19 Şubat 2012 Pazar

Bitmeyen Kabus

Artık aynı şeyleri yazmaktan gına geldiği için maç hakkında hiç bir şey yazmak istemiyorum. Arsenal yine Mart ayı girmeden 4 kulvarda birden yarış dışı ve her sene Wenger'in, kurtarıcısı olan "ilk 4" de pamuk ipliğine bağlı durumda. İşi daha da sinir bozucu yapan, bu noktaya bir anda gelinmemiş olması. Wenger'in gemisi son 5 senedir su alıyor; son 3 senede resmen dökülmeye başladı. Kimsenin bu adama "Hocam ne oluyor?" diye sorduğu yok. Gemi batıyor; Wenger hala "Hata yaptım" kelimelerini ağzına almıyor. 

Ama suç Wenger'de değil. 

Suç, ona bu kadar körü körüne bağlanan yönetimde. 

Suç, Arsenal'i değil, Wenger'i destekleyen ve başarısızlığıa alışmayı kabullenen angut taraftarda. 

Wenger, kendi kafasındaki hayali evrende yaşayan, sahada olan bitenle çoktan alakasını kesmiş, yardıma ihtiyacı olduğunu reddeden, en yapıcı eleştirilere bile kulağını tıkamış, saplantı haline getirdiği bir grup oyuncunun başarısızlığını kabullenemeyen ve aynı şeyleri tekrar tekrar deneyip aynı sonuçları almaya doyamayan bir adam. Onun bu halini göremeyip, 8 sene öncesinin "Invincibles" nostaljisi ile yaşayan yönetim ve taraftar kitlesi, kulübün bu halini sonuna kadar hakediyor. 

Hala ve hala, Wenger'i savunanlar, yazın yapılacak transferlerle takımın ayağa kalkacağını zannedenler var. Şaka gibi yemin ediyorum. Kaç yaz geçti transfersiz arkadaşlar? Biz transfer beklerken, ne kadar yıldız oyuncu varsa hepsi kaçtı gitti. Elde kaldı bir Van Persie. O da bu rezil sezonun sonunda yeni kontrata imza atarsa benim için büyük sürpriz olur. Eğer Arsenal ilk dörde giremezse, hangi dünya çapında yeteneği transfer edebilir? Son 5 yıldaki trendi paraşütsüz bir düşüş gösteren kulübe, hangi yıldız futbolcu imza atar? 
Eğer Wenger ile yollar bundan 3 sene önce ayrılsaydı; Arsenal'in elinde, üzerine bir şeyler inşa edebileceği bir temel olacaktı. Ama artık o da kalmadı. Bu saatten sonra gelecek yeni teknik adamın, Wenger'in takıma doldurduğu beş para etmez 10 tane oyuncuyu satıp, büyük bir operasyon yapması gerekiyor. Böyle bir operasyona büyük kaynak gerekiyor. Arsenal'in şu anki yönetimi elini ne kadar cebine atar onu da kimse bilmiyor. 

Wenger, bu kulübü sevmiyor. 

Wenger, bu kulübü sevseydi, yanındaki 10 tane şakşakçıyı temizler. Takımın başına adam gibi bir defans hocası getirirdi. 

Wenger, bu kulübü sevseydi, son 5 senede 1 kere olsun "Ben" ve "Hata yaptım" kelimelerini aynı cümlede kullanırdı. 

Wenger, bu kulübü sevseydi, senelerdir yalvaran taraftara 1 tane olsun "World Class" oyuncu hediye ederdi. 

Wenger, bu kulübü sevseydi, "Ben yapamıyorum" der; istifa ederdi. 

Ben size Wenger'in neyi sevdiğini söyleyeyim. Wenger bundan 7 sene önce kendisine "Çoluk çocukla bir şey kazanamazsın" diyenlerden intikam alma ihtimalini seviyor. Wenger, o günlerde kendisiyle dalga geçenlere bir şeyleri kanıtlamak için yanıp tutuşuyor. Wenger, para harcamadan başarılı olabileceğinin hayaliyle yaşayıp, Arsenal'i bu saplantının doğrultusunda felakete sürüklüyor.

Haftaya Emirates'e Tottenham geliyor. Milan ve Sunderland maçlarına benzer bir sonuç ortaya çıkarsa, çirkin görüntüler bizi bekliyor. 8 senedir peygamber sabrıyla bekleyen Arsenal taraftarının artık buna bir "dur!" demesi gerekiyor. Sezon başında, bu kulübün patronu "Wenger'in kredisinin dolduğuna ancak taraftar karar verebilir" diyerek mesajı verdi. Emirates'in basiretsiz kalabalığının artık buna bir son vermesi gerekiyor. Bu kulübün, tek bir adamdan çok daha büyük olduğunun, Wenger'den sonra da büyük olmaya devam edeceğinin farkına varması gerekiyor. 

Wenger'in YARIN değil, BUGÜN kovulması gerekiyor. 

3 yorum:

 1. Ok Arsenal kötü. Ok Wenger hiç birşey yapmıyor ne transfer ne defansıf taktikler hep aynı tas aynı hamam.
  Ama işte sorun bence Wengerde değil. Wenger gitsede gitmesede aynı olacak Emiratesin borcu bitine kadar böyle ilk 4 başarı sayılacak yapacak bişey yok. Çünkü para yok!!!

  YanıtlaSil
 2. Arsenal'in, Emirates'in kredisine yıllık ödemesi: 15 milyon pound..

  Arsenal'in yıllık cirosu: 300 milyon pound..

  Arsenal'in Emirates'e geçtiğinden beri sattığı oyuncuların değeri: 188 milyon pound

  Arsenal'in Emirates'e geçtiğinden beri aldığı oyuncuların değeri: 136 milyon pound

  Sadece oyuncu satışından edilen kar: 52 milyon pound

  Arsenal'in dünyanın en değerli kulüpleri sıralamasındaki yeri: 3

  Para mı yok; yoksa harcayan mı yok?

  YanıtlaSil
 3. Şimdi böyle konuşuyosun ya bak böyle giderse wenger sezon sonunu göremeyecek ikimizde hemfikiriz bu konuda ama bakalım o zaman para harcayacak mı arsenal bence yine harcamayacak. Bence yine Diaby, Vela ,Squilaci vs. gitmeyecek hatta korkunç ama Bendtner ve Denilson geri gelecek Wenger'in yerine gelecek yeni hoca diyecek ( hep birisi sakatlıktan dönünce diyo ya ) alın size 2 yeni transfer :D. Ben bu konuda inanılmaz umutsuzum Emirates bitene kadar mucize yaratacak bir hoca gelmedikçe Arsenal düşüş yıllarını yaşıyor ve yaşacak.( Ki öyle bir hocada zor yani onuda beklemiyorum kabus Ranieri gelirse zor izlerim zaten Arsenal maçlarını çünkü ne zaman biri gitse Rainieri geliyo ya :D ).

  Bence böyle sen mi doğru düşünüyosun ben mi doğru düşünüyorum bunu önümüzde 1 2 yıl gösterecek :) inş sonuç güzel olur ne diyim.

  YanıtlaSil