2 Eylül 2011 Cuma

Böyle Geçti Bir Transfer Dönemi

Arsenal ve transfer kelimelerini bir kez daha aynı cümlede kullanırsam kusacağınızı bildiğim için, bugün biraz başka takımlar hakkında ahkam kesmek istiyorum.


Manchester United
Gelenler: £52.9m
Gidenler: £9m
Net Harcama: £49.9m

Fergie'nin transfer stratejisi basit: "İhtiyacını belirle, erkenden pazara çık, fiyatı neyse ver". United, bu yaza bir çok Premier Lig kulübü gibi pahalı yedeklerden kurtularak başladı, O'shea ve Brown'ı Sunderland'e sattı. Sonrasında Fergie döneminin en kötü 2 transferi olmaya aday Obertan satıldı; Bebe kiralandı. Hargreaves kendi haline bırakılırken, Scholes ve Van Der Sar da emekliliklerini açıkladı. Temizliği çabucak bitiren Fergie'nin alışverişi de kısa va öz oldu. Villa'dan Young (£17m), Atletico'dan De Gea (£18.9m) ve Blackburn'den de Phil Jones (£17m) bir hafta içerisinde bitirildi ve United lige en hazır başlayan takım olma şansını yakaladı.

3 oyuncuya ödenen 53m şimdilik biraz fazla gibi görünebilir. Young'ın kendisine ödenen parayı hakedeceği daha ilk maçlardan ortaya çıktı ancak De Gea lige pek de iyi başlamadı. Çok genç bir kalecinin, United gibi bir takımın ağırlığını kaldırmak için zamana ihtiyacı olacağı aşikar. Zaten Fergie "Scmeichel da böyle başlamıştı" diyerek, genç kalesinin arkasında olduğunu açıkça ortaya koydu. De Gea'nın zamana ihtiyacı olduğu açık, nitekim kendisinin Premier Lig'de tutunamayıp başarısız olması herkes gibi beni de şaşırtır. Phil Jones'un fiyatını, kendisini isteyen 5 kulübün açık arttırması yükseltti. Kendisinin umulduğu gibi "Yeni John Terry" olup olamayacağını ve yüksek fiyatına layık olup olmadığını zaman gösterecek.


Liverpool

Gelenler: £56.3m
Gidenler: £21m
Net Harcama: £35.3m

Ben Wenger'i para harcamıyor diye eleştiriyorum ama Liverpool'un transferlerine bakınca kendisine teşekkür edesim geliyor. Geçen sene Carrol'a £35m, Poulsen'e £5m vererek resmen kazık yiyen Dalglish ve dadaşları, bu yaz da, önce Jordan Henderson gibi son derece sıradan bir adama £16m bayıldı, sonra gidip Downing'e £20m verdi. Stewart Downing iyi bir oyuncu olabilir ancak Ashley Young'tan 3m daha pahalı olmasının hiç bir açıklaması yok. Henderson da benim "Yılın bidonu" adayım. Dalglish, bu iki el yakan transferinin yanında, Charlie Adam ve Coates'e £7m, Jose Enruique'ye de £6.3m bayıldı, yedek kaleci pozisyonu için Doni'yi getirdi ve transferin son dakikasında herkesi şaşırtarak Craig Bellamy'e imza attırdı. İçimden bir ses, yeni transferlerden hiç birinin Premier Lig'de şampiyonluğa oynayacak bir takımın adamı olmadığını söylüyor ama bireylere bakarak yapılacak yorumlar da pek sağlıklı olmuyor. Dalglish'in bu malzemeden köfte yapıp yapamayacağını göreceğiz ancak sonuç hayal kırıklığı olursa Liverpool'un ağır bir fatura ödeyeceği kesin.

Gidenlere baktığımızda Liverpool'un da temizlik yapanlar kervanına katıldığını görüyoruz. Poulsen, Joe Cole, N'Gog, Degen, Krygiakos, Jovanovic ve Konchesky'den oluşan ölü toprağının atılması gerekliydi ancak Liverpool bu adamlardan toplam 2 çuval patates bonservis bedeli elde etti. Benitez'in giderayak £17m saydığı Aquilani, bu sefer Milan'a kiraya gitti ve ondan da kulübün kasasına hiç bir şey girmedi. Transferin bitmesine saatler kala herkesi şaşırtarak transferini isteyen Meireles, Chelsea'ye imza atarak Liverpool'un tadını ve orta sahadaki kadro derinliği kaçırmış oldu. Özetle, hareketli bir transfer dönemi geçirip bir araba dolusu para harcanmasına rağmen, Liverpool'un takım olarak seviye atladığını söyleyemem. Özellikle, Henderson-Downing ikilisine verilen £36m ile çok çok çok çok çok çok daha iyisi yapılabilirdi gibi..


Chelsea
Gelenler: £67.6m
Gidenler: £20.4m
Net Harcama: £47.2m

Geçen seneyi ilk 7'de bitiren takımlardan, yeni sezona hoca değişikliğiyle giren tek takım Chelsea'ydi ve Boas'ın gelmesiyle, benim bu yaz beklentim, Drogba, Anelka, Malouda, Kalou gibi yıllanmış oyuncuların bir kısmının elden çıkarılıp kadronun şöyle bir silkinmesi yönündeydi. Bu operasyon gerçekleşmedi ve Chelsea'nin kaydedeğer tek kaybı, £13m'ye Dağistan'a giden Yuri Zhirkov oldu.

Operasyonun gerçekleşmeyişi, Chelsea'nin gelen isimlerinin profilini de etkiledi. Abramovich ve Boas, Kaka, Falcao, Aguero gibi pahalı bir transfer yapmak yerine, Mata ve Meireles gibi kadro derinliği yaratacak iki oyuncuya £35m saydılar, sonra da gidip 4 genç oyuncuya £32.6m harcadılar. Bunların içinde en dikkat çeken de £20m'a alınan Romelu Lukaku idi. Lukaku'nun "Yeni Drogba" diye anıldığını ve büyük bir potansiyel olduğunu biliyorum ancak 18'lik bir oyuncuya bu kadar para yatırmak ne kadar akıl karıdır pek emin değilim. Eğer, bir kamyon dolusu para vereceksek neden genç alıyoruz ki yahu. Neyse. Boas'ın transferleri gösterdi ki, Portekiz'linin işleyen Chelsea düzenine damgasını vurma gibi bir niyeti şimdilik yok ve yıllanmış takımı, yavaştan gençleştirmeye çalışacak. Bu noktadaki soru işareti, transfer edilen gençlerin Chelsa kadrosunda yer bulup bulamayacakları. Wenger, Fergie ve Dalglish gibi hocalar, istedikleri zaman takıma bir genç oyuncu monte edebiliyorlar, çünkü her üçünün de bu riski alacak kredileri var. Her sezon namlunun ucuna bir hoca koyan Abramoviç'in baskısı altında Boas'ın genç yeteneklere şans verecek kadar testis sahibi olup olmadığını sezon içerisinde göreceğiz.


Machester City

Gelenler: £82m
Gidenler: £25m
Net Harcama: £57m

Manchester City'nin bu yaz elden çıkardığı ve kiraya yolladığı oyuncuların sayısı 24 ve bu alışverişten eline geçen para £25m. Bu 25 milyonun da %95'i Boateng, Given, SWP üçlüsünden gelen para. Geri kalan 21 oyuncudan kazanılan parayla, Yaya Toure'nin 1 aylık maaşı ödenmiyor. "Adamların paraya ihtiyacı yok hocam" derseniz, siz de haklısınız. 

Geçen sene bittiğinde, Premier Lig'in en geniş kadrosu City'deydi; ama araplara bu genişlik yetmemiş olacak ki, bu yaz transferinin harcama rekorunu kıran da yine City oldu. 60 milyon kağıdı Aguero-Nasri ikilisine bayılan City'nin kadrosu, futbol takımından çok lejyonerler ordusunu andırır hale geldi. Eğer UEFA, Financial Fair Play olayında ciddiyse, City'nin bu kadar masrafla başabaş noktasına inebilmesi için 1 milyar poundluk sponsorluk anlaşması açıklaması gerekecek. Gerçi onun da kılıfını çok güzel buldular. Zenginin malının derdini bir yana bırakırsak, kağıt üzerinde Avrupa'nın en iyi kadrosuyla, Man Utd'ı şampiyonluk yolunda zorlayıp zorlayamayacakları bu sezonun cevabı en merakla beklenen sorusu olacak. 

Bu arada Owen Hargreaves'e verdikleri kontratın, United taraftarlarının kendileriyle dalga geçmesinden başka nasıl bir faydası olacağı hakkında da hiç bir fikrim yok. 


Tottenham
Gelenler: £8m
Gidenler: £27m
Net Harcama: -£19m

Harry Redknapp, verdiği abuk subuk kontratlar yüzünden kendisine "işportacı" diyen gazetecilere s*ktiri çekmişti ama, anlaşılan o ki, Portsmouth'tan sonra, Tottenham'ı da finansal krizin eşiğine getirdi. Bu transfer dönemi, kulübün, elindeki tuzlu kontratların eritmeye çalıştığı 3 aya sahne oldu ki, aralarında Jenas ve Bentlery'in de olduğu 12 oyuncu kiralık gönderildi ve pahalı yedeklerden Hutton, Palacios, Keane ve O'Hara'nın satışından £17m gelir elde edildi. Redknapp, Adebayor'u kiralık getirip Arsenal taraftarına kendisinden nefret etmek için bir başka neden daha vermiş oldu. Son derece sakin bir yazdan sonra, Redknapp, transferin son günüde Crouch'u Stoke City'e yollayarak, Scott Parker'ı kadrosuna kattı. Sadece £6m'a malolan Parker'ın Arsenal, Liverpool ve hatta United gibi takımlardan ilgi görmeyişi ise beni bayağı bir şaşırttı.

Bu arada, her iki Kuzey Londra kulübü de yazın büyük bölümünü yılan hikayeleri dinleyerek geçirdi. Arsenal Cescgate'ten nihayet kurtulurken, Tottenham'ın Modric meselesinin çözümü başka bir bahara kaldı.


Diğer Kayda Değer Olaylar
* Arteta, Beckford ve Yakubu'yu kaybeden Everton, transfere toplam 0 pound harcadı.
* Everton gibi, Newcastle da, Carroll, Enrique, Nolan ve Barton'un kaybına rağmen adam akıllı transfere atmayarak taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı.
* Toplam 10 milyon pounda, Joey Barton, Shaun Wright-Phillips, Luke Young, Anton Ferdinand ve Armand Traore'yi kadrosuna katan QPR, bana göre transferin en başarılı takımıydı.
* Stoke City- Peter Crouch evliliği sonunda gerçekleşti. Varsın gelsin taçlar, ortalar, doldur boşaltlar şimdi..
* Transferde beklenen hareketliliği göstermeyen ve ligin en yeteneksiz hocasına sahip olan Blacburn büyük ihtimal küme düşmeyi şimdiden garantiledi.
* Bendtner "Arsenal'e bir daha dönmem!" diye açıklama yaptı; Yalova kaymakamı basın toplantısı yaparak "Lütfen dön" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder