28 Ocak 2012 Cumartesi

Play-Off'a İhtiyaç Kaldı Mı?


Süper Lig'in sonuna kelebek gibi kondurulan playoff, Türk futbolunun başına gelmiş en kötü 2. şey olan Mehmet Ali Aydınlar'ın, şike skandalıyla başetmek için ortaya sürdüğü dahice(!) planın bir parçasıydı. Aydınlar, önce playoffu yürürlüğe sokup, sonra da Fenerbahçe'ye puan silme cezası verilmesinin yolunu açmayı planlıyordu. Böylece, hem Fenerbahçe şampiyonluk yarışından kopmayacak; hem de Fenerbahçe'nin geride kalmasından dolayı reyting kaybeden Digiturk'e bir kaç tane daha derbi hediye edilmiş olacaktı. Bu uğurda, federasyonun, yürürlükteki kurallara göre karar vermesini elinden geldiği kadar geciktiren ve UEFA'ya son 1 aydır "Ne olur puan silme cezasını kabul edin" diye yalvaran Aydınlar'ın planı, 58. maddedeki değişikliğin reddedilmesiyle suya düşmüş oldu. 

Bugün gelinen noktada, Fenerbahçe, ya suçsuz bulunup ceza almayacak ya da suçlu bulunup küme düşecek gibi görünüyor. UEFA da, federasyonun bu kararı bir an önce alması için bastırıyor. UEFA hiç bir şey demese bile, Süper Lig'in içinde bulunduğu kaos ortamından çıkması adına, federasyonun, playoff başlamadan bir karar alması gerektiği ortada. Üzerinde koskocaman bir şaibe bulutuyla biten bir ligi ne federasyon tescilleyebilir; ne de bu ligden gelecek takımları turnuvalarına alır. 

Gel gelelim, gelecekte Fenerbahçe başkanı olma hayaliyle yanıp tutuşan Mehmet Ali Aydınlar'ın bu kararı alacak organlara sahip olmadığı ortada. Herkese yaranacağı dahice planı suya düşünce, şimdi artık istifa etmek istiyor. Çünkü, Fenerbahçe'yi küme düşürürse, hayatının geri kalanında, alnında "Fenerbahçe'yi küme düşüren adam" damgasıyla dolaşmak zorunda kalacak. Yok, Fenerbahçe'nin suçsuz olduğu kararını alırsa da UEFA, bizim tepemize binecek ve bu sefer Aydınlar "Türk futbolunu Avrupa'dan men eden adam" damgası yiyecek. Gariban Aydınlar aşağı tükürse Fenerbahçeliler tarafından linç edilecek, yukarı tükürse yer çekimi devreye girecek. 

Umuyorum kendisi defolup gider de, Türk futbol camiası, bir takım kararları alacak kalbe, testislere ve tarafsızlığıa sahip birisini göreve getirip bu kaos ortamından çıkar. Ancak, Aydınlar ve yanında yönetici diye dolaştırdığı kuklalardan tek ricam, görevi terketmeden önce yarattıkları pisliği temizlemeleri ve playoffu kaldırmaları. Çünkü, 58. madde değişmiyorsa, playoffa da ihtiyaç yok. Fenerbahçe suçsuzsa lig aynen devam edecek, Fenerbahçe suçluysa küme düşecek ve koyduğunuz playoff'un ekstra bir Galatasaray-Beşiktaş maçı yaratmaktan başka hiç bir anlamı olmayacak. Eh bu kadar lüzumsuzsa, söndürelim gitsin değil mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder