3 Ocak 2012 Salı

Yine O Adam

Vermaelen, Sagna, Jenkinson, Santos, Gibbs, Miquel, Djourou.. Arsene Wenger'in Squillaci'yi sahaya sürmesi için tam 7 savunmacısından yoksun olması gerekiyordu. Djourou atıldığında, ben, Song'un stopere, Koscielny'nin de sağa geçeceğini düşünüyordum. Ancak bir de ne göreyim. Squillaci oyuna girmek için hazırlanıyordu. Maç 1-0 ve Fulham ikinci yarının her geçen dakikası baskıyı arttırmaktayken takım 10 kişi kalmış ve kenarda beliren isim, her oynadığı maçta defansı kaoslara sürükleyen Squillaci. 7 oyuncusundan yoksun olması belki Wenger'in suçu değil ancak bu beş para etmez adama maaş ödemek %100 kendisinin suçu. Wenger, aynı hataları tekrar tekrar yapmaktan zevk alan bir adam. Dün, o değişiklik yapılırken Arsenal'in başına iş açılacağını kendisi dahil herkes biliyordu. Squillaci 10 dakika oyunda kaldı; Arsenal 2 gol yedi. Yenilgiden tek bir adamı sorumlu tutmak gibi bir amacım yok ancak bu yaşanan da bir tesadüf değildi.

Erken atılan golün, atan takıma dezavantaja döndüğü maçlardan biriydi dünkü maç. Arsenal maça iyi başladı; iyi top yaptı; pozisyon üretti. Gel gelelim, golü bulduktan sonra yavaş yavaş gazdan ayağını çekti ve maçın ikinci yarısına çıkmaya bile tenezzül etmedi. Geçtiğimiz senelerde Arsenal hiç bir maçı 1-0'dan sonra bırakmazdı çünkü herkes yenilecek en az 1 gole göre hareket ederdi. Sanırım takımın savunmasının biraz derlenip toparlanmış olması, oyuncular ve Wenger üzerinde "Nasıl olsa bağlarız" rehaveti yarattı. Son 12 maçta Arsenal'in 1'den fazla farkla kazandığı sadece 1 maç var. Hele son 3 maç, QPR ve Wolves gibi ligin dibindeki iki takıma karşı, içerde atılan birer gol dünkü sonucun habercisi gibiydi. Bunu yapan takımın, Premier Lig'in en formda golcüsünü elinde bulunduruyor olması da ayrıca endişe verici. 

Arsenal hücumunun bek yokluğundan aksadığını daha önce bir kaç kere yazdım. Bu durumun özellikle etkilediği adam da Walcott. Dün tek kelimeyle berbat bir maç oynadı ve Wenger de kendisine ancak 60 dakika tahammül edebildi. Walcott'un, Sagna sakatlandığından beri oynadığı 14 maçın sadece 1'inde 90 dakikayı tamamlamayı başardığını belirtmem gerekir. Kendisi, 2013'te bitecek kontratını yenilemek için %50 zam istiyormuş. "Son 4 senede oyunumu % kaç geliştirdim?" diye soruyor mu kendi kendine acaba. Kendisini hep istikrarsız diye eleştirdik ancak bence durum biraz daha vahim. Walcott boş alan bulamayınca, hiç bir şey yapamayan bir arkadaşımız. Bundan dolayı iyi oynaması için ya rakip Chelsea, Barça gibi Arsenal'in üzerine gelen bir takım olacak, ya da Sagna götü düşene kadar ileri geri koşup rakip defansın dengesini bozacak. Kimsenin kendisinden 4 defans oyuncusunu geçip gol atmasını beklemiyor ancak bir yaptığın orta da yerini bulsun be arkadaşım. Hangi yüzle Wenger'den zam istiyorsun anlayan da beri gelsin. Sağ kanadı Djourou gibi kendi pozisyonunda bile güven vermeyen bir adam ile onun önünde oynayan Walcott'tan oluşan bir takımın etkili hücum etmesini beklemek biraz hayalcilik. Üstelik, Wenger, formayı Ox'a vermem diye de yemin etmişe benziyor. "48 saatte 2 maç oynanması gerekirken kullanmayacaksan bu adamı neden 10 milyon pound bastın hoca?" diye soran da yok tabi ki. 

Aynı şeylerden şikayet ettiğimin farkındayım ancak takımdaki bazı problemler görmezden gelecek kadar büyük.  Şu an için iş yapan tek kanat oyuncusu Gervinho ve o da son vuruş ve son paslarda o kadar dağınık ki, resmen her maç kendi emeğini taça atıyor. Dün RVP'yi bayağı bir yorgun gördüm. Belli ki enerjisinin son damlasına gelmiş eleman. Ne yazık ki, koskoca Arsenal'in saha sürecek yedek bir forveti yok ki, kendisine "Aman RVP, süper bir 2011 geçirdin, gel bu maç da dinlen" diyemiyoruz. 

Fazla uzatmanın pek anlamı yok sanırım. Bu sezondan ne beklesem pek de emin değilim. Şu an için takımın formu -Chelsea ve Liverpool birden şahlanmadığı takdirde- ilk 4'e girer gibi duruyor. Kupa ve Şampiyonlar Ligi'nde de birer çeyrek yapar takarız çocuklara herhalde. Eh, alıştık artık bu sıradanlığıa. Şampiyonlukmuş kupaymış, bıraktık öyle lüks tüketim mallarını. Bu kulüp yetinen adamlardan arınana kadar, olayımız budur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder