17 Şubat 2012 Cuma

Ayıp Denen Bir Şey Var

Levyeli arkadaş St. James' Park'ı yağmalayan bir hırsız değil. Kendisini oraya yollayıp, 120 yıllık stadın ismini duvardan sakız kazır gibi kazıtan, Newcastle United'ın sahibi Mike Ashley. Güzelim St James' Park yazısının yerine de, köşedeki boyacıya alelacele yaptırımış SportDirect.com tabeleasını asılması, yenilen haltın üzerine tüy dikilmesi sanırım. 

Mike Ashley, yıllardır saplantı haline getirdi bu isim meselesini. 2 sene önce ilk isim değişikliği denemesinden burada da bahsetmiştik. O dönem, taraftar tepkisinden dolayı geri atan Ashley, bu sene takımın lige iyi başlamasını fırsat bilip, düğmeye tekrar bastı. Geçtiğimiz Kasım ayında kulüp stadyumun isim hakkını güya "satışa" çıkardı. Bundan bir ay sonra da, Mike Ashley'nin şirketi Sport Direct'in adı resmi olarak stada verildi. 

Stat isimlerinin değişmesine çok takılan birisi değilim. Vahşi kapitalizmin futbolu pençesine aldığı bu günlerde, kulüpler hiçbir gelir kapısına "Hayır" diyecek durumda değiller. Newcastle United örneğinin, isim değişikliğinin ötesinde bir çirkinliği var. Kulüp benim babamın malı, stadına istediğim ismi koyar, logosunu da levyeyle kazırım mantalitesi tek kelimeyle iğrenç. Mike Ashley de iğrenç bir adam olduğundan ondan da başka bir şey beklenmezdi gerçi. Ne diyeyim, emeği geçenlerin çükü düşsün umarım. 

sportsdirect.com@St James' Park

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder