21 Ağustos 2011 Pazar

Play-Off Değil, F*ck-Off!

Türk futbolu, tarihinde yaşadığı en büyük problemlerin birinin pençesinde can çekişedursun, Türkiye Futbol Federasyonun yönetimindeki üstün akıllar, futbolumuzun kurtaracak formülü buldu: "Belçika Ligi'ndeki formatı alıp damdan düşer gibi bizim lige adapte edeceğiz!!"

Kim böyle bir saçmalığı akıl etti, bu olay ne zaman konuşulmaya başlandı hiçbir fikrim yok. Şike skandalının hemen sonrasında icat edildiği için, ligimizdeki pisliğe bir önlem olması amacıyla ortaya atıldığını tahmin ediyorum. Ancak şike olan bir ligin, sonuna play-off koyarak temizleneceğini sanmak, akciğer kanseri olmuş bir hastaya "Sigara içme hocam, puro iç" demek gibi bir şey. Eğer futbol federasyonu, sorumlusu olduğu ligdeki maçların adil bir şekilde oynanmasını sağlayamıyorsa, temel kuruluş amacını yerine getiremiyor demektir. Bu durumda, böyle bir federasyona gerek de yoktur. Yapılması gereken TFF'yi feshedip, UEFA ve FIFA üyeliklerini iptal ettikten sonra, Süper Lig'i halı sahalarda, büyük rakısına oynanan bir organizsyona çevirmektir. 

Bu saçma sapan öneriyle TFF, ligdeki pisliği temizleyemeyeceğini itiraf etmekte, onun yerine, büyük takımları birbirine kırdıracak bir sistemi uygulamaya geçirmeye çalışmaktadır. Önerdikleri sistem, Belçika Ligi'nde şu an uygulanmakta olan playoff sisteminin Türkiye'ye uyarlanmış bir versiyonu. Belçika'da şampiyonluk için play-off ilk 6 takım arasında oynanmakta, onları takip eden 8 takım Avrupa Ligi için play-off'u, geri kalan son 2 takım ise düşmeme play-off'u oynuyor. TFF'nin önerdiği sistem ise, ilk 4 ve 5 ile 8 arasındaki takımların şampiyonluk ve Avrupa Ligi için play-off oynamasını öngörüyor. Normal sezonda alınan puanların yarısının playoffa taşınması olayı ise aynen alınmış. 

Şimdi bu sistemle ilgili ilk saçmalık şu: Belçika'da normal sezon Mart ayında bitiyor ve sıralamadaki konumu ne olursa olsun her takım playoff oynuyor. TFF'nin projesinde ise, sadece ilk 8 lige devam ederken, ligin diğer yarısındaki takımlar için sezon Mart ayında bitiyor. Yani bu takımlar, yeni sezon başlayana kadar 5 aylık bir ara vermiş oluyorlar. Üstüne üstlük ilk 8 bitirenler, 2 ay daha maç yapıp hem yayın hem hasılat geliri elde ederken, ligin dibindeki garibanlar bu maçları televizyondan izleyip bütün bu gelirden mahrum kalıyor. Ligin tepesiyle dibi arasındaki farkın açılmasının önü açılıyor. Bu süper sistemin Türkiye'ye uygun olduğunu düşünen süper zekalar, 2010'da Belçika Ligi'nin sonuncu bitiren Mouscron'un iflas ettiğini biliyorlar mı?

Türkiye gibi, 4 takımın domine ettiği bir ligde dörtlü play-off koymak demek, ligi TSYD turnuvasına çevirmekten başka hiçbir amaca hizmet etmez. Dört büyüklerin birbiriyle oynayıp şampiyon belirlemesinin şikeyi önleyeceği düşünülüyor sanırım. Liginiz kirli olduğu ve hile yapanların yaptıkları yanına kaldığı sürece, play-off'un hiçbir şeyi değiştirmeyeceğinin federasyonu yöneten kıt beyinlere bir şekilde sokulması lazım. Ligi 20 puan geriden 4. bitiren Galatasaray'ın, Fenerbahçe'ye canla başla oynayıp Beşiktaş'a yatmayacağını nasıl garanti edeceksiniz? Herhangi bir takımın, play-off maçının hakemini ya da rakip takımın kalecisini satın almadığını nereden bileceğiz? "Play-off koyduk, şike bitti!", her şey bu kadar kolay mı zannediyorsunuz?

TFF'yi yöneten örümcek kafalılar! Sizin gibi beceriksiz, yüreksiz ve akılsızların yönettiği Türk futbolunun, boğazına kadar boka batmış olması tesadüf değil. Play-off koydunuz diye bütün komplo teorileri duracak, futbolumuzun içerisindeki mafya bozuntuları hile yapmayı bırakacak mı zannediyorsunuz? Türk futbolunu temizlemekteki acizliğinizi böyle saçma sapan bir projeyle örtbas etmeye çalışmanız acınacak bir çaba. Türk futbolunun kurtuluşunu Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A, Ligue 1, Eredivisie'de bulmak yerine; Jupiter Pro League'de aramanız, futbol vizyonunuz hakkında ipuçları veriyor. Gerçi ipucuna da gerek yoktu, biz sizin ne mal olduğunuzu zaten biliyorduk.

Onursuz Kıl Adam'ın komplo teorisi:

Bence play-off sistemi, potansiyel olarak verilebilecek herhangi bir puan silme cezasında dört büyüklerin, şampiyonluk yarışından kopmasını önlemek amacıyla alınmış bir karardır... Geri kalan bütün düşünceleri de Bigboned zaten söylemiş... Hepimize geçmiş olsun...

1 yorum:

 1. Şike için değil o iş.Gündem değiştirmek ve lig tv parsasını büyütmek (korumak)
  Kaldı ki bizim ligde şampiyonluğun son haftaya kadar gitmesi bile 50 tane söylentiye sebep oluyorken.Son maçı gs fb arasında düşünsene.Play off ta.Bİr hataya bakar kanın gövdeyi götürmesi.
  Lig tv satışlarını filan düşünüyosa.Fenerbahçe'yi düşürecekler.Beşiktaş ve trabzonun da sırf fener düşürülmesin diye mağdur edildiğini düşünüyorum.Kaldı ki beşiktaşla trabzon 1 lig düşerse fenerin 3. lige düşmesi lazım eldeki kanıtlarla.
  Ankarada rahatınız yerinde mi.
  korcan hangi arabayı sever
  Eskişehire teşvik
  İBB maçında şike
  Hakem atamalarına karışma,hatta karışma değil belirleme.
  Federasyon başkanına analı bacılı konuşma (federasyon başkanının bir kulüp başkanına ''başkanım'') demesi
  Eskişehir maçında yine ümit karan ve bülent uygunla bir olup şike şüphesi.
  Basket maçında hakem atamasına karışma (üstü kapalı tehdit etme)
  Ve araştırılsın bayanlar basket final maçında en son maçta o hakemi de tehdit edip sindirmedilerse adam değilim.bu kadar da net söylüyorum

  YanıtlaSil