20 Ocak 2012 Cuma

Zamanlaman Harikaydı

David De Gea'ya, Man Utd 20 milyon pounda yakın para saydı. Kendisinden beklenti, Van Der Sar'dan devraltığı formayı takriben 2025'e kadar giyip, bu yatırımın karşılığını vermesiydi. Bu düşünce akla yatıyordu, çünkü De Gea, İspanya'nın en iyi 3 kalecisinden birisi olarak görülüyor ve Casillas/Reina ikilisinin ardından milli takımın kalesini devr alması bekleniyordu. Sayısız maçta, Atletico'yu tek başına ipten almışlığı olan bir arkadaşımızdı kendisi. 

Gel gelelim, Old Trafford'a kaleci formasıyla çıkmak "ağır" bir işti. Schmeichel ve Van Der Sar'ın hatıralarının taze olduğu sahada, 80000 kişinin önüne çıkmak 21 yaşında bir kaleci için zorlu bir sınavdı. Bu baskının, sahaya "Dünyanın en iyi kalecisi" sıfatıyla çıkmış olan, Barthez'i bile maymun etmişliği vardı. 

Nitekim, korkulan da oldu ve De Gea güven vermediği 4-5 maçın ardından, formayı Ander Lindegaard'a kaptırıverdi. De Gea'nın ürkek görüntüsün aksine, Lindegaard gayet kendine güvenli bir tablo çiziyor ve sahaya çıktığı ilk maç olan Benfica maçından sonra kendisine uzanan mikrofonlara, "Ben buraya yedek kulübesinde oturup burnumu karıştırmaya gelmedim" diyordu. 

De Gea bulduğu şansları iyi kullanamayıp hatalı goller yerken, Lindegaard, oynadığı ilk 7 maçta sadece 1 gole geçit verince, Fergie'nin 1 numaralı formayı Danimarkalıya iade etmesi de kaçınılmaz oldu. De Gea, şanssız bir başlangıç yapmıştı ve kendi yedeğinin gösterdiği performans da üzerindeki baskıyı arttırmaktan başka hiç bir işe yaramadı. Fergie, bana göre kendisini bir süre kulübede oturtarak, Manchester medyası tarafından parçalanmasının önüne geçmiş oldu ve Lindegaard'a da forma için savaşmak için adil bir şans vermiş oldu. 

Tüm bu koşullar altında, İngiltere macerasına bayağı bir şanssız başlayan De Gea'nın şansı yakında dönecek gibi de durmuyor. Bugün tüm gazetelerde, "hipermetrop" olduğu için göz ameliyatı olması gerektiği yazıldı. Bilinen (De Gea maçlara lensle çıkıyordu) ve çok da büyük bir problem olmamasına rağmen, zaten sorun yaşayan bir kalecinin medyada yeralmasını isteyeceği son haber, gözlerinde problem olduğudur sanırım. Bir süredir, zamanlaması ve içeriği açısından daha talihsiz bir haber okumamıştım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder