5 Eylül 2011 Pazartesi

Alternatifsizliğin Bedeli

Geçen sene, Arsenal teknik ekibi yeni bir uygulama başlatıp, futbolcuların maç içerisindeki hareketlerini bir GPS çipi yardımıyla izlemeye başladı. Bu uygulamanın yararlarından birisi, oyuncuların yorgunluk durumu ve sakatlık riskinin ne düzeyde olduğuna dair teknik heyete bilgi vermesiydi. 

Bu sistemin tepesindeki kırmızı ışık, geçen sene Şubat-Mart aylarında Jack Wilshere için yanmaya başladı. 2010 öncesi, bir sezonda en fazla 19 maça çıkmış olan Jack, 10-11 sezonunda tam 54 resmi maça çıkmıştı ve vücudu iflas etmek üzereydi. GPS'in sağladığı verilere göre, genç oyuncunun Mart ayı itibariyle "kırmızı bölge"ye girdiğini Wenger kendi açıkladı. Genç oyuncunun sakatlığı an meselesiydi.  

Wilshere'ın bölgesinde oynayabilecek adamlardan, Ramsey'in bacağı kırık, Cesc baldırından problemli, Diaby zaten hep sakat ve Denilson da 5 para etmez bir arkadaşımız olunca, ortada bu riski almaktan başka bir çare de yoktu.  Yani anlayacağınız, Wenger, kadroda adam gibi yedek bulundurmamasının bedelini Wilshere'e ödetiyordu. Tehlike çanları sezon sonu devamlı çaldı ama beklenen felaket gerçekleşmedi ve Wilshere hep ufak tefek sakatlıklarla atlattı. 

Atlattı demek pek doğru değil aslında. Wilshere sakatlığını ertledi dememiz lazım. Çünkü, Arsenal orta sahasındaki alternatifsizliğe bütün yaz çözüm bulan olmadı. Geçen seneki hayvani tempodan sonra, yeni sezona yavaştan girmesi gereken Wilshere'a ise Ağustos ayındaki kritik maçlara hazır olabilmek için Temmuz ayında yükleme yapılmaya başlandı. Jack, Temmuz'un son günü Boca Juniors karşısında 45 dakika oynadıktan sonra, ertesi gün Red Bulls karşısında yine sahadaydı ve korkulan, beklenen, bilimsel olarak öngörülen gerçekleşti. Wilshere, 7. dakikada sahayı sekerek terketti. 

İlk kontrolden sonraki teşhis 2-3 hafta idi ama bugün ortaya çıktığı üzere, Wilshere 2 ay daha sahalardan uzak kalacak. O dönene kadar Arsenal lige çoktan havlu atmış olmazsa iyidir. 

Bu arada, Arsenal'in başına her gelenden Wenger'i sorumlu tuttuğumu düşünenler için gelsin: "Link!"

3 yorum:

 1. Bundan korkuyordum ve başımıza geldi. Şimdi Wenger'i savunanları görmek isterim. En büyük emeklerini harcadığı oyuncuları bu denli riske attı ve al. 2 ay sakat. Umarım sadece o iki ayla kalır ve bütün futbolcularımız gibi kroniğe bağlamaz. Öyle bir ihtimal var mı ?Sakatlığın durumu nedir yani biliyor musun?

  YanıtlaSil
 2. Okudugum kadariyla bileginden rahatsizmi$ son 1 senedir.. Wilshere, dun yaptigi aciklamada, "tamamen iyile$meden donmeyecegim" diyordu..

  yukarida verdigim linke baktiysan, arsenal'in uyguladigi yanli$ antreman programlarinin takimdaki sakatliklari arttirdigini iddia edenlerin sayisi az degil..

  YanıtlaSil
 3. Dönmesin zaten. Riske edilmesin hiç bir şekilde.

  Antrenan programı o ya da bu. Bir şeyler yanlış. Bu kadar sakatlık sadece bizde var.

  YanıtlaSil