10 Ocak 2012 Salı

Onun İçin Yazılmış

Dünkü maçın senaryosu, tabi ki onun için yazılmıştı. Arsenal, 75 dakika boyunca rakibi açamayacak, Henry oyuna girdikten sonra topa 5. dokunuşunda golü bulup, maçı kurtaracaktı. Arshavin ve Chamakh gibi oyuncuların maç boyu süren kazmalığı aslında hep planlanmıştı (yersen). Arsenal takım olarak, Henry oyuna girene kadar gol atmamak için sözleşmişti. 

Gol keyfinize limon sıkmak istemem ancak Henry'nin golüne herkes gibi doyasıya sevinemiyorum. Konuyla ilgili, içimde bir takım burukluklar var.

Mesela Henry'nin sadece 2 ay boyunca burada olduğunu bilmem ilk burukluk. 2 ay su gibi akacak biz yine Arshavin'in dağlara taşlara gömdüğü toplardan birini pas yada gol olmasını ummaya ve RVP'ye döktürdüğümüz kurşunların işe yaraması için dua etmeye devam edeceğiz. Henry'nin yarattığı bu pembe tablo çok süratli bir şekilde yerini gri bulutlara bırakacak.

Sonra bir de Henry'den son 5 senede yararlanamamış olmanın burukluğu var. Bu kulüp ve bu yönetim zamanında kendisine yeterince sıkı sıkıya sarılmamış ki, Henry bu kulübü bu kadar sevmesine rağmen ayrılmış. Kişisel nedenlerden dolayı ayrıldığı hikayesini biliyorum ancak Arsenal'in 30 yaşına gelen oyunculara uyguladığı ücret politikasının yada gençlik projesinin hiç bir katkısı olmadığını iddia etmek biraz zor. Ayrılışın sebebi ne olursa olsun, bir çözüm, bir orta yol bulunamamış olması üzücü. 

Bir üçüncü burukluğum ise Arsenal'in "World Class" oyunculardan yoksunluğunun burukluğu. son 2 sezondaki RVP ve formda olduğu dönemdeki Cesc'i bir kenara koyarsanız, son 5-6 yılda şu takımın kadrosunda dünya çapında bir yıldız hiç olmadı. Dünya çapında olan Cesc ve RVP de hep yalnız başlarına mücadele etmek zorunda kaldı. Bunun sebebi, para yokluğu mu, prestij yetersizliği mi; yoksa huysuz bir ihtiyarın inadı ve onun dayattığı saçma sapan ücret politikası mı, bunun kararını size bırakıyorum. Benim bu konudaki görüşlerimi gayet iyi biliyorsunuz. Sebebi ne olursa olsun, Arsenal hep başaltı kalitedeki adamlarla bir yerlere gelmeye çalışıyor ve dünya çapındaki yıldızları olan rakiplere karşı hep bir adım geride kalıyor.

Henry 34 yaşında olabilir ve eskisi kadar hızlı olmayabilir ancak klası, tekniği ve mantalitesi hiç değişmemiş, oyun görüşü ve tecrübesi daha da ileri gitmiş. Belki kendisinin dönüşü Wenger'e dünya çapındaki yıldızların yararlarını tekrar hatırlatır da artık Chamakların, Squillacilerin peşinden koşmayı bırakıp, Hazardlara, Götzelere yönelir. 

Keyfinizi daha fazla kaçırmadan sizi aşağıdaki foto ile baş başa bırakayım...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder