13 Ocak 2012 Cuma

Adam Olmayacak Kazık

Çok önemli bir haber değil belki. Herhangi bir Arsenal taraftarı böyle haberleri gördüğünde,  "Çok da fi.." der yoluna devam eder. Ama, benim gibi normal olmayan adamlara batıyor bu haberler işte. 

Arsenal'in, geçen sezon da 5 ay formasını giydiği Levante'ye kiralık gönderdiği Wellington Silva, dün, daha bu sezon formasını giyme başarısını bile gösteremeden İspanyol kulübü tarafından kapı önüne koyuldu. Arsenal yönetimi de, bavulları toplayıp Londra'ya dönme hazırlığı yapan Silva'yı, alelacele bir şekilde, ikinci lig ekibi Alcoyano'ya yamadı. 

Abartıyorsun diyenler olacak biliyorum ama, bana göre bu, Wenger'in "yeteneksiz futbolculardan gerektiğinde kurtulamama" hastalığının vahim bir tekerrürü. Bir takım, sizi genç yetenek diye kiralıyor ve 4 ay sonra hiç oynatmadan kapı önüne koyuyorsa, orada oturup biraz düşünmeniz gerek. Bu adam Premier Lig'in tepesinde oynayacak kapasite de mi gerçekten? "Daha genç" dediğinizi duyar gibi oluyorum ancak Arsenal gibi 30'a geleni kapıya koyan bir takımda "genç" 15 yaşındaki adama deniyor. 18'e gelip, kadroyu yavaştan zorlayamıyorsanız, geçmiş olsun. Silva'dan da cacık olmayacağı belli ama kendisini de paso kiralayıp duruyoruz.  Ramsey de, Wilshere de kiralık gitti ama her ikisi de gittiği takımların direk ilk 11'ine girip fark yarattı. Bir oyuncu, 6-7 ay kiralık dolanıp hiç bir ses getirmiyorsa, bu adamın Arsenal gibi dev bir kulüpteki yerini ciddi anlamda düşünmek gerekir. 

Bakın şöyle bir örnek vereyim. Arsenal'in 2 sene önceki kiralık oyuncu listesine bir bakın:


Abu Ogogo
Nacer Barazite
Philippe Senderos
Armand Traore
Kerrea Gilbert
Vincent Van Den Berg
Pedro Botelho
Jay Simpson
Gavin Hoyte
Paul Rodgers
Rene Steer
Henri Lansbury
Rui Font

Bu adamlardan 11 tanesinin Arsenal ile ilişkisi kesilmiş durumda. Elde kalan 2 oyuncudan da Hoyte, Reserve takımda çürürken, Lansbury bir kiradan diğer kiraya Wenger'e kendini kanıtlamaya çalışıyor. Sonuç: "Kiralık ordusundan ne cacık oluyor, ne turşu". Reserve takım, kiralıklar, yedekler, gençler derken Arsenal'in maaşlı oyuncu sayısı yakında büyükşehir belediyesi olacak nüfusa ulaşacak. Ama, Wenger, yarın zam isteyecek Van Persie'ye "Vallahi Robinciği para yok. Olsa vereyim" edebiyatı yapacak. 


Arsenal'in kışla dolusu genç "yeteneğe" verecek parası var. 
Bir sürü yeteneksiz kiralık oyuncunun masrafına katlanacak parası var. 
Arshavin, Diaby, Chamakh, Almunia, Rosicky, Squillaci, Park gibi adamlara saçacak parası var. 
Son 2 sezonda 45 gol atan RVP'ye 2 milyon pound zam yapacak parası yok. 
Bilemedim ben ne diyeyim.

1 yorum:

  1. http://www.youtube.com/watch?v=_mZo3qWRvbs&feature=youtu.be
    bu video wellington'un ilk maçından.dün 64. dakikada oyuna girip gol attığı almeria maçından.

    eğer bu adam yeteneksizse bizim 6 senedir sabrettiğimiz walcott nedir?

    YanıtlaSil