında 9000 Batman gücüne ulaşan bir hayvan. 

24 maçta 22 golle, en yakın rakibinin 7 gol önünde gol krallığı yarışının uzak ara lideri. Arsenal'in son 2 sezonda attığı gollerin 3'te 1'inin sahibi. Ronaldo, Messi oranlarından bahsediyoruz burada ki, RvP'nin arkasında Barça ve Real orta sahası da yok. Kasım kasım kasılan Arsenal takımını, son 2 sezonda ayakta tutan adam, hiç kuşkusuz Robin. Peki, geçen yaz Cesc ve Nasri'de yaşanan dramaların bir benzeri, bu yaz da RvP için mi yaşanacak?

RvP'nin kontratı Haziran 2013'te bitiyor ve Arsenal'in bu yaz ya kendisine imza attırması ya da Robin'i satması gerekiyor. RvP'nin şu an Arsenal'den aldığı haftalık ücret £80,000. (Futbolcu müsveddesi Arshavin'in maaşı £85,000 ve ne idüğü belirsiz insan Diaby'ninki £60,000 bu arada)

Hepimizin bildiği üzere, Arsenal'in şu anki ücret politikasına göre hiç bir oyuncuya £90,000'in üzerinde haftalık önerilmiyor. Geçen yaz, Nasri'ye, Arsenal £90,000 önerirken, City £180,000'den kapıyı açmıştı ve Nasri arkasına bile bakmadan kulübü terketti. 

Şu anki dedikodulara göre, Manchester City, Arsenal'e £30m, RvP'ye de haftalığı £200,000'den 4 yıllık kontrat önerme hazırlığında ve Arsenal, Van Persie'yi takımda tutacaksa, bu rakama yakın bir teklifi masaya koymak zorunda. 

Her şeyden önce, RvP'ye 90'ın üzerinde bir maaş önermek, Arsenal'de bir dönemin sonu anlamına geliyor. Arshavin'e 85 veren kulüp, Robin'e utanmadan 90 öneremeyeceğine göre, takımın önünü yıllardır tıkayan rezil ücret politikasına da elveda deme vakti geldi. Eğer Van Persie takımda kalırsa, bizi bu politikadan kurtardığı için de kendisine teşekkür etmemiz gerekecek. Ortada 200,000'lik bir teklif varken, Arsenal'in Robin'e önermesi gereken minimum ücret £150,000. 

Arsenal yönetimi ve Wenger, Robin'i takımda tutmak zorunda çünkü son yıllarda kaybettikleri yarım düzine yıldız oyuncudan sonra RvP'ye bağımlı hale gelen bir takım ortaya çıkardılar. Eğer, takımın en iyi oyuncusu ve kaptanı Van Persie'ye hakettiği parayı vermeye yanaşmazlarsa ağır bir taraftar tepkisi kendilerini bekliyor. 

Peki ya Robin'e astronomik bir kontrat verirsek ve o da habire sakatlandığı günlere geri dönerse? 

Eh onu da alternatifsiz takım yaratmadan önce düşünecektiniz. 

Açıkçası, bu hikayenin sonunu merakla bekliyorum. Sadece Robin Van Persie'ye hakettiği paranın verilmesiyle de bitmiyor iş tabi. Wenger'in, finansal olarak dikkatli olduğunu iddia edip, kulübün parasını beş para etmez yedeklere, kirada çürüyen bir düzine adama ve gelecek vaadetmeyen kışla dolusu gence saçtığı günlerin de sonuna gelinmesi gerekiyor. Arsenal, başarılı olacaksa, kaliteli oyunculara, hakettikleri ücretleri verdiği bir takım halini almak zorunda. Umuyorum RVP'nin kontratı bu yönde atılan ilk adım olur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder